Grožio standartai ir idealai aptemdo ne tik jaunų merginų bei moterų protą. „Sveikos” gyvensenos bei lieknėjimo manija užsikrečia ir vaikinai. Vis daugiau stipriąja vadinamos lyties atstovų išdrįsta prisipažinti, kad liguistas kūno tobulinimas nepadėjo atsikratyti psichologinių problemų, bet įklampino į beveik nepagydomų ligų liūną.
Vaikinų – ketvirtadalis
Psichikos sveikatos specialistai sutrikę. Lietuvos gyventojų samprata apie sveiką gyvenimo būdą visiškai išsikreipė.
Perdėtai savo išvaizda besirūpinantys žmonės, ypač jaunesnio amžiaus, susikuria savo lieknėjimo planą, kuris dažniausiai baigiasi ligoninės palatoje.
Valgymo sutrikimų informacijos ir prevencijos centro specialistų duomenimis, Lietuvoje sparčiai daugėja nuo sunkiai pagydomų valgymo sutrikimų, ypač anoreksijos bei bulimijos, kenčiančių vaikinų. Jie sudaro ketvirtadalį visų sergančiųjų minėtomis ligomis.
Neprisipažįsta sergą
Manoma, jog nervine anoreksija, kai badaujant, vartojant vidurius laisvinančių vaistų, per daug sportuojant iki sveiku protu nesuvokiamų ribų sumažinamas kūno svoris, serga apie 2 proc. 12-24 metų merginų ir 0,5 proc. 16-26 m. vaikinų. Nervinė bulimija – sindromas, pasireiškiantis besikaitaliojančiais persivalgymo ir vėmimo priepuoliais, kamuoja iki 10 proc. merginų bei apie 3 proc. vaikinų.
Pasak Valgymo sutrikimų informacijos ir prevencijos centro prevencijos projektų vadovės Ievos Brukaitės, niekas nežino, kiek žmonių realiai kenčia nuo valgymo sutrikimų. Dauguma ligonių neprisipažįsta sergą – lėtai žudantys mitybos įpročiai, mankštinimasis iki išsekimo vadinami „sveiku gyvenimo būdu”.
Specialistė pasakojo, kad neretai sergantieji savo negalavimų gėdijasi ir kruopščiai slepia nuo aplinkinių. Tačiau dauguma jų iš tikrųjų trokšta, kad kas nors sužinotų, kaip jie kenčia, ir kone už rankos nuvestų pas gydytoją.
Klaipėdoje nesigydo
Klaipėdos psichikos sveikatos centro Vaikų ir paauglių ambulatorinės tarnybos specialistams dar neteko konsultuoti anoreksija ar bulimija sergančių vaikinų, tačiau abejonių, kad tokių uostamiestyje yra, nekyla.
Tos pačios nuomonės laikosi ir kai kurių uostamiesčio sporto klubų treneriai. Pastebėta, kad treniruotėmis save alinantys, svorio numesti ar raumenų prisiauginti trokštantys vaikinai dažniausiai būna optimalių pagal ūgį ir amžių svorio ir kūno proporcijų.
Paskatina ir skyrybos
Anoreksija ar bulimija dažniau suserga protingi, gabūs, jautrūs jaunuoliai, tobulybės siekiantys perfekcionistai.
„Ne tik merginų, bet ir vaikinų išvaizdai keliami vis didesni reikalavimai. Juos vilioja pramogų industrija, modelio karjera. Per visuomenės informavimo priemones vis įkyriau peršamas liekno, sportiško, raumeningo, daug laiko išvaizdos puoselėjimui skiriančio vaikino-metroseksualo įvaizdis”, – aiškino I. Brukaitė.
Neretai ligą paskatina ir psichologiniai išgyvenimai – prasti santykiai šeimoje, nesutarimai su bendraamžiais, mokymosi įstaigos, darbovietės ar gyvenamosios vietos pakeitimas, artimųjų keliami dideli reikalavimai, meilės ir dėmesio stygius, artimo žmogaus mirtis, skyrybos ar kiti stiprūs išgyvenimai. Neigiamas emocijas slopindami maistu, kontroliuodami svorį paaugliai ar vyresnio amžiaus žmonės įsivaizduoja valdą jiems emociškai nepalankią situaciją.
Gėdijasi prisipažinti
Vaikinams yra itin sunku prisipažinti sau ir kitiems, kad dieną naktį galvoja vien apie maistą, bet iš baimės pastorėti bijo praryti ir kąsnelį, o dėl „valios stokos” tai vis dėlto padarius, baudžia save badaudami, vemdami, alindami kūną treniruotėmis.
„Jau metus sergu bulimija. Prieš tai galbūt per daug rūpinausi savo sveikata, nevalgiau vėlai vakare, valgiau daug daržovių ir t. t. Dėl to buvo labai nukritęs svoris. Diagnozavo anoreksiją. Labai norėjau priaugti svorio, nes svėriau tikrai per mažai. Tada ir prasidėjo persivalgymai, svoris pasiekė 70 kg (ūgis 180 cm). Pradėjau rūpintis ne tik sveikata, bet ir išvaizda. Nesugebėjęs pakeisti valgymo įpročių, persivalgęs pradėjau vemti. Kaip šlykštu. Kas rytą galvoju: šiandien kita, nauja diena, nuo šiandien keisiuosi. Bet negaliu savęs kontroliuoti. Valgau iš neturėjimo ką veikti, taip dienos ir bėga: valgau-vemiu, valgau-vemiu, kol ateina vakaras. Tada krentu į lovą ir sapnuoju maistą. Klaiku”, – savo bėda ir skausmu pasidalijo dvidešimtmetis vaikinas.
Bando žudytis
Sergant anoreksija ar bulimija labai nukenčia gyvenimo kokybė. Kamuoja depresija, nerimas, sergantieji būna nervingi, verksnūs, riboja socialinius kontaktus, apleidžia ankstesnius pomėgius, mokslus, darbą.
Dėl ligos nukenčia visos organizmo gyvybinės funkcijos, organų sistemos. Išretėja kaulai, sumažėja raumenų masė, dėl dehidratacijos sutrinka inkstų, širdies funkcijos.
Išsausėja, šerpetoja, gelsvą ar pilkšvą atspalvį įgauna oda, slenka galvos plaukai, padidėja kitų kūno vietų plaukuotumas, lūžinėja nagai, dėl vėmimo nudyla dantų emalis, jie genda, iškrenta. Merginoms dingsta mėnesinės, vaikinams – potencija.
Apie dvidešimt procentų anorektikų ir iki 5 proc. bulimikų miršta.
Maždaug kas penktas valgymo sutrikimų kamuojamas žmogus bent kartą bando žudytis.
Julija Gural
negerai ,kad jaunimas ir net suaugusieji giria ir pripazysta kitu nuomone kaip Dievu.Is kur gali buti teisus del sveikos maitinsenos,ar svorio normu nustatymuose,viso sio kurejai.Juk jiems nesvarbu ka jie raso,samone ar ne.Jiems svarbiausia gauti uz savo kurini honorara.Kuo daugiau uzkibusiu „zuveliu” tuo didesni pinigai.Sveikiausias valgymas – tai pagal vaikiska apetita – kada noriu.O kiekis tai 200 g.ir nesvarbu maistas koks.Svarbiausia per diena,kad maistas nesikartotu ir ,kad nuo jo nepykintu.Sekmes klausyti savo vidiniu jausmu ir nepersivalgyti!