Vakar šalies pareigūnai ir valstybės tarnautojai surengė protesto akciją Panevėžyje, Laisvės aikštėje. Beprarandantys viltį įtikinti Vyriausybę grąžinti skolas ir sulyginti pareigūnų socialines garantijas bent jau su tomis, kurios užtikrintos kitiems visuomenės nariams, piketuotojai padėjo po vainiką prie valdančiųjų partijų skyrių, tarsi ant laidojamo visuomenės saugumo kapo.
Vieningame protestuojančių pareigūnų būryje Laisvės aikštėje vakar stovėjo policininkai, ugniagesiai, pasieniečiai, muitininkai ir kiti valstybės tarnautojai.
Savo atstovus į mitingą buvo atsiuntę visi Panevėžio apskrities policijos komisariatai. Protestuojantys Lietuvos pareigūnai sulaukė ir tarptautinės paramos: vakar uniformuotus mitinguotojus palaikė oficiali Latvijos policijos delegacija. Rytoj į Lietuvą atvyksta Europos policininkų bendrijos prezidentas Branko Prah.
Vainikai ant visuomenės saugumo kapo
Į mitingą pareigūnai atsinešė tris vainikus, skirtus Valstiečių ir Naujosios demokratijos sąjungos, Darbo partijos ir Socialdemokratų partijos Panevėžio skyriams. Kiekvieną vainiką juosė gedulingi užrašai: „Liūdintys pareigūnai, paliekantys našlaičiais visuomenę”.
„Pareigūnų gretos retėja, proporcingai mažėja ir visuomenės saugumas”, – aiškino Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato (VPK) profsąjungos pirmininkė Laimutė Narkienė.
Vienas akcijos organizatorių Vidaus reikalų sistemos profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Artūras Navaitis sakė tikįs, kad vainikai primins valdančiajai daugumai pareigūnų problemas.
Reikalauja teisingumo ir lygybės
Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo profsąjungų pirmininkas Tomas Vaitkunskas (nuotraukoje) išsakė tris reikalavimus, kuriuos piketuose reiškia visų jėgos struktūrų pareigūnai.
Pirmiausia valstybės tarnautojai ir pareigūnai siekia atgauti per trejus metus negauto darbo užmokesčio dalį. Anot T.Vaitkunsko, kiekvienam pareigūnui valstybės skola per šį laikotarpį siekia 3000-5000 litų.
Kitas reikalavimas – kad minimali mėnesio alga (MMA), nuo kurios skaičiuojami atlyginimai, būtų sulyginta su visiems Lietuvos darbuotojams taikoma 550 litų MMA.
„Šiuo metu pareigūno ar valstybės tarnautojo minimumas – 430 litų. Nuo tos sumos mes sumokame didesnius mokesčius „Sodrai”, – sakė T.Vaitkunskas.
Trečiuoju punktu protestuotojai prašo Vyriausybės nemažinti pareigūnų pensijų, kurias pagal galiojančius įstatymus nuo kitų metų ketinama mažinti maždaug 200 litų.
„Protesto akcijas rengiame nesulaukę nei Vyriausybės, nei Seimo reakcijos į kelerius metus Valstybės tarnyboje egzistuojančias problemas”, – tvirtino A.Navaitis.
Policininkų gretos grėsmingai retėja
LR ikiteisminio tyrimo profsąjungų pirmininko pavaduotojas Vytautas Bakas atskleidė grėsmingus šalies teisėtvarkos gretų retėjimo faktus.
Šiuo metu šalies jėgos struktūrose trūksta 1800 pareigūnų, iš viso teisėsaugos srityje dirba 13 tūkstančių darbuotojų. Pasak V.Bako, į pensiją planuoja išeiti 800 pareigūnų, o jei nebus pakoreguotas Pensijų įstatymas, postus pasiryžę palikti 2000 pareigūnų.
Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato (VPK) profsąjungos pirmininkė Laimutė Narkienė su kartėliu sakė, kad Panevėžio VPK, kur dirba iki pusės tūkstančio pareigūnų, yra 80 laisvų darbo vietų.
Pasak L.Narkienės, miesto policijos gretos retėja dėl kelių priežasčių. Čia didesni darbo krūviai, naktiniai ir šventiniai budėjimai, maži atlyginimai. Pradedančiojo policininko atlyginimas – nuo 600 litų. Vėliau jis didinamas atsižvelgiant į darbo stažą, laipsnį ir einamas pareigas.
Panevėžio rajono policijos komisariate (RPK) padėtis kiek geresnė. RPK duomenimis, ten darbuojasi 118 žmonių, ieškoma darbuotojų 9 etatams. Tačiau niekas nesiveržia į vieną prasčiausiai apmokamų tarnybų.
Generolas akciją vadino politikavimu
Lietuvos ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas Saulius Džiautas apgailestavo, kad pareigūnų profsąjungų protestas nesulaukia paramos iš savo aukščiausių vadų. Tačiau sulaukiama keistos reakcijos.
Vidaus reikalų ministerijos bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGT) vadovas generolas Kazys Zulonas viešai pareiškė, kad profesinių sąjungų akcijos turi politinį atspalvį. Ši kritika buvo paskelbta ir PAGT tinklalapyje. K.Zulonas savo pranešime paragino Lietuvos ugniagesius gelbėtojus netapti svetimų interesų vykdytojais. Be to, generolas pakvietė „ant kilimėlio” PAGT profsąjungos vadovą S.Džiautą.
„Galiu pareikšti, kad šis mūsų vadovo pareiškimas kvepia dezinformacija, – tvirtino S.Džiautas. – Vidaus reikalų ministras, taip pat K.Zulonas vieni pirmųjų sužinojo apie tai, ko imsimės ir ko sieksime.
Tuomet jie nereiškė priekaištų. Mes norime atkreipti valdžios dėmesį, o ne konkrečios partijos. Nepolitikuojame, o per akcijas siekiame apginti eilinių pareigūnų interesus”.
Pro šalį ėjusiai 68 metų Vidai K. šis pareigūnų protestas atrodė per švelnus. „Tegu policininkai tris dienas neišeina į savo postus, ugniagesiai neišvažiuoja gesinti gaisrų, nedirba kiti pareigūnai. Manau, valdžia iš karto atsižvelgs į jų reikalavimus”, – drastišką nuomonę išsakė panevėžietė.
Protesto akcijas tęs
Pareigūnų protesto akcijos, kurias rengia įvairių jėgos struktūrų profesinės sąjungos, tęsis visą šią savaitę.
Pirmas mitingas įvyko Utenoje praėjusį penktadienį. Antrasis buvo vakar Panevėžyje. Trečia protesto akcija bus surengta rytoj Šiauliuose, o ketvirtoji, lapkričio 28-ąją, – Telšiuose. Visų šių akcijų metu numatyti piketai prie partijų būstinių, Seimo narių namų.
Iki gruodžio pabaigos protesto akcijos bus surengtos visuose Lietuvos apskričių centruose, o gruodžio pabaigoje numatoma surengti masinę protesto akciją Vilniuje.
Jonas Kazakaitis