Politikų deklaracijose – nauji turtai ir įdarbinti giminaičiai

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija vakar pasigailėjo ir premjero, ir Seimo narės

Vyriausybės vadovas Algirdas Brazauskas Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) vakar pateikė patikslintas žinias apie turimą turtą. Komisija nusprendė, kad tiek premjeras, tiek Seimo narė Rasa Juknevičienė netikslius duomenis pateikė „nepiktybiškai”, todėl bausmių neskyrė.

Šią savaitę VTEK internete pradėjo skelbti ir kitų politikų metines privačių interesų deklaracijas, liudijančias, kad pernai valdžios pareigūnai įsigijo nemažai turto, sau pavaldžiose institucijose įdarbino giminaičius. Nemaža dalis politikų vengia įvardyti asmenis, dėl kurių galėtų kilti viešųjų ir privačių interesų konfliktas.

Meras paveldėjo namą

Šiandien VTEK interneto tinklalapyje turėtų būti paskelbtos ir savivaldybių tarybų vadovų bei politikų deklaracijos. „Kauno dienai” vakar pavyko gauti Kauno vadovų praėjusių metų deklaracijas. Jos beveik identiškos pernykštėms.

Kauno savivaldybės administracijos direktorius Giedrius Buinevičius deklaravo, kad turi butą ir žemės sklypą Alytaus rajone. Į šią deklaraciją dar nepateko šiemet įsigytas prabangus kotedžas Kiškių gatvėje.

Miesto mero Arvydo Garbaravičiaus deklaracijoje nurodyta, kad Kaune paveldėjo gyvenamąjį namą, tris statinius ir žemės sklypą. Tai – vienintelis pasikeitimas, palyginti su ankstesne deklaracija. Mero šeima valdo dešimties su energetikos sistema susijusių bendrovių akcijas.

Nei Savivaldybės administracijos direktorius, nei Kauno meras nenurodo giminaičių, dėl kurių galėtų kilti privačių ir viešųjų interesų konfliktas.

Pateikė naujus duomenis

Paaiškėjus, kad nesutampa Ministro Pirmininko A.Brazausko ir jo žmonos Kristinos deklaracijos, vakar premjeras VTEK įteikė patikslintą dokumentą. Jame buvusius netikslumus komisijos nariai pavadino neesminiais. Premjeras nebuvo deklaravęs paveldėto žemės sklypo Kaišiadorių rajone.

Vyriausybės vadovui kartu su žmona priklauso 19 įvairių nekilnojamojo turto objektų. Deklaracijoje nurodyta, kad premjero šeima turi bendrovių „Draugystė” ir „Plasta” akcijų. A.Brazauskas taip pat įvardijo asmenis, dėl kurių galėtų kilti viešųjų ir privačių interesų konfliktas. Jo duktė dirba individualioje įmonėje „Skliautų pynė”, o žmona Kristina – bendrovės „Draugystė” generalinė direktorė.

Tuo tarpu Vilniaus miesto tarybos narė K.Brazauskienė nenurodė asmenų, dėl kurių galėtų kilti interesų konfliktas.

Parlamentarę apsaugojo kolegų išvados

Žaliakalnio rinkimų apygardoje išrinktą Seimo narę Rasą Juknevičienę nuo griežtesnio VTEK sprendimo išgelbėjo pralamento Etikos ir procedūrų komisijos išvados. Jose teigiama, kad, netiksliai užpildydama deklaraciją, R.Juknevičienė pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo tarnyboje įstatymą, tačiau konflikto nesukėlė.

Deklaracijoje nebuvo nurodyta, kad parlamentarės vyras Zenonas Juknevičius susijęs su tuometiniu „Williams” konsultantu Aleksandru Abišala. Seimo narės ir jos vyro deklaracijų duomenis dabar nagrinėja Valstybinė mokesčių inspekcija.

„Seimo komisija atsiuntė atsakymą, kad R.Juknevičienė neįsivėlė į viešųjų ir privačių interesų konfliktą. Todėl mūsų komisija nusprendė, kad deklaracijoje padaryti netikslumai – nepiktybiniai”, – vakar teigė VTEK patarėjas Juozas Sinkevičius.

Praėjusių metų deklaracijoje R.Juknevičienė deklaravo tik Vilniuje statomą namą. Parlamentarė nenurodė asmenų, dėl kurių galėtų kilti viešųjų ir privačių interesų konfliktas.

Ministerijoje įdarbintas sūnus ir sūnėnas

Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis savo deklaracijoje nurodo valdantis du nekilnojamojo turto objektus Vilniuje.

Deklaracijoje jis pažymėjo, kad Užsienio reikalų ministerijoje dirba jo sūnus ir sūnėnas. A.Valionio sūnėnas Artūras nuo spalio eina Rytų Europos ir Vidurinės Azijos departamento Ukrainos ir Moldovos skyriaus trečiojo sekretoriaus pareigas. Ministro sūnus Tadas Valionis – Lietuvos nuolatinės atstovybės Europos Sąjungoje antrasis sekretorius.

