Teismų iškrypimas – valdžios veiklos rezultatas

Teisėjų ciniškumas bei įstatymų nesilaikymas yra ydingo precedento, kurį sukūrė teisėsaugos institucijoms spaudimą nuolat darantys įtakingi politikai, rezultatas.

„Aš nesuprantu – nori atvesdinti žmogų su policija už tai, kad jis neatvyko į posėdį, į kurį net negavo šaukimo! Reikėtų pamąstyti, ar toks teisėjas nėra šališkas, o jei šališkas – kam jis tarnauja?” – taip Vilniaus 2-ojo apylinkės teismo teisėjo Audriaus Cinino nutartį jėga į posėdį atvesdinti apie korupciją rašiusį „Respublikos” leidėją Vitą Tomkų komentavo nemokamas teisines konsultacijas klaipėdiečiams teikiantis advokatas Arūnas Devėnas.

Uostamiestyje išrinkti parlamentarai taip pat vieningai pripažino, kad teismų sistema yra skylėta, politikus nuolat atakuoja teisėjų darbu nepatenkinti rinkėjai, o įstatymų nepaisantis teisėjas A. Cininas turėtų būti įvertintas kuo principingiausiai.

V. Adamkaus precedentas

Kai kurie teisininkai „Vakarų ekspresui” tvirtino, kad reikėtų atkreipti dėmesį į vieną itin svarbų bei ydingą precedentą – politikų, konkrečiu atveju – prezidento Valdo Adamkaus kišimąsi į teisinius procesus.

Mat byla dėl tariamai „antisemitinių” V. Tomkaus rašinių buvo nutraukta, o savo metiniame pranešime tokį sprendimą sukritikavus šalies vadovui, ji buvo atnaujinta.

„Tai – kritinis atvejis, nes buvo įsikišta į teisinį nutarimą, ko politikams, ypač tokio rango, kaip V. Adamkus, daryti negalima. Tai draudžia ir įstatymai, ir Konstitucija. Tuomet įsigalioja savotiška nebaudžiamumo sistema, nes yra manoma, kad jei prezidentas leidžia sau kištis į teisinius procesus, tai kodėl to daryti negalima kitiems”, – taip susidariusią situaciją komentuoja teisės ekspertai.

Laikomasi nuomonės, jog V. Tomkaus byla – chrestomatinis atvejis, kai galima kreiptis į Žmogaus teisių teismą Strasbūre.

„Tokie precedentai, kokį sukūrė V. Adamkus, – labai ydingi. Jis paskaito pranešimą, o po to byla atnaujinama. Keisti sutapimai. Tačiau vadovaujantis Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija, tokioje situacijoje būtų pažeistas straipsnis, pagal kurį teismai privalo būti nepriklausomi. Į procesus įsikišus politikams, tai vadinama pažeidimu, todėl bylą Strasbūre V. Tomkus labai realiai gali laimėti”, – teigia teisininkai.

„Pažeidė įstatymą”

Abejotini teismų sprendimai yra neatsiejama ir su teisėtvarkos institucijomis susidūrusių klaipėdiečių gyvenimo dalis.

Vien šiais metais dėl nemokamų teisinių konsultacijų į Klaipėdos miesto savivaldybės administraciją kreipėsi per 200 uostamiesčio gyventojų.

Sutartį su uostamiesčio Savivaldybe sudariusios advokatų kontoros vadovas A. Devėnas „Vakarų ekspresui” sakė itin neigiamai vertinantis Vilniaus 2-ojo apylinkės teismo teisėjo A. Cinino nutartį jėga atvesdinti į posėdį nuo teismo nesislapstantį ir net šaukimo į jį negavusį V. Tomkų.

„Tai – neteisingas atvejis. Man net nekyla abejonių, kad tokią nutartį pasirašęs teisėjas pažeidė įstatymą. Pažeidimas toks, korio nepadarytų net ir teisininko pradžiamokslį paskaitęs žmogus. Akivaizdus pažeidimas! Manau, to teisėjo poelgis turėtų būti svarstomas ir jam pritaikyta drausminė nuobauda”, – sakė advokatas.

