Kauno savivaldybėje jaučiamas korupcijos tvaikas

Seimo Antikorupcijos komisiją stebina skundų dėl Kauno miesto savivaldybės organizuojamų viešųjų pirkimų konkursų gausa

Vakar Antikorupcijos komisija pateikė savo išvadas dar apie du skandalais pasibaigusius kaunietiškus viešųjų pirkimų konkursus ir nusprendė paraginti miesto Savivaldybę ateityje vengti pažeidimų juos organizuojant.

Komisijai kopijos nepakako

„Iš jokio kito miesto mes negauname tiek skundų dėl viešųjų pirkimų ar kitokių konkursų, kiek jų mus pasiekia iš Kauno”, – stebėjosi komisijos pirmininkas Petras Baguška.

Šį kartą Antikorupcijos komisija išnagrinėjo surinktą medžiagą apie automobilių stovėjimo aikštelės, esančios V.Krėvės prospekte, nuomos konkurso rezultatus ir sociologinio tyrimo korupcijos lygiui Kauno miesto savivaldybėje išaiškinti konkurso organizavimo rezultatus.

Kaip „Kauno diena” jau rašė, šių metų kovo 1 dieną įvyko turto nuomos viešas konkursas, kuriame buvo siūloma penkeriems metams išsinuomoti 1810 kv. m ploto automobilių stovėjimo aikštelę, esančią prie pastato V.Krėvės pr. 80A. Dėl šios aikštelės varžėsi TŪB „Mitnijos investicija” ir UAB „Astrum magnificum”. Pirmoji pasiūlė 2,15 lito už 1 kv. m nuompinigių per metus, o antroji – 2,30 lito.

Tačiau UAB „Astrum magnificum”, kuri Savivaldybei pateikė palankesnį siūlymą, neleista dalyvauti konkurse, kadangi iki posėdžio, kuriame turėjo būti nustatytas konkurso nugalėtojas, pradžios bendrovė Savivaldybės turto nuomos komisijai nepateikė banko išduoto dokumento originalo, kuriame būtų pažymėta, kad konkurso dalyvis į nuomotojo skelbime nurodytą sąskaitą sumokėjo pradinį įnašą.

„Astrum magnificum” pradinį įnašą buvo sumokėjusi internetu, o kaip įrodymą turto nuomos konkurso komisijai buvo pateikusi pinigų pervedimo formos kopiją, patvirtintą įmonės direktoriaus parašu, tačiau to komisijai nepakako. Tad konkurso laimėtoja buvo pripažinta TŪB „Mitnijos investicija”.

Nepaisė teismo draudimo

Jau kovo 4 dieną iš konkurso pašalinta „Astrum magnificum” Kauno apygardos teismui pateikė ieškinį, kuriame teigė, kad Kauno miesto savivaldybės administracija pažeidė turto nuomos konkurso sąlygas ir nepagrįstai pripažino konkurso nugalėtoju kitą asmenį, todėl prašė teismo panaikinti turto nuomos konkurso protokolu įformintą sprendimą ir pripažinti konkurso nugalėtoju UAB „Astrum magnificum”.

Nors teismas kovo 8 dieną priėmė nutartį, kuria uždraudė miesto savivaldybės administracijai sudaryti su „Mitnijos investicija” automobilių stovėjimo aikštelės nuomos sutartį, tačiau tokia sutartis kitą dieną buvo sudaryta. Savivaldybė pasiteisino, jog Kauno apygardos teismo nutarties nuorašą gavo jau po sutarties pasirašymo, tad nutartis yra „nepagrįsta, neteisėta ir neįgyvendinama”.

Seimo Antikorupcijos komisija sureagavo ir į „Kauno dienoje” paskelbtą informaciją, kad „Mitnijos investicija” siejama su miesto Tarybos nariu liberalcentristu Kęstučiu Mikėnu, kuris yra ir artimas mero Arvydo Garbaravičiaus aplinkos žmogus. K.Mikėnas dirba „Mitnijos” direktoriaus padėjėju, o šios bendrovės įmonių grupei priklauso ir TŪB „Mitnijos investicija”.

Galima daryti prielaidą, jog būtent šiai bendrovei buvo surengtas automobilių stovėjimo aikštelės nuomos konkursas. Visai šalia jos „Mitnijos investicija” planuoja statyti daugiaaukščius pastatus, nes Savivaldybėje rengiamas V.Krėvės pr. 82A detalusis planas, o dideliame sklype planuojama pakeisti teritorijos tvarkymo režimą, numatant „naujų daugiabučių, prekybinio ir sporto centro statybą”. Tačiau kartu liko neaišku, ką planavo su šia aikštele daryti „Astrum magnificum”.

Kvietimas neegzistuojančiai bendrovei

Seimo Antikorupcijos komisiją taip pat nustebino konkurso sociologiniam tyrimui apie korupcijos lygį Kauno miesto savivaldybėje organizavimas šių metų kovą. Šiame konkurse dalyvavo trys įmonės: UAB TNS „Gallup”, UAB „Factus Dominus” ir UAB „I.S.&S.V.”

Kovo 24 dieną atplėšus vokus paaiškėjo, kad mažiausią kainą už tyrimo surengimą pasiūlė UAB „I.S.&S.V.” –
23 299,10 lito. Ši bendrovė ir buvo pripažinta nugalėtoja. Tokie konkurso rezultatai formaliai neprieštarauja pagrindiniams pirkimų principams, tačiau abejonių sukėlė konkurso dalyvių parinkimas. Konkursą laimėjusi bendrovė buvo įregistruota šių metų kovo 23 dieną, tai yra likus dienai iki konkurso. Maža to, kvietimas UAB „I.S.&S.V.” dalyvauti konkurse buvo išsiųstas kovo 17 dieną, tai yra tuomet, kai bendrovė oficialiai dar neegzistavo.

Nors tyrimą atlikusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) neaptiko duomenų apie nusikalstamų veikų požymius ir galimus korupcinius ryšius tarp Kauno miesto savivaldybės administracijos darbuotojų ir UAB „I.S.&S.V.”, tačiau Antikorupcijos komisija padarė išvadą, kad Kauno savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus darbuotojų sprendimai dėl UAB „I.S.&S.V.” dalyvavimo konkurse vis dėlto leidžia įtarti korupcinius ryšius.

Antikorupcijos komisija šia proga prisiminė ir skandalingą bendrovės „Kauno keliai” privatizavimo istoriją. „Kauno diena” jau rašė, kad daugiausiai už šią bendrovę – 22,5 mln. litų – pasiūliusi firma „Vandens pramogų parkas” buvo eliminuota iš konkurso, kadangi Savivaldybė pasirėmė STT pažyma, jog laimėtojas yra nepatikimas. Vėliau STT pripažino klydusi.

Arūnas Ivaškevičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.