Darbo jėgos problemą reikia spręsti kompleksiškai

Pasikeitus darbo rinkos situacijai iš perteklinės į nepriteklinę, labiausiai nukentėjo darbdaviai.

Išaugusi emigracija davė savo vaisių. Nors jos bumas, atrodytų, jau baigėsi, ir vis dažniau girdima nuomonė, kad išvykę darbuotojai tuoj pradės grįžti, tenka pripažinti, kad yra kitaip.

Jau antri metai atliekamos Klaipėdos krašto moksleivių ir studentų apklausos rodo, kad norinčių išvykti į užsienį dirbti jaunų žmonių skaičius vis dar didesnis nei 50 proc. Tad galima prognozuoti, kad darbo rinkoje situacija ir ateityje išliks sudėtinga. Be to, Lietuvą dažniausiai palieka energingas, iniciatyvus, aktyvus ir darbštus jaunimas.

Dar gelbėja įvaizdis

Anksčiau verslininkams tekdavo konkuruoti tik prekių ir paslaugų rinkoje, o dabar jau ir darbo. Iki šiol verslininkai didelį dėmesį skyrė rinkodarai ir retas kuris kreipdavo dėmesį į žmogiškųjų išteklių valdymą.

Šiuo metu verslininkai vis dažniau susiduria su darbuotojų verbavimu, perviliojimu. Netekusios darbuotojų, bendrovės nebepajėgios aptarnauti užsakymų, o dėl didelės darbuotojų kaitos, daug išlaidų patiria kokybės užtikrinimui.

Dar kurį laiką įmonės galės gyventi savo įvaizdžio sąskaita, tačiau nesuvaldžiusios darbo jėgos praradimo ar darbuotojų kaitos, neišvengiamai praras savo pozicijas ir prekių ar paslaugų rinkoje.

Galimi sprendimai

Darbo jėgos problema sprendžiama dviem būdais: investuojant į technologijas arba investuojant į darbuotojus. Investavus į naujas technologijas, galima sėkmingai dirbti su mažesniu darbuotojų skaičiumi, o investavus į darbuotojus – darbuotojų kaitą sumažinti iki minimumo.

Tačiau geriausias yra kompleksinis sprendimas, ypač tuo atveju, kai naujiems technologiniams įrengimams aptarnauti reikalingi aukštos kompetencijos specialistai, kurių darbo rinkoje yra labai mažai.

Dalis darbdavių mano, kad ateityje galima bus atsivežti darbuotojų iš Rytų. Deja, patiriami kaštai kol kas atvežtiems darbuotojams yra ne ką mažesni nei vietiniams. Be to, įvežtai darbo jėgai reikalingas sąlygas gali užtikrinti tik labai stambios įmonės. Tai vienintelė priežastis, kodėl metinis įvežamų darbuotojų skaičius neviršija kvotų.

Patarimai darbdaviams

Remiantis statistika, 85 proc. darbuotojų palieka savo bendrovę dėl tarpusavio santykių pablogėjimo (santykių tarp darbuotojų kolektyve, santykių tarp darbuotojo ir vadovo). Palikdamas bendrovę darbuotojas gali jums pateikti netikrą išėjimo priežastį, tokią kaip mažas atlygis.

Todėl stengdamiesi išsaugoti savo darbuotojus:

1. Užtikrinkite, kad tiesioginiai vadovai dažniau bendrautų su savo pavaldiniais individualiai, aiškintųsi kiekvieno darbuotojo problemas ir nuomones.

2. Sudarykite sąrašus darbuotojų, kurie yra jūsų įmonės turtas (tai darbuotojai, kuriuos pakeisti yra labai brangu), ir jiems skirkite išskirtinį dėmesį.

3. Analizuokite realias priežastis, kodėl bendrovę palieka darbuotojas.

4. Nuolat (metuose vieną kartą) tirkite vidinį bendrovės klimatą.

5. Planuokite žmogiškuosius išteklius bent metams į priekį.

6. Ugdykite darbuotojų pamainą (organizuokite praktikos ir stažuočių vietas).

7. Rūpinkitės įmonės, kaip darbdavio įvaizdžio, formavimu rinkoje. Tai sumažins darbuotojų išlaikymo ir pritraukimo kaštus.

8. Nepamirškite, kad nuolat tobulėti (mokytis) reikia ne tik pavaldiniams, bet ir vadovams.

9. Darbas su personalu turi būti sistemingas, todėl planuokite.

10. Jeigu visam tam daryti nepakanka laiko, žinių ar kompetencijos – kvieskitės į pagalbą specialistus.

Aras Mileška

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.