Pirmosios braškės vilioja užsukti į turgų. O čia jau besą ir pirmojo medaus, ir šiemetinių lietuviškų agurkų, ir vaistažolių – iš labai patikimų rankų.
Ne visos kvepia
Pirmosios „pramoninės” braškės dažniausiai būna žolės skonio – be kvapo. Tačiau Kartenos braškės iš tolo kvepėjo, o pigiausios buvo iš Jurbarko. Rūpestingas minas nutaisiusios pirkėjos, atėjusios iš „bulvių galo”, raukėsi, kad ten esančios tik lenkiškos ir lenkiškos braškės, o kur lietuviškos? Bene gaila parodyti kryptį karteniškių prekiautojų link! Po 5 litus už kilogramą. Už gerą kvapą galima ir primokėti, nes kitur dažnesnė kaina – 4,5 lito.
Ne tik gėlės margos
Turgus pražydo liemenėlėmis, ir moterys jas naršė tarsi gėlyną – spalvos įvairiausios, persluoksniuotos pagrindine – sniego baltumo.
Pigių nėra. Ir iš natūralaus audinio taip pat nėra. Sintetika, kuriai ne viena pirkėja yra alergiška.
Kitas „gėlynas” – vasariniai bateliai ir basutės. Taip pat visokiausių spalvų. O kainuoja 35 litus – nelengva mums tiek uždirbti. Juo labiau, kai šis apavas „vienkartinis”. Jaunos kojos nudrengs jį greitai, o taisyti tikrai nebus ką. Teks išmesti ir vėl dairytis naujų.
Gyvųjų gėlių po lauko stoginėmis – visas rojus: petunijos, pelargonijos ir kitokios. Karančių žiedų vazonas su pakaba kainuoja 10 litų. Jei nežinosi, kaip šį ryškų žydėjimą išlaikyti, teks „pirkti” ir instrukciją. Antraip grožis ilgai netvers.
Gėlių daigai, kuriuos dažniausiai perka artimųjų kapams apsodinti, – taip pat nepigūs. Nuo 1,5 iki 5 litų. Už litą duoda tik keturis dar nežydinčių tagečių daigus.
Yra vėlyvųjų kopūstų
Daržo daigų nedaug, bet yra. Puikūs pomidorai, jau ketinantys žydėti, – tik po 25 centus už vienetą. Žemė jau įšilusi, daigai dideli ir gajūs – verta buvo šio laiko sulaukti bei užsodinti šiltnamius ir lysves.
Daržininkė siūlė ir gerų vėlyvųjų kopūstų. „Du litai puskapė”, – pasakė ir kainą.
Šnekėjo apie medų
Šnekiausias prekeivis – Romas Ūselis. Perki ar neperki, bet apie medų papasakos visokiausių įdomių dalykų. Štai nežino moterėlė, kodėl vienas medus švyti geltoniu, o kitas – rudas.
„Geltonasis yra pienių medus. Pirmasis šių metų medus. Labai tinka gydyti kepenis, skrandį. O anas – rudas yra šviežias miško medus. Tai ekologiškai švariausias. Labiausiai tinka sergantiems kvėpavimo takų ligomis”, – paaiškino bitininkas. Jis prisiminė pernykščius metus – labai nepalankius bitininkystei. O šaltas šiemetinis pavasaris taip pat kėlė nerimą. Bet jau taisosi padėtis – atšilo, pievos gausiai žydi. Kol kas mažas stiklainiukas pienių ir sodų medaus kainuoja 5, miško – 7 litus. Puslitrinis stiklainis pienių ir sodų medaus – 13 litų.
Svarbūs ir centai
Kiaušinių perkančiųjų netrūksta, nes 10 neblogų rudų kiaušinių ne visada už 1,2 Lt gausi. Brangiausi – 2 Lt. Kai namuose maitinasi visa šeima, pigesnės turgaus prekės – nebloga išeitis.
Mėsos prekystaliai – negausūs, o kiauliena nebrangi. Šviežių lašinukų yra net po 2,5 Lt už kilogramą. Buvo ir po 4 Lt.
Šviežias kiaulienos kumpis – 8 – 8,5, nugarinė – 13, šoninė – 6,5, kauliukai – 3,5 Lt kilogramas. Rūkytas „Tėvo kumpis” – 15, rūkyti lašiniai – 8, rūkyta šoninė – 13 Lt kilogramas.
Šviežia gera jautiena – 13, švieži kalakutų stuburkauliai su uodegytėmis – 3,69 Lt kilogramas. Jau ir turgus centais žaidžia.
Kėdainių agurkai – 2,8, senos bulvės – 0,4 – 0,7, ryšuliukas šviežių morkų – 2,5 Lt kilogramas. Iš kitų kraštų atkeliavusių žiedinių kopūstų „žiedas” – 2 Lt.
Sveikatos kvapas
Negalima nepakalbėti su Anele, atvykusia iš už Priekulės, kuri žino „dyką lauką”, kur gausybė vaistinių ramunėlių auga. Sako, gaila nepriskinti, žmonėms neatvežti, nors vien kelias „į abu galu” jai kainuoja 6 litus.
Ir kvepia dabar tos ramunėlės, skleisdamos tikrą sveikatos kvapą.
Janina Zvonkuvienė