Seimas po pateikimo nepritarė ir grąžino iniciatoriams tobulinti nutarimo projektą, kuriame siūloma atšaukti Lietuvos karius, dalyvaujančius Jungtinių Amerikos Valstijų vadovaujamoje tarptautinėje operacijoje Persijos įlankos regione.
Tokį nutarimo projektą per ketvirtadienį opozicijos formuojamą darbotvarkę pristatė Seimo narys Egidijus Klumbys.
Projektą parengę parlamentarai E. Klumbys ir Julius Veselka ragino Seimą suvokti savo atsakomybę pirmiausia už Lietuvos žmonių saugumą, paremti šalių, nusprendusių atšaukti savo karius iš Irako, poziciją ir atšaukti Lietuvos karius.
Priimant tokį sprendimą E. Klumbys ir J. Veselka siūlė įvertinti ir tai, kad Lietuvos kariai į Persijos įlankos regioną buvo siunčiami tik tarptautinei operacijai aprūpinti ir suteikti pagalbą nukentėjusiems žmonėms, „o operacija tapo kova su Irako tautos pasipriešinimu okupacijai”.
Nutarimo projekto iniciatoriai kvietė įvertinti ir tai, kad pagrindinis argumentas įvesti užsienio kariuomenę į Iraką buvo tai, kad Irakas turi masinio naikinimo ginklą ir kelia realią grėsmę Persijos regiono ir pasaulio stabilumui. Tačiau šis argumentas, anot jų, „buvo nepagrįstas, sąmoningai klaidinantis pasaulio bendruomenę”.
Nutarime siūloma pažymėti, kad tik Jungtinės Tautos gali turėti išimtinę teisę ypatingais atvejais pritarti tarptautinių pajėgų įvedimui į kurią nors suverenią valstybę.
Parlamentarai E. Klumbys ir J. Veselka teigia, kad Lietuvos karių atšaukimas leis sutaupyti biudžeto lėšų, nes lėšos, skirtos krašto apsaugai, bus panaudojamos „ne agresijai prieš Iraką palaikyti, o stiprinti Lietuvos gynybinę sistemą”.
Šiuo metu JAV vadovaujamoje tarptautinių pajėgų taikos įtvirtinimo operacijoje Irake misiją atlieka daugiau kaip 100 Lietuvos karių.
ELTA primena, kad Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas kreipėsi į prezidentą Valdą Adamkų su siūlymu Valstybės gynimo tarybai (VGT) apsvarstyti Lietuvos dalyvavimą taikdariškoje misijoje Irake. A. Paulauskas yra sakęs, kad jis kreipėsi į šalies vadovą, siekdamas šiuo klausimu suformuoti „bendrą vadovų poziciją”.
„Mano laiške siūloma apsvarstyti mūsų viziją, spręsti strategiją”, – yra sakęs A. Paulauskas.
Mišriai Seimo narių grupei atstovaujantis Seimo narys Petras Gražulis irgi siūlo Lietuvos Prezidentui V. Adamkui sušaukti Valstybės gynimo tarybos posėdį bei išnagrinėti Lietuvos karių tolesnio dalyvavimo karinėje misijoje Persijos įlankos regione klausimą.
P. Gražulis sakė esąs sunerimęs dėl Lietuvos karių dalyvavimo misijoje Irake.
„Pasaulio žiniasklaidoje paskelbti sukrečiantys faktai apie žiaurų koalicijos karių elgesį su irakiečiais belaisviais, nelegalius kalėjimus, kankinimus nėra iki galo aiškiai paneigti, o tai suponuoja mintį, jog šie teiginiai yra bent iš dalies pagrįsti. Abejojame, ar nedemokratiškomis priemonėmis kurioje nors pasaulio šalyje įmanoma sukurti demokratinę visuomenę”, – sakoma kreipimesi į Lietuvos Prezidentą V. Adamkų.
Reaguodamas į šią P. Gražulio iniciatyvą Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Audronius Ažubalis pakvietė visus Seimo narius ignoruoti šį kreipimąsi.
„Šis P. Gražulio žingsnis – eilinis pavyzdys, kaip, maišant juoda ir balta, siekiama pasitarnauti terorizmo planuotojams ir vykdytojams, kurių strateginis tikslas – sutrukdyti demokratijos kūrimui ir įtvirtinimui Afganistane ir Irake, valstybėse, kuriose su Jungtinių Tautų ir NATO vėliavomis garbingai tarnauja ir Lietuvos kariai”, – pareiškė A. Ažubalis.
Jis primena, kad buvę nederamo elgesio atvejai su teroristais belaisviais buvo griežtai įvertinti ir kaltieji teismo sprendimu buvo nubausti.
2005-12-15 17:44