Šiandien tūkstančiai lieknėjimo būdų padės jums atsikratyti nereikalingų kilogramų. Bet iš pradžių reikėtų išsiaiškinti, ar tikrai jūsų svoris per didelis. Galbūt visiškai nebūtina prakaituoti sporto salėse ir laikytis alinančių dietų.
Klausimas. Kodėl gydytojai nepataria laikytis dietų, juk tai pats geriausias būdas numesti svorį?
Atsakymas. Riebalų sluoksnis – svarbi žmogaus organizmo sudedamoji dalis. Jis apsaugo nuo temperatūrų svyravimų, suminkština smūgius, riebalų sluoksnyje gaminasi vitaminai ir hormonai. Bet svarbiausia, riebalai – energijos, maistinių medžiagų ir vandens saugykla.
Vyro riebalinis audinys turėtų sudaryti 15 proc. bendros kūno masės, o moters – 22 proc. Tai vadinamasis „auksinis standartas”. Realybėje vyrų riebalinis audinys sudaro 23 proc., o moterų – 32 proc. bendro kūno svorio. Per daug riebalų – blogai: kyla pavojus širdžiai, kraujagyslėms, gresia diabetas. Bet per mažai – irgi nieko gero. Kalorijų kiekio sumažėjimas – geras būdas prarasti sveikatą. Priverstinis badavimas pablogina maisto medžiagų apykaitą, gali paūmėti kai kurios ligos.
Klausimas. Ar egzistuoja medicininė idealaus svorio formulė?
Atsakymas. Medicinoje kalbama apie dvi svorio sąvokas: idealus ir normalus. Idealus svoris apskaičiuojamas pagal griežtus standartus atsižvelgiant į žmogaus amžių, ūgį, svorį ir kūno sudėjimą. Normalus svoris – tai efektinga išorė ir dvasinis komfortas. Kažkas yra pasakęs, kad žmogaus svoris priklauso nuo riebalų kiekio… O kaulai, raumenys? Kaulai gali būti smulkūs ir stambūs, o raumenys – silpni ir stiprūs. Ne tik riebalų sluoksnis, bet ir kaulų bei raumenų masė turi įtakos žmogaus svoriui.
Klausimas. Kaip nustatyti, kam lieknėti, o kam ne?
Atsakymas. Svarstyklės čia jums nepadės, nes neįmanoma pasverti savo kūno „dalių” – atskirai riebalų sluoksnio, kaulų, raumenų… Ir ne bėda! Svarstykles galite išmesti! Kūno svoris neturi reikšmės, svarbus tik riebalų kiekis. Taigi, ar ne geriau nustatyti būtent šį organizmo rodiklį? Tai galima padaryti baseine, ir geriausia, jei eksperimente dalyvautų grupė žmonių. Visi kartu įkvėpkite į plaučius oro, atsigulkite vandenyje ant nugaros. Po to visi iškvėpkite ir nekvėpuokite. Greičiausia į baseino dugną nugrimzta tie, kurių riebalų sluoksnis yra mažiausias, nes kaulai ir raumenys skęsta, o riebalai iškyla į paviršių. Jei vandens paviršiuje išsilaikėte ilgiausiai, vadinasi, turite solidžias riebalų atsargas.
Tikslesni orientyrai:
* skęstate greitai – riebalų sluoksnis sudaro 13 proc. kūno svorio – tai pavojingai mažai;
* grimztate į dugną lėtai – riebalų sluoksnis 15 proc. (vyrams to užtenka, bet moterims per mažai);
* negiliai kvėpuojant pavyksta išsilaikyti vandens paviršiuje – riebalų sluoksnis sudaro maždaug 23 proc. bendros kūno masės (moterų norma);
* ant vandens gulėti nesunku – riebaliniai audiniai sudaro per 25 proc.
Jei riebaliniai audiniai atitinka normą, nesvarbu, kiek kilogramų sveriate – penkiasdešimt ar devyniasdešimt, jums svorio mesti nereikia.
