Po vilnonio patalo pusnim

Jei įsiklausytume į gamtos diktuojamą ritmą, ilgais žiemos vakarais anksčiau išjungtume televizorių ir įsitaisytume jaukiame guolyje. Kai kas tikriausiai mielai pramiegotų visą žiemą, tačiau žmonėms, deja, nepakanka čiulpti leteną. Telieka pasidomėti, ar tas valandas, kurias praleidžiame miegamajame, galėtume paversti dar malonesnėmis. Grynos vilnos antklodė yra tik prestižo ženklas ar išties keičia gyvenimo kokybę?

Skiriasi kainos, kokybė ir dizainas

Vilnones antklodes dabar gamina daug kas, o jų kainos labai skirtingos. Kaip susigaudyti, už ką mokame, ir ar verta tai daryti? Mėginame tai nustatyti bendraudami su kelių skirtingų firmų atstovais. Beje, brangia patalyne iš vilnos labiau linkstama prekiauti ne parduotuvėse, o per platintojus ir rengiant specialias prezentacijas. Ryžtis tūkstančius kainuojančiam pirkiniui lengviau išsamiai išstudijavus jo privalumus.

„Štai, pasižiūrėkite, kokia ji švelni. Vilnoje nesikaupia jokios išskyros, lanolinas turi savybę jas išstumti į paviršių, todėl tereikia jį kartkartėmis nuvalyti. Galima drąsiai miegoti nuogam ant nuogos vilnos. Pati švelniausia yra iš kašmyro vilnos pagaminta patalynė, ji negraužia net ir labai jautrios odos. Tačiau yra žmonių, kuriems nepriimtina miegoti neužvilktoje patalynėje, jiems siūlome antklodes ir paklodes iš labai tankios medvilnės su vilnos užpildu”, – sako firmos „Arvico” atstovė Vilma Bielovienė. Suprasti, kada atėjo laikas valyti, yra paprasta – patalynės paviršius sušiurkštėja.

„Kartais pakanka papurkšti vandeniu bei nušukuoti, tačiau mes teikiame ir valymo paslaugas. Be to, prekiaujame patalyne, kuri specialiai apdorota taip, kad ją galima skalbti automatinėje skalbyklėje. Audinį įsigyjame Italijoje, o siuvame Lietuvoje, Šiauliuose, todėl mūsų kainos palyginti neaukštos”, – sako firmos direktorius Arūnas Bielovas.

Iš egzotiško gyvūno vilnos – brangiau

Geriausiai žinoma, nes Lietuvoje ja prekiaujama jau keliolika metų, yra „Bauer” vilnonė patalynė.

„Kaina priklauso nuo gaminio kokybės ir vilnos retumo bei jos savybių. Jeigu plaukas nukirptas trumpiau, o suausta tankiau, tokiai pat antklodei reikia daugiau vilnų, todėl ir kaina skiriasi. Kai kurių gyvūnų vilna nėra kerpama, o renkama juos iššukuojant, tad ir jos kaina kitokia. Vilna vienintelė iš visų natūralių pluoštų palaiko kūno temperatūrą. Jei ji dengta medvilne, ją tenka susišildyti. Audinius vežamės iš Italijos ir Ispanijos ir jau 11 metų siuvame Lietuvoje. Iš čia patalynę vežame į visas Europos šalis ir net JAV. Mūsų patalynės poveikis yra išmėgintas net neišnešiotų naujagimių skyriuose – kelioms ligoninėms esame padovanoję specialius vokelius inkubatoriams”, – sako „Bauer” firmos atstovas Algimantas Stankevičius.

Nepamiršo senų technologijų

„Flokati” parduotuvėje – vilnonė patalynė, pagalvės, paklotai, antklodės, pagamintos iš europietiškų, australiškų ėriukų, kupranugarių, lamos, kašmyro ožkų vilnos. Taip pat vilnonės liemenės, chalatai, voleliai po galva, čiužinėliai kėdėms, gydomosios juostos nugarai, kelioninės pagalvėlės.

Panaši pasiūla – ir kitose jau minėtose firmose, tačiau čia yra ir unikaliųjų graikiškų „flokati” – antklodžių, baldų užtiesalų ir kilimų iš Naujosios Zelandijos ėriukų vilnos. Graikų kalbos žodis „flokati” reiškia tekstilės gaminį ilgu plauku. Iš pažiūros jis primena kiek susivėlusius senovinius kalniečių apdarus. Konsultantė Asta Kančelskienė sako šiuos gaminius drąsiai skalbianti skalbyklėje, o liukso klasės patalynę, tokią, kaip kašmyro vilnos, geriau valyti.

