Pernykštis verslininko milijonieriaus Viktoro Uspaskicho žygis į valdžios aukštumas baigėsi visišku žlugimu.
Rusijoje nuo Lietuvoje užgriuvusių skandalų bandęs pasislėpti ūkio ministras, Darbo partijos lyderis V.Uspaskichas į Vilnių sugrįš jau kaip pralaimėtojas.
Pirmasis apie susikompromitavusio ūkio ministro atsistatydinimą vakar pavakare telefonu išgirdo į Briuselį nuvykęs premjeras Algirdas Brazauskas.
Kiek vėliau V.Uspaskicho pranešimas, skirtas Seimo pirmininkui Artūrui Paulauskui ir Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovui Zenonui Vaigauskui, atskriejo į Vilnių.
V.Uspaskichas informavo, kad atsisako Seimo nario mandato ir prašo kuo skubiau patenkinti šį prašymą.
Skambutis iš Rusijos į Briuselį
Tik nuskridus į Briuselį, kur kartu su prezidentu Valdu Adamkumi dalyvaus ES viršūnių susitikime, suskambo A.Brazausko telefonas.
Premjeras ragelyje išgirdo susijaudinusį V.Uspaskicho balsą.
Ministras pranešė, kad nutarė atsistatydinti nuo birželio 17-osios.
Premjeras „Lietuvos ryto” korespondentę Briuselyje Editą Urmonaitę patikino, kad jau pirmadienį pasirašys ūkio ministro prašymą atleisti iš pareigų.
A.Brazauskas pridūrė, jog kiti Darbo partijos deleguoti ministrai turėtų likti Vyriausybėje ir dirbti toliau.
Komisijos išvados – griežtos
Paskutinis smūgis į skandalus įklimpusiam ūkio ministrui buvo suduotas vakar.
Nors ministras ne kartą yra tikinęs, jog savo veikla valstybinėje tarnyboje nėra supainiojęs viešųjų ir privačių interesų, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) priėmė V.Uspaskichui nepalankų griežtą sprendimą.
Vakar komisijos nariai nutarė, kad V.Uspaskichas per pusę metų ūkio ministro poste suspėjo net du kartus pažeisti Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą.
Ūkio ministras suklupo Maskvoje proteguodamas Krekenavos agrofirmą, kurios vienas savininkų yra jis pats.
Taip pat V.Uspaskichas neišvengė interesų konflikto, į verslo informacijos centrų valdymą įtraukdamas ir su juo susijusią Verslo darbdavių konfederaciją.
Pats V.Uspaskichas vakar pranešė nesutinkąs su tokiomis VTEK išvadomis ir pažadėjo jas apskųsti teismui.
Prieštaravo tik vienas narys
Ketvirtadienį po beveik keturias valandas užtrukusio posėdžio keturi iš penkių VTEK narių balsavo už pateiktas išvadas.
Kaip „Lietuvos rytui” tvirtino VTEK vadovas Algirdas Meškauskas, dėl V.Uspaskicho veiklos komisijos nariai diskutavo daug ir karštai, tačiau priimant tyrimo išvadas daug ginčų nebebuvo.
Teisės specialistui Stasiui Vėlyviui, kurį į VTEK delegavo Aukščiausiasis teismas, nepatiko išvadų formuluotės, todėl jis balsavo prieš.
Kilo audringa reakcija
Po tokių VTEK išvadų, dar nežinant apie V.Uspaskicho sprendimą atsistatydinti, pasipylė Lietuvos politikų vertinimai ir aiškinimai, kaip turėtų pasielgti ūkio ministras.
Taip pat buvo svarstyta, kas laukia dabartinės valdančiosios koalicijos.
Prezidentas buvo kategoriškas
„Manau, kad šį VTEK sprendimą turi pasekti veiksmai. Nustatyta, kad įstatymas pažeistas. Ūkio ministras pats turi pasitraukti, o jei pats neatsistatydins, turi būti pareikalauta jo atsistatydinimo”, – Lietuvos radijui pareiškė šalies vadovas.
Pasiteiravus, ar prezidentas ketina apie tai kalbėtis su premjeru, V.Adamkus atsakė, kad „čia nėra apie ką kalbėti – aiškios taisyklės, aiškūs įstatymai, ir tų įstatymų turime laikytis”.
