Į planuojamos naikinti institucijos, kontroliuojančios smulkųjį ir vidutinį verslą, biurokratines pinkles patekusios Klaipėdos bendrovės vadovas priverstas minti teismų slenksčius.
Šiandien uostamiesčio apylinkės teisme vyks antrasis posėdis dėl materialinės bausmės skyrimo UAB „Albravis” vadovui, pažeidusiam alkoholio produktų bei tabako gaminių licencijavimo tvarką.
Verslininko nemalonumai prasidėjo po to, kai jis Valstybinei tabako ir alkoholio kontrolės tarnybai (VTAKT) pamiršo laiku pranešti naują įmonės kodą. Pastaroji neapsiribojo įspėjimu ir tokį klaipėdiečio neapdairumą įvardijo kaip pažeidimą, už kurį numatyta bauda siekia nuo penkių iki dešimties tūkstančių litų.
Prisipažįsta suklydęs
Alaus daryklos-restorano „Memelis” direktorius Edgaras Genys neneigia savo kaltės, tačiau verslininkas tikina, jog būtina atsižvelgti į tai, kad pažeidimas – formalus, padarytas nepiktybiškai.
Žinia, nuo praėjusių metų liepos 1-osios juridinių asmenų iki tol naudotus septynženklius įmonių kodus derėjo pasikeisti į naujus devynių ženklų kodus. E. Genys šį reikalavimą įvykdė, tačiau tik prieš mėnesį pastebėjo naująjį kodą pranešęs tiekėjams ir pamiršęs informuoti VTAKT. Klaipėdietis tikina, kad taip atsitiko netyčia, dėl didelio darbo krūvio, įmonės plėtros ir administracinio darbo nesklandumų.
„Tik spalio pradžioje tvarkydami įmonės dokumentus pastebėjome, kad turimoje alaus gamybos licencijoje įrašytas senas įmonės kodas. Po to iš karto pranešėme tarnybai apie neatitikimus”,- mūsų dienraščiui sakė E. Genys.
Anot verslininko, nors ir pavėluotai, jis suskubo tai padaryti ir pats kreipėsi raštu į tarnybą dėl kodo patikslinimo. Dar 2002 metais alaus gamybos licenciją bendrovei išdavusi VTAKT kodą patikslino, tačiau šiuo veiksmu neapsiribojo.
Tarnyba, anot E. Genio, nė karto netikrinusi išduotosios licencijos ir devynis mėnesius pati nesidomėjusi, kodėl negavo informacijos apie pasikeitusį įmonės kodą, suklydusį ir pasitaisyti norėjusį verslininką nusprendė griežtai bausti.
Klaipėdietis informuotas raštu, kad laiku nepranešęs įmonės kodo ji pažeidė Alkoholio produktų bei tabako gaminių gamybos, importo ir prekybos licencijavimo tvarką. Pagal Administracinių teisių pažeidimo kodeksą, už tai įmonių vadovams ir (ar) jų vyriausiesiems finansininkams gresia materialinė bauda nuo penkių iki dešimties tūkstančių litų. Jos dydį nustato teismas.
Vadovas – nepasiekiamas
E. Genys piktinosi nesuprantąs, kodėl žmogiška klaida tapatinama su pažeidimu.
„Įdomu, kokią žalą Lietuvos Respublikos biudžetui padariau nepranešdamas laiku naujojo įmonės kodo, kad tą biudžetą reikia papildyti tūkstantine bauda? O jeigu aš pats nebūčiau pats kreipęsis į VTAKT dėl kodo patikslinimo, tai nebūtų pažeidimo? Vadinasi, nebūtų nei protokolo, nei baudos? Juk niekas netikrina tų licencijų. Tikėjausi geranoriškumo ir supratimo, o tapau dar viena absurdiškų įstatymų auka”,- neslėpė emocijų verslininkas.
Anot jo, sunku suprasti neregėtą tarnybos principingumą ir griežtumą: „Juk ir automobilį gatvėje sustabdę policininkai eismo taisykles pažeidusį vairuotoją gali arba bausti, arba geranoriškai įspėti.”
Tikėjomės, kad šios situacijos aplinkybes pakomentuos ir VTAKT direktorius Česlovas Balsys, tačiau vakar su Vilniuje reziduojančiu valdininku telefonu – nei darbo, nei mobiliuoju – susisiekti nepavyko.
Tarnybos administratorė informavo, kad įstaigos vadovas išvykęs, o į žurnalistų pageidavimą gauti komentarą tą pačią dieną atkirto, jog tarnyba pateiks atsakymą nepažeisdama įstatymiškai nustatyto termino.
Priminsime, kad prieš penkerius metus įsteigta VTAKT kitų metų pradžioje gali būti likviduota. Inicijuoti šios įstaigos naikinimą šįkart ryžosi parlamentaras Artūras Skardžius. Praėjusią savaitę parengtam nutarimo projektui, kuriuo siūloma Vyriausybei likviduoti VTAKT nuo 2006 metų sausio 1 d., pritarė du Seimo komitetai ir komisija.
A. Skardžiaus teigimu, perdavus VTAKT funkcijas kitoms institucijoms, sumažės smulkų ir vidutinį verslą kontroliuojančių biurokratinių institucijų skaičius, pagerės sąlygos verslui. Be to, valstybės biudžetas per metus sutaupys apie du milijonus litų.
Anksčiau tokias iniciatyvas nesėkmingai kėlė ir parlamentaras Eligijus Masiulis, siūlęs naikinti VTAKT nuo 2003 m. sausio 1 d.
2001-aisiais tokio pasiūlymo autorė buvo Finansų ministerija.
Natalija Mogučaja