„Mes siūlome įvairią vilnonę patalynę, tarp jų – prisotintą alijošiaus ekstrakto. Dermatologiniai tyrimai rodo, kad alijošius ypač tinkamas žmogaus odai: įsigeria greičiau nei vanduo, pH 5,2 – 5,6, t.y. toks, koks turi būti esant sveikai odai. Tokia patalynė, be įprastinių savybių, apsaugo nuo infekcijos plitimo, malšina uždegimą ir skausmą. Ypatingo pirkėjų dėmesio susilaukia „super wash” vilna. Dėl tankaus audimo „super wash” audinys puikiai tinka naudoti kaip paklotas gulintiems ligoniams. Elastingas pluoštas labai gerai sugeria drėgmę, nesivelia, padeda išvengti pragulų”, – giria Asta.

Šilta ir sausa

Nors siūlančiųjų vilnonę patalynę yra daug, jos išvaizda yra skirtinga – kuklesnė ir puošnesnė, lengviau ir sudėtingiau prižiūrima, pačios vilnos savybės išlieka vienodos.

Teigiama, kad vilnonė patalynė tinka net alergiškiems bei sergantiems astma žmonėms, o visiems kitiems suteikia daugiau komforto – po ja nei per karšta, nei per šalta. Todėl rekomenduojama tarp vilnos ir kūno neįterpti kitokios sudėties audinio, tarkim, medvilnės, iš kurios siuvami užvalkalai. Vilnonė patalynė septynis kartus geriau sugeria prakaitą, joje negyvena dulkių erkės ir kitokie mikroorganizmai. Natūrali vilna gali sugerti iki 33 proc. savo svorio drėgmės ir išlikti sausa.

Kašmyro ožkų vilna yra ypatingai švelni ir lengva, lamos-alpakos vilna yra labai elastinga. Tankus ir ilgas lamų vilnos plaukas saugo jas nuo atšiauraus kalnų žiemos klimato, šios savybės išlikusios ir gaminiuose, kurie skiriami tikriems sušalėliams.

Patalynė iš kupranugario vilnos palaiko kūno temperatūrą, yra neįtikėtinai švelni, minkšta ir kartu labai tvirta, joje daug natūralaus riebalo lanolino, kuris apsaugo kiekvieną vilnos plaukelį nuo nešvarumų. Bronzinio atspalvio vilna yra nuo kupranugario nugaros, o šviesiai rusva – nuo apatinės dalies.

Argentinos avių vilna taip pat turi daug lanolino, o australiškų ėriukų vilnos gaminiai tinka visiems, ypač vaikams.

Vilnos riebalai – lanolinas malšina skausmą, todėl vilnonė patalynė itin tinka sergantiesiems sąnarių ligomis ir reumatu, kutenantys vilnos plaukeliai gerina kraujo apytaką.

Gerbiami ir konservatyvūs

Atsisakyti susiformavusių įpročių yra sunku, todėl gaminama ir medvilne aptraukta patalynė su vilnos užpildu. Ji paprastai pigesnė, nes mažiau kainuoja žaliava. Plona ir lengva antklodė dažniausiai velkama tradiciniu užvalkalu ir tėra sveikesnė alternatyva vatos, pūkų ar sintetinio pluošto antklodėms.

Yra daug netikinčių, kad galima patalynę skalbti kartą per metus ir ji nedvoks prakaitu. Tačiau pabandžiusieji miegoti po neapvilkta grynavilne antklode, kurios plaukeliai, kaip teigiama, atlieka mikromasažą, tikina nebenorį miegoti kitaip.

Malonumas toks, kad verta numoti ranka į senus įpročius. Taip naudojamą antklodę patariama bent kartą per savaitę dieną palaikyti balkone, kartą per pusmetį išvalyti su putomis ir šepečiu, o vasarą atiduoti į valyklą arba jei leidžia nurodyti priežiūros ženklai, skalbti automatinėje skalbyklėje. Tuomet nešvarios patalynės jausmo tikrai nebūsią, žinoma, jei kas vakarą prausiamasi po dušu.

Daiva Valevičienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.