Deklaracijoje teigiama, kad dėl šių giminaičių veiklos ministrui gali kilti viešųjų ir privačių interesų konfliktas.

Apvaisinimo įstatymas – tabu

Kiti Vyriausybės nariai savo turto deklaracijose nurodė valdantys įvairius nekilnojamojo turto objektus, turintys bendrovių akcijų. Vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius Kaune yra nusipirkęs butą bei bendrovės „Lietuvos telekomas” akcijų.

Krašto apsaugos ministras Gediminas Kirkilas kartu su žmona turi net vienuolikos bendrovių akcijų – tarp jų ir „Krekenavos agrofirmos”. Deklaracijoje nurodyta, kad ministrui priklauso ir dalis bankrutavusių „Kauno audinių” akcijų.

Tuo tarpu sveikatos apsaugos ministrui Žilvinui Padaigai kartu su žmona priklauso devyni nekilnojamojo turto objektai Kaune, Varėnos rajone ir Kėdainių rajone. Vos vienas jų – paveldėtas. Kitus namus ir žemės sklypus ministro šeima nusipirko.

Ž.Padaiga taip pat nurodė, kad jam gali kilti interesų konfliktas dėl žmonos Algės. Ji yra kompanijos „Ares trading A.S” atstovybės vadovė. Ministro teigimu, interesų konfliktas kiltų, jeigu jis dalyvautų svarstant Dirbtinio apvaisinimo įstatymą ir kompensuojamųjų vaistų, susijusių su minėta kompanija, sąrašą.

Seimo nariai pralobo

Palyginti su ankstesnėmis deklaracijomis, kai kurių Seimo narių turtas gana ženkliai padidėjo. Audito komiteto pirmininkas Artūras Skardžius nurodė, kad jis įsigijo du žemės sklypus Kaišiadorių rajone, o Trakų rajone pasistatė naują statinį.

Be to, socialliberalui priklauso trys gyvenamieji namai ar jų dalys ir keturi sklypai Vilniuje, Trakuose ir Trakų rajone. Audito komiteto pirmininko šeima taip pat įsigijo bendrovės „Kornelita” akcijų.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Alvydo Sadecko šeimai priklauso butas sostinėje ir 5 sklypai Vilniaus mieste ir rajone. Ankstesnėje deklaracijoje buvo nurodyta, kad politikas valdo vos 2 sklypus. A.Sadeckas taip pat turi 17 bendrovių akcijų.

Paminėjo ir gautas dovanas

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko Antano Boso deklaracijoje iš anksčiau deklaruotų 32 nekilnojamojo turto objektų šiemet liko vos devyni. Darbo partijos atstovas taip pat nurodė, kad per rinkimus jį parėmė bendrovės „Itera Lietuva” ir „Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacija”.

Preciziškai užpildytos ir kai kurių A.Boso partiečių deklaracijos. Žmogaus teisių komiteto pirmininkė „darbietė” Zita Žvikienė į deklaraciją įrašė ir du nemokamai gautus bilietus į koncertą.

Iš pateiktų deklaracijų savo turtais išsiskiria buvęs ūkio ministras Viktoras Uspaskichas. Darbo partijos lyderio šeimai priklauso 18 nekilnojamojo turto objektų. Politikas turi tris butus Maskvoje, tačiau tik vienas jų pirktas. Vienas – dovanotas, o prie dar vieno nurodytas keistas įsigijimo būdas – „kitas”.

Buvęs ministras nurodė, kad viešųjų ir privačių interesų konfliktas gali kilti, nes jo žmonai Jolantai Blažytei priklauso daugiau nei 60 procentų bendrovės „Vikondos kapitalas” akcijų.

Apie galimus konfliktus linkę nutylėti

Peržiūrėjus politikų deklaracijas į akis krinta, kad nemaža jų dalis nelinkę nurodyti asmenų, dėl kurių gali įsivelti į privačių ir viešųjų interesų konfliktą.

„Ši problema egzistuoja jau seniai. Kol politikai nesupainioja interesų, negalima teigti, kad jie vengia juos nurodyti deklaracijoje. Tenka bendrauti su įvairių rajonų savivaldybių atstovais. Susidariusi klaidinga nuomonė, kad, deklaracijoje nurodžius galimą interesų konfliktą, aplinkiniai tai traktuoja kaip padarytą nuodėmę. Tačiau atvirkščiai – deklaracijoje įvardydamas asmenis, išvengi galimo konflikto”, – teigė VTEK pirmininkas Algirdas Meškauskas.

Vakar pačiam A.Meškauskui teko Seimui aiškintis dėl Specialiųjų tyrimo tarnybos pradėto tyrimo. Įtariama, kad VTEK buvo klastojami dokumentai.

Arūnas Andriuškevičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.