Klausimas. Ar gali liesas žmogus turėti riebalų perteklių?
Atsakymas. Taip, nes riebalai kaupiasi ne tik po oda, bet ir raumenyse! Tiesiog tam tikrą laiką riebalai susitelkia ne paviršiuje – po oda, o viduje – raumenyse, užpildydami juos.
Klausimas. Kam nereikia laikytis dietos?
Atsakymas. Kaulai, oda, smegenys ir vidiniai organai nemoka liesėti! Beliko tik riebalai ir raumenys. Būtent jie aprūpina organizmą energija, laikantis maitinimosi režimo. Pradžioje liesėja raumenys, vėliau ateina riebalų eilė. Bet (štai paradoksas!) kai tik pradėsite normaliai maitintis, organizmas pradės kaupti riebalus ir svoris vėl padidės.
Klausimas. Kaip atsikratyti nereikalingų kilogramų visam laikui?
Atsakymas. Mažiau valgyti ir daugiau judėti! Dauguma pasipiktins: aš ištisas dienas sukuosi kaip voverė rate ir jokios naudos! Lieknėjant svarbu ne tik fiziniai krūviai, bet ir maisto medžiagų apykaitos pokyčiai. Būtina savo organizmą priversti sudeginti riebalus, o ne juos kaupti. Tik aerobinis krūvis, kai cheminėse reakcijose dalyvauja deguonis, priverčia organizmą atsikratyti nereikalingų riebalų.
Klausimas. Kokia sporto šaka patartina užsiiminėti?
Atsakymas. Maisto medžiagų apykaitos pokyčius skatina aerobiniai pratimai: cheminių reakcijų grandys persitvarko – kiekvieną kaloriją sudegina…
Populiariausias aerobinis pratimas – bėgimas ristele. Taip pat tinka sportinis ėjimas, važiavimas dviračiu, tenisas, slidinėjimas, stepas, plaukimas…
Svarbiausia laikytis tam tikrų taisyklių:
* pratimus reikėtų atlikti tolydžiai, be sustojimų;
* apšilus treniruotę tęsti 12 min., galima ir ilgiau;
* dirbti turi didžiausios raumenų grupės, esančios apatinėje kūno dalyje.
Neskaičiuokite kilogramų, nes svarbiau – aerobinis krūvis: 3-4 min. įsibėgėjimui ir 12 min. tikro darbo.
Klausimas. Kokie aerobinės treniruotės privalumai?
Atsakymas. Krūvius galite dozuoti patys. Nei amžius, nei pradinis svoris neturi reikšmės. Atminkite: jokios prievartos! Nemėgstate bėgimo ristele, eikite į baseiną ir t. t. Negalite atsikelti rytą, treniruokitės vakare. Pailsėkite keletą dienų, jei nesinori sportuoti. Sveikata ir negatyvios emocijos – nesuderinami dalykai.
Klausimas. Kodėl kartais po treniruočių padidėja svoris?
Atsakymas. Nuolatos treniruojantis raumenys užpildo riebalus. Pastarieji lengvesni už raumenis. Todėl sumažinus riebalų sluoksnį, kartais padidėja svoris. Kai kurie žmonės dėl šios priežasties atsisako aerobinės gimnastikos. Ir be reikalo! Atminkite: juk mūsų tikslas ne mažiau svorio, o mažiau riebalų.
Klausimas. Kodėl vieni valgo daug ir nestorėja, o kiti greitai pasitaiso?
Atsakymas. Dažnai ir ploni, ir stori valgo vienodai. Čia lemia individualūs maisto medžiagų apykaitos ypatumai. Vienų ji tarsi be paliovos veikiantis galingas motoras, kitų – ekonomiškesnė: jei nėra didelių fizinių krūvių, energijos išnaudojama mažiau, todėl kaupiasi „atsargos”.