Jis pridūrė, kad A. Cinino atvejis turėtų būti įvertintas labai principingai, kadangi tokie precedentai yra netoleruotini.

„Aš nesuprantu – nori atvesdinti žmogų su policija už tai, kad jis neatvyko į posėdį, į kurį net negavo šaukimo! Reikėtų pamąstyti, ar toks teisėjas nėra šališkas, o jei šališkas – kam jis tarnauja?” – svarstė A. Devėnas.

Stebina šališkumas

Visi „Vakarų ekspreso” kalbinti parlamentarai klaipėdiečiai prisipažino, kad į juos nuolat ir masiškai kreipiasi teismų darbu nepatenkinti rinkėjai.

„Nuolat kreipiasi! Tačiau mes niekuo dažniausiai negalime padėti, nes politikams nedera kištis į teismų veiklą. Teisėjus, kurie pažeidžia įstatymus, reikia iškart atleisti, nes teismas – paskutinė instancija, į kurią kreipiasi žmogus ir kuria jis privalo pasitikėti. Žmogui teisingumas yra labai svarbus veiksnys”, – sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Vytautas Čepas.

Jis „Vakarų ekspresui” pateikė vieną pavyzdį, kai Klaipėdos rajono teisėjas priėmė vienokį sprendimą, o tą pačią bylą perkėlus į Šilutę, rezultatas buvo visiškai kitoks.

„Ar čia normalu? Juk teisėjai vadovavosi tais pačiais įstatymais. Tie teismai pas mus tarsi „sušventinti”, tai institucija, kuri atsako tik prieš poną Dievą, o turėtų atsiskaityti prieš visuomenę. Dabar teismuose – tikras moralinis nuosmukis”, – sakė V. Čepas.

Jo kolega Vytautas Grubliauskas mūsų dienraščiui pripažino, kad valstybėje yra daug netvarkos.

„Jei teisėtvarkos institucijos pačios priima sprendimus, kurie prieštarauja įstatymams, tai ko norėti iš paprasto piliečio? O V. Tomkaus bylos atnaujinimas ir teisėjo nutartis pažeidžiant įstatymus atvesdinti jį į posėdį jėga yra visiškas „nonsensas”. Tokie dalykai turėtų būti įvertinti griežčiausiai ir aukščiausiu lygiu”, – teigė klaipėdietis.

Moralė – pamiršta

„Yra ne vienas žinomas, o dar daugiau – nežinomų teismų sprendimų, kurie padaryti pažeidžiant ir įstatymus, ir žmogaus teises. Žinoma, yra sąžiningų teisėjų, tačiau kai kurių veiksmai gadina visą prestižą. Man žmonės ne kartą yra sakę, kad teisėjo sprendimą galima nupirkti, tačiau pavardes jie bijo įvardyti”, – parsidavusiais teisėjais piktinosi parlamentaras Eligijus Masiulis.

Jis pažymėjo, kad valdžia į teismų darbą niekaip negali reaguoti, nes „teismai patys sau yra valdžia”.

„Bjauriausia yra tai, kad teisėjai labai dažnai net nepasistengia išaiškinti žmonėms jų teisių. Kyla abejonių ir dėl teisėjų kvalifikacijos, nes dabar teisininkus ruošia vos ne kiekviena aukštoji mokykla”, – sakė E. Masiulis.

Teisine sistema piktinosi ir Irena Šiaulinė, kuri pripažino, kad „pas vieną teisėją procesai vyksta žmoniškiau, o pas kitą – kitaip”.

„Tačiau staigiai keisti sistemą būtų žalinga, šie procesai turi vykti po truputį. Viskas priklauso nuo visuomenės vystymosi, demokratijos raidos. Visgi dabar akivaizdu, kad kai kuriems teisėjams moralė dažnai yra žemiausioje pakopoje”, – pripažino Seimo socialdemokratų frakcijos seniūno pavaduotoja.

Parlamentaras Vaclavas Stankevičius teigė taip pat gaunantis aibę nusiskundimų dėl teisėjų darbo: „Akivaizdu, kad sistema serga”.

Denisas Nikitenka

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.