Kelias – vienintelis
„Pasirinkimas čia yra labai nedidelis – garbingai ir jaučiant atsakomybę padaryti atsistatydinimo pareiškimą”, – vakar apie V.Uspaskichą kalbėjo Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas.
Tačiau socialliberalų lyderis A.Paulauskas mano, kad dabartinę koaliciją reikia išlaikyti, ji turi dirbti.
Komisijų vadovui viskas aišku
„Po tokių išvadų V.Uspaskichas turi daryti sprendimą. Nėra buvę atvejo, kad po tokių VTEK išvadų ministras nebūtų atsistatydinęs”, – Eltai pareiškė Seimo Naujosios sąjungos frakcijos seniūnas Vaclovas Karbauskis.
Šis politikas vadovauja trims Seimo komisijoms, kurios tiria ūkio ministrui mestus įtarimus, esą jis protegavo privačias struktūras svarstant valstybinės reikšmės klausimus su Rusija, priimant dalininkus į verslo informacijos centrus ir skirstant SAPARD paramą.
Pasak socialliberalo, jo vadovaujamos komisijos VTEK išvadą traktuos kaip dokumentą, kuris padės ieškant atsakymų į iškilusius klausimus.
Paklaustas, ar Naujoji sąjunga paragins V.Uspaskichą atsistatydinti, jei jis pats neparodys iniciatyvos, V.Karbauskis teigė, jog pirmą žingsnį turi žengti premjeras.
Dar gali kreiptis į teismą
Eltai komentuodamas VTEK išvadas, vienas Socialdemokratų partijos lyderių, Seimo vicepirmininkas Česlovas Juršėnas atkreipė dėmesį į tai, kad V.Uspaskichas dar turi galimybę kreiptis į teismą: „Ar jis pasinaudos tuo – tai kitas klausimas. Jeigu pasinaudos, tai reikės palaukti teismo sprendimo”.
Paklaustas, ar socialdemokratai mato galimybę dirbti su V.Uspaskichu, kol nėra teismo sprendimo, Č.Juršėnas atsakė, kad jis, būdamas ūkio ministro vietoje, priimtų radikalų sprendimą.
Socialdemokratas pridūrė, jog Darbo partijos lyderio reakcija į VTEK sprendimą parodys, ar viskas pastatyta ant vienos kortos, ant vieno žmogaus, ar lemia partija, didžiulis kolektyvas rimtų, atsakingų žmonių.
Seimo vicepirmininkas kol kas nenorėjo prognozuoti, koks likimas gali ištikti valdančiąją daugumą: „Yra keli variantai, jie visi yra nagrinėjami”.
Viena netektis – ne griūtis
„Manau, kad VTEK išvados – pakankamas pagrindas premjerui teikti dekretą atleisti V.Uspaskichą iš pareigų, o prezidentui – jį atstatydinti”, – sakė Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Juozas Olekas.
Paklaustas, kokias matąs dabartinės koalicijos perspektyvas, J.Olekas teigė jokių didesnių grėsmių valdančiajai koalicijai neįžvelgiąs: „Juk ir pats V.Uspaskichas ne kartą yra pareiškęs ir pripažinęs, kad vieno ministro ar net paties premjero pasitraukimas iš Vyriausybės anaiptol nelemia jos griūties”.
Neturėtų kentėti koalicija
„Yra dalykų, kurie yra neišvengiami ir paties asmens elgsenos požiūriu, neišvengiami ir tiesiog etikos koalicijos partnerių prasme”, – kalbėjo Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos pirmininkė, žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė.
Politikės teigimu, dėl vieno asmens, kad ir kas jis būtų, neturėtų kentėti visa koalicija.
„Toks V.Uspaskicho elgesys yra neleistinas, negalima paminti sąžiningumo, moralės principų, ignoruoti įstatymų”, – pareiškė frakcijos seniūnė Aldona Staponkienė.
Opozicijos abejonės pasitvirtino
Tėvynės sąjungos vadovo Andriaus Kubiliaus nenustebino toks VTEK sprendimas, nes „bet kokį padorumą paminantis V.Uspaskicho elgesys bei naudojimasis ministro posto teikiamomis galiomis jau buvo peržengęs bet kokias ribas”.
