Pagrindiniu sąžiningos ir moralios politikos skelbėju pastaruoju metu pasijutęs konservatorių lyderis Andrius Kubilius sulaukė akibrokšto.
Seime ir nesutarimų purtomos Tėvynės sąjungos gretose klaidžioja nauji duomenys iš įmonių grupės „Rubicon group” vadinamosios juodosios buhalterijos.
Iš kompiuterio paimtose lentelėse užfiksuota, jog asmuo, šios buhalterijos įrašuose vadinamas „A.Kubil. Koncerv.” bei „Kubilas koncerv.” 2002 metais per keletą kartų iš „Rubicon group” esą galėjo gauti daugiau nei 150 tūkst. litų, dolerių arba eurų („buhalterijoje” valiuta neįvardyta. – Red.).
Konservatorių lyderis įtarimus, jog šioje „buhalterijoje”, sukėlusioje jau ne vieną politinį skandalą, galėjo būti užfiksuota ir jo pavardė, pavadino juokingais.
Jis pažadėjo kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), kad ši oficialiai paaiškintų situaciją.
Prokuroras gūžčioja pečiais
„Lietuvos ryto” paklaustas, ar iš „Rubicon group” kompiuterio konfiskuotoje juodojoje buhalterijoje buvo įrašai „A.Kubil.” bei „Kubilas”, generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis atsakė, jog jam šis dalykas nežinomas.
G.Jasaitis spėjo, jog tuo atveju, jei šie dokumentai yra autentiški, jie gali būti atkeliavę iš teisme prokurorams nesėkmingai pasibaigusios Vilniaus mero rinkimų bylos arba iš Seimui prokuratūros perduotos medžiagos dėl galimos trijų parlamentarų korupcijos.
Tačiau prokuroras neatmetė, jog šie Seime bei konservatorių partijoje klaidžiojantys duomenys gali būti ir suklastoti.
Dalis įrašų buvo užtušuoti
STT pateiktą medžiagą nagrinėję Seimo komisijų nariai pernai buvo atkreipę dėmesį, jog nemažai įrašų toje „buhalterijoje” buvo užtušuoti.
Įskaitomos paliktos tik vietos apie „Rubicon group” neva vykdytus sandorius su trimis korupcija įtartais politikais Vyteniu Andriukaičiu, Vytautu Kvietkausku, Arvydu Vidžiūnu, taip pat kai kuriomis verslo struktūromis.
Tiriama „Abonento” istorija
Šiemet į viešumą pasklido nauja juodosios buhalterijos įrašų porcija, kurioje atsirado pagarsėjęs „Abonentas”, iš „Rubicon group” neva gaudavęs šimtatūkstantines pinigų sumas.
Remiantis vien šia „buhalterija”, įtarimai korupcija krito ant Vilniaus savivaldybės ir jo mero Artūro Zuoko.
Praėjusią savaitę Generalinės prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka teigė, jog pareigūnams tie paviešinti įrašai – ne naujiena.
Nepaisant to, prokurorai toliau tiria „Abonento” istoriją. Tačiau A.Kliunka pridūrė, jog A.Zuokas šioje byloje nėra įtariamasis.
Įtarimus pavadino juokingais
„Nieko niekada apie tai nesu girdėjęs ir man tai visiškai nežinoma. Nesu nieko matęs. Niekas – nei teisėsauga, nei kas kitas – niekada manęs apie jokius įrašus nėra klausę, todėl tai gana juokinga”, – sužinojęs apie naujus juodosios buhalterijos įrašus „Lietuvos rytui” teigė A.Kubilius.
Paklaustas, kaip vertina tai, jog tokie duomenys į viešumą patenka ne iš kur nors kitur, o iš Tėvynės sąjungos, kuri dabar telkiama po moralios politikos vėliava, konservatorių lyderis atsakė: „Nieko nežinau apie tokius dokumentus nei mūsų frakcijoje, nei kur kitur, todėl nieko negaliu vertinti”.
Paktas – sau, gyvenimas – sau
Pastaruoju metu A.Kubilius siekia tapti moralios politikos šaukliu. Jo iniciatyva konservatoriai iškilmingai priėmė Sąžiningos politikos paktą.
„Mes ne tiek norime mokyti kitus švarios politikos, kiek patys bandysime demonstruoti tokios politikos standartus. Esu įsitikinęs, kad vis daugiau žmonių, vertindami politikų patikimumą, remsis moraliniais kriterijais”, – reklamuodamas Sąžiningos politikos paktą kalbėjo A.Kubilius.
Tačiau šis paktas įvertintas nevienareikšmiškai. Jo formuluotėmis suabejojo netgi Tėvynės sąjungos patriarchas, buvęs ilgametis partijos pirmininkas, europarlamentaras Vytautas Landsbergis.
Partijos etikos sargams politikas apskundė patį paktą, o šią savaitę viešai leido suprasti nepritariąs radikalėjančiai konservatorių vadovų pozicijai partnerių liberalcentristų atžvilgiu.
Vytautas Bruveris