Lietuvos, Latvijos ir Estijos Vyriausybių vadovai Briuselyje prieš Europos Vadovų Tarybos sesiją pareiškė nepritarią Didžiosios Britanijos siūlymui dėl 2007-2013 metų ES finansinės perspektyvos. Savo nuostatas vyriausybių vadovai penktadienį išdėstė bendrame šalių pareiškime.
Dokumente sakoma, kad susitarimas dėl ES finansinės perspektyvos turi būti grindžiamas pagrindiniais ES solidarumo, lygybės ir sąžiningumo principais.
Jame teigiama, kad susitarimo negalima siekti nuskriaudžiant neturtingiausias ES nares, kurių dabartinį ekonomikos lygį lėmė istorinės aplinkybės.
Lietuvos, Latvijos ir Estijos Vyriausybių vadovai pabrėžė, kad norint teisingo sprendimo dėl ES finansinės perspektyvos būtina išlaikyti Liuksemburgo pateiktame pasiūlyme trims Baltijos šalims numatytas lėšas struktūriniams ir sanglaudos fondams finansuoti.
Penktadienį Briuselyje taip pat vyko Ministro Pirmininko A. Brazausko dvišaliai susitikimai su Latvijos, Estijos ir Lenkijos Premjerais. Susitikimuose suderintos bendros pozicijos prieš prasidedant Europos Vadovų Tarybos sesijai.
ELTA primena, kad Lietuvai nepriimtiną Jungtinės Karalystės siūlymą dėl 2007-2013 metų ES finansinės perspektyvos į Europos Vadovų tarybos susitikimą atvykęs Premjeras penktadienį aptarė su Europos Sąjungai pirmininkaujančios Jungtinės Karalystės delegacija.
Susitikime Premjeras Algirdas Brazauskas pakartojo Lietuvos nuostatą grįžti prie pasiūlymo, kuris buvo pateiktas Europos Sąjungoje pirmininkaujant Liuksemburgui.
2005 metų antrąjį pusmetį ES pirmininkaujanti Didžioji Britanija trečiadienį, likus dienai iki viršūnių susitikimo, pateikė pakoreguotą pasiūlymą dėl ES biudžeto. Tačiau ji nenusileido kritikai dėl prieštaringai vertinamos jos teisės susigrąžinti dalį į ES biudžetą mokamos sumos.
Jungtinė Karalystė siūlo šiek tiek menkiau sumažinti paramą naujoms ES narėms ir tuo pat metu skirti daugiau lėšų Slovakijai bei Lietuvai atominėms elektrinėms uždaryti.
Tačiau Didžioji Britanija siūlo nedidinti tolesnei ES plėtrai numatomos sumos – 8 mlrd. eurų – ir paskelbė, kad jos susigrąžinama įmokos į ES biudžetą dalis padidės nuo 5 mlrd. iki maždaug 7 mlrd. eurų.
Jei per viršūnių susitikimą gruodžio 15-16 dienomis dėl biudžeto sutarti nepavyktų, derybos būtų tęsiamos Austrijos pirmininkavimo ES metu – 2006 metų pirmojoje pusėje.
2005-12-16 13:48