„Abejonių, kad V.Uspaskichas įsivėlė į interesų konfliktą, nebekyla”, – Eltai sakė Seimo opozicinės Liberalų ir centro frakcijos seniūnas Algis Čaplikas.
Politikas priminė, jog liberalcentristai jau prieš kelis mėnesius iškėlė abejonių dėl galimo Ūkio ministerijos spaudimo savivaldybėms priimti verslo informacijos centrų ir verslo inkubatorių dalininkais Lietuvos verslo darbdavių konfederaciją, kuriai anksčiau yra vadovavęs V.Uspaskichas.
„Nuo kadencijos pradžios sakėme, kad vyksta negeri dalykai. Pasirodo, kad buvome teisūs”, – pridūrė A.Čaplikas.
Partijai – galvosūkis
Tuo tarpu vienas Darbo partijos lyderių, Seimo vicepirmininkas Viktoras Muntianas vakar dar aiškino nesutinkąs su etikos sargų sprendimu: „Mano asmeninė nuomonė nesutampa su VTEK išvada, bent jau remiantis mano turima medžiaga”.
V.Muntianas anksčiau yra užsiminęs, jog V.Uspaskichui pasitraukus iš Vyriausybės jis sunkiai įsivaizduotų galimybę Darbo partijai toliau likti valdančiojoje koalicijoje.
Tačiau vakar jis jau neatmetė galimybės, kad Darbo partijos lyderiui praradus ministro postą partija liktų koalicijoje.
Situaciją partijoje vakar vakare apsvarstė sušaukta frakcija.
Turėtų prisiminti pažadus
Paklaustas apie valdančiosios koalicijos perspektyvas po V.Uspaskicho atstatydinimo, prezidento patarėjas Darius Gudelis Eltai sakė, jog Darbo partija turi gerą progą paneigti, kad ji ne vieno žmogaus partija.
„Siekdama pateisinti rinkėjų suteiktą pasitikėjimo mandatą ir įgyvendinti Lietuvos žmonėms duotus pažadus, Darbo partija turėtų nesitraukti iš valdančiosios daugumos”, – sakė D.Gudelis.
Grįžimo data kaitaliojama
Pats V.Uspaskichas pastarosiomis dienomis viešėjo Rusijoje ir nerodė jokio noro bendrauti su Lietuvos žiniasklaida.
Jis dalyvavo Sankt Peterburge vykusiame tarptautiniame ekonomikos forume.
Anksčiau buvo pranešta, jog ministras į Lietuvą turėtų grįžti vėliausiai ketvirtadienį. Tačiau vakar Ūkio ministerijos atstovai tuo jau abejojo.
„Ministras forume skaito pranešimą, vėliau numatytas susitikimas su Sankt Peterburgo gubernatore Valentina Matvijenko”, – ketvirtadienį aiškino ministro patarėjas ryšiams su visuomene Žydrūnas Damauskas.
Į klausimą, ar tai reiškia, jog ketvirtadienį V.Uspaskichas negrįš į Lietuvą, jo patarėjas atsakė: „Negaliu patvirtinti”.
Stebino ilga komandiruotė
Tai, kad V.Uspaskichas gali gerokai užtrukti Rusijoje, patvirtina jo komandiruotės terminas.
A.Brazauskas leido Ūkio ministerijos vadovui išvykti iki birželio 19 dienos.
Pirmadienį vykusiame valdančiosios koalicijos Politinės tarybos posėdyje premjeras stebėjosi, kodėl V.Uspaskichas paprašė tokios ilgos komandiruotės, jei forumas baigiasi jau ketvirtadienį. Tačiau ministras jį įtikino patvirtinti tokį terminą, kokio buvo paprašęs.
Neoficialių dienraščio „Lietuvos rytas” šaltinių teigimu, V.Uspaskichas galėjo po forumo suplanuoti kelionę į Maskvą.
Neatmestina, kad Rusijos sostinėje ministras gali mėginti tvarkyti įtartino diplomo reikalus.
Žinia iš Kėdainių – lūžis
Vakarykščiam VTEK sprendimui įtakos turėjo ir ketvirtadienį „Lietuvos ryte” paskelbta žinia, jog V.Uspaskicho aukštojo mokslo diplomas, neva 1993 metais įgytas Maskvos G.Plechanovo akademijoje, – klastotė, o šio politiko kalbos apie studijas Rusijoje – melas.
