Vaizdo kamerų biznis pagal kaunietišką scenarijų

Kauno valdininkai nelinkę taupyti mokesčių mokėtojų pinigų, nes, skirtingai nei vilniečiai, už analogišką paslaugą užsimojo sumokėti beveik 2,5 karto didesnę sumą

Miesto politikai šiandien turėtų nuspręsti, ar pagrindinėse Kauno gatvėse bus įrengtos vaizdo kameros. Konkursas dar nepaskelbtas, tačiau Savivaldybės valdininkai iš biudžeto kasmet siūlo skirti 750 tūkstančių litų. Už šias lėšas planuojama įrengti ir eksploatuoti 29 vaizdo kameras.

Tuo tarpu Vilniuje įrengtos net 84 vaizdo kameros, už kurių priežiūrą kasmet sumokama apie milijoną litų. Kauniečiai už vieną vaizdo kamerą pasirengę sumokėti beveik 2,5 karto didesnę sumą.

Trūksta tik bendrovės pavadinimo

Parengtame miesto Tarybos sprendimo projekte nurodyta, kad Savivaldybė ketina pirkti vaizdo stebėjimo kamerų sistemos eksploatacijos sistemą. Sutartį su verslininkais planuojama pasirašyti dešimčiai metų.

„Absurdiška situacija. Konkursas dar nepaskelbtas, tačiau valdininkai jau mini konkrečią sumą. Sprendimo projekte galėjo nurodyti ir kokia bendrovė laimės konkursą”, – ironizavo miesto Tarybos narys socialdemokratas Gintautas Labanauskas.

Jo teigimu, pirmiausia derėtų paskelbti konkursą, o tik paskui kalbėti apie konkrečias sumas. „Galbūt minėtą paslaugą galima nupirkti už 200 tūkstančių, o gal ir už didesnę sumą? Negalime burti iš kavos tirščių”, – teigė politikas.

Abejoja ir kitų partijų politikai

Sprendimo projektas nustebino ir kitų partijų atstovus. „Jeigu nurodome sumą, tada konkurso laimėtoju turėtų tapti daugiausiai vaizdo kamerų pasiūlęs įrengti verslininkas. Jeigu nurodome kamerų skaičių, laimėtoju turėtų tapti mažiausią kainą pasiūlęs konkurso dalyvis. Dabar kyla daug abejonių”, – teigė valdančiajai daugumai priklausančios Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnas Andrius Kupčinskas.

Parengtas dokumentas abejonių sukėlė ir liberalcentristams. Jiems taip pat užkliuvo, kad įvardijama konkreti suma.

Su sostinės kolegomis nesikonsultavo

Kauno miesto savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjas Ignas Levandavičius vakar bandė įtikinti, kad 750 tūkstančių litų suma nėra laužta iš piršto. „Atlikome tam tikras studijas. Sprendime turime nurodyti kažkokią sumą. Po konkurso ji gali sumažėti”, – tikino valdininkas.

Paklaustas, kodėl kauniečiai už vaizdo kamerų sistemą pasirengę sumokėti daugiau nei dvigubai didesnę sumą nei vilniečiai, I.Levandavičius tikino nebendravęs su sostinės kolegomis. „Negaliu atsakyti. Nesu susipažinęs su Vilniaus projektu”, – teigė Bendrojo skyriaus vedėjas.

Vilniuje vaizdo kameros įdiegtos dar prieš trejus metus. Kauniečiai, „atlikę tam tikras studijas”, net nepasidomėjo, kaip sekasi dvimiesčio partneriams. Galbūt tada sprendimo projekte ir neliktų gana absurdiškų skaičių?

„Ši istorija labai jau primena skandalingąjį archyvo nuomos konkursą. Žinoma, ten buvo kur kas didesni mastai, tačiau mechanizmas – tas pats”, – teigė socialdemokratas G.Labanauskas.

Iki šiol skambėjo tik pažadai

Prieš penkerius metus Kaune prabilta apie būtinybę gatvėse įrengti vaizdo kameras. Beveik kasmet buvo rengiami įvairūs projektai, konkurso sąlygos, tačiau visa tai telikdavo skambiais pažadais.

„Dabartinis projektas nėra laužtas iš piršto. Jis specialiai derintas Kaunui”, – teigė Bendrojo skyriaus vedėjas.

29 vaizdo kameras numatoma įrengti Vytauto prospekte, Laisvės alėjoje, Vilniaus gatvėje, Rotušės aikštėje ir Savanorių prospekte. Visi vaizdai patektų į specialiai tam įrengtą valdymo centrą, o policijai jau būtų pateikiami pageidaujami duomenys.

Taip pat numatyta, kad ateityje vaizdo kamerų turėtų daugėti. Su konkurso laimėtoju sutartį siūloma sudaryti dešimčiai metų. „Vėliau galėtume pratęsti. Mes perkame ne įrangą, bet visą paslaugų paketą”, – tvirtino I.Levandavičius.

Konkursą žadama skelbti, sulaukus miesto Tarybos pritarimo.

Vilniečiai jau pajuto naudą

Prieš trejus metus Vilniaus senamiestyje buvo įrengtos pirmosios vaizdo kameros. Vėliau jų tinklas buvo išplėstas į kitus mikrorajonus. Dabar sostinėje veikia 84 vaizdo kameros, už kurių priežiūrą ir vaizdo apdorojimą Savivaldybė kasmet sumoka apie milijoną litų. Sutartis su verslininkais sudaryta dešimčiai metų.

„Perkame tik paslaugą, nes per tokį laikotarpį įranga susidėvi. Vėliau nežinotume, ką su ja daryti”, – teigė sostinės Tvarkos palaikymo ir priežiūros skyriaus vedėjas Darius Šalūga.

Vilniaus senamiestyje įrengus vaizdo kameras, nusikalstamumas vidutiniškai sumažėjo 40 procentų, o kai kuriose gatvėse – net 60 procentų. „Tai tikrai įspūdingi skaičiai”, – sakė D.Šalūga.

Arūnas Andriuškevičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.