Redakcijos duomenimis, dar trečiadienio vakare Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos narių balsai dėl ūkio ministro likimo buvo pasiskirstę apylygiai.
Komisijoje lūžis įvyko ketvirtadienio rytą.
Prisipažino ir pasirašė
„Lietuvos rytas” aptiko, jog dokumentai, bylojantys apie tikrąjį – specialų vidurinį – ministro išsilavinimą, saugomi Kėdainių rajono apylinkės teismo archyve.
1995 metų sausio 10-ąją baudžiamojoje byloje kaip nukentėjusį nuo policijos pareigūnų V.Uspaskichą apklausė Kėdainių prokuratūros vyriausiasis prokuroras Vytautas Bučius.
„Lietuvos ryto” žurnalistė užvakar teisme susipažino su šios bylos medžiaga: apklausos protokole, surašytame iš V.Uspaskicho žodžių, aiškiai užfiksuota, kad šio asmens išsilavinimas yra „spec. vidurinis”.
Šį protokolą yra pasirašęs pats apklaustasis. Duomenų teisingumą šiame dokumente V.Uspaskichas patvirtina ne tik parašu, bet ir savo ranka po protokolo tekstu parašytu sakiniu, kad viskas surašyta teisingai.
Įkandin žurnalistų – sekliai
Po „Lietuvos ryto” publikacijos vakar nuo ankstyvo ryto prie Kėdainių teismo durų lūkuriavo Valstybės saugumo departamento darbuotojai, norėję savo akimis išvysti minėtą bylą.
Premjeras šią savaitę Valstybės saugumo departamentui buvo nurodęs ištirti, kokį išsilavinimą vis dėlto turi V.Uspaskichas.
Gelbėtojas – kaimynas
V.Uspaskicho reputaciją vakar netikėtai ėmė plauti buvęs prokuroras V.Bučius, pateikęs neįtikėtiną 1995 metais įvykusios apklausos versiją.
„V.Uspaskichas apklausos metu sakė turįs aukštojo mokslo diplomą, gautą Maskvoje. Jam pasakiau, kad po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo Rusijoje gautas diplomas man netinka, ir liepiau nurodyti išsilavinimą, gautą iki valstybingumo atkūrimo.
V.Uspaskichas kiek pasiginčijęs sutiko”, – vakar bandė gelbėti savo draugą V.Bučius.
1998 metais šis teisininkas išėjo iš prokuratūros, nes tuometis generalinis prokuroras Kazys Pėdnyčia reikalavo jį perkelti į kitą miestą. K.Pėdnyčia įtarė, kad V.Bučius gali dangstyti V.Uspaskicho aferas.
Po to, kai V.Bučius pasitraukė iš prokuratūros, jis pradėjo verstis advokato praktika, yra ne kartą atstovavęs teismuose „Vikondos” koncerno įmonėms.
Teisininkas bei V.Uspaskichas Kėdainiuose gyvena kaimynystėje ir, pasak advokato, palaiko draugiškus santykius, dažnai susitinka pabendrauti.
Klastoti nebuvo jokio reikalo
„Legalių Rusijos aukštųjų mokyklų diplomai mūsų šalyje visada buvo pripažįstami.
Išimtis – aukštosios partinės mokyklos, kuriose įgytas išsilavinimas nebuvo laikomas aukštuoju”, – „Lietuvos rytui” vakar sakė Studijų kokybės vertinimo centro Informacijos skyriaus vedėjas Darius Tamošiūnas.
Pasak D.Tamošiūno, 1995 metais irgi nebuvo juridinių priežasčių, dėl kurių legalioje Rusijos aukštojoje mokykloje įgytas išsilavinimas nebūtų pripažįstamas, reikėtų apie jį nutylėti ar dėl to klastoti apklausos protokolą.
Birutė Vyšniauskaitė, Vytautas Bruveris
sunku kazka komentuoti..
Žemai puolęs aukštai kilsi 💡
Blyn, mažai apie mane rašot, aš dar nemiręs 👿
O kam dabar lengva ir kas čia sunkaus 😯
Sunku patikėti kad ir milijonieiriai prieina liepto gala 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕
😐 😀 😳 🙁 😯
jis nuvažiavo į Maskvą siūliti savo milionų o ten kiti pinigai