ES narės pažadėjo siekti radikalios cukraus sektoriaus reformos

Europos Sąjungos (ES) narių vyriausybės pažadėjo per ateinančias dienas susitarti dėl subsidijomis paremtos Europos cukraus politikos reformos, nors daugelis bendrijos narių dės visas pastangas, kad sumažintų neigiamus cukraus kainų mažinimo padarinius ir gautų kaip įmanoma daugiau kompensacijų.

Cukraus sektorius yra paskutinė pagrindinė ES žemės ūkio sritis, kurioje bus atlikta didelė reforma. Šis sektorius nebuvo įtrauktas į 2003 metų žemės ūkio reformą, dėl kurios susitarimo buvo siekiama tris savaites.

ES šalių žemės ūkio ministrai pradėjo derybas dėl radikalaus plano, kuris žymiai sumažins palaikomąsias sukraus kainas, gamybą ir eksportą bei reformuos 40 metų senumo tvarką. Pasaulio prekybos organizacija yra pareiškusi, kad didelė dalis ES cukraus eksporto yra neteisėta.

„Vis tiek bus nelengva. Mes turime sunkiai dirbti… per ateinančias 24, 48 – nesvarbu, kiek daug valandų, bet mes esame pasiruošę išbūti iki pačios pabaigos”, – teigė reformos plano autorė – ES žemės ūkio komisarė Mariana Fišer Boel (Mariann Fischer Boel).

„Tikrai yra politinio noro judėti į priekį ir priimti sprendimą, sukandus dantis nuryti karčią piliulę. Aš buvo nustebinta, kiek daug ministrų tai sakė pirmųjų debatų metu”, – teigė viena ES diplomatė.

ES cukraus politika išgyveno beveik visus reformos bandymus. Politika buvo pradėta vykdyti praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio pabaigoje ir buvo dažnai kritikuojama dėl kenkimo trečiojo pasaulio gamintojoms, nes ji skatina milijonų tonų ES cukraus patekimą į pasaulio rinką ir pasaulinių cukraus kainų mažinimą.

Pradėdama derybų maratoną M. Fišer Boel pasiūlė 39 proc. minimalių kainų sumažinimą atlikti ne per dvejus, bet per ketverius metus.

Sumažėjusių pajamų ir norinčių pasitraukti iš cukraus gamybos kompensacijos bus padidintos nuo antrų iki ketvirtų reformos vykdymo metų. Nusprendę pasitraukti iš cukraus gamybos savo kvotas ar dalį jų galės parduoti Briuseliui.

Tai yra dvi esminės sritys, dėl kurių derybose greičiausiai kils daugiausiai nesutarimų.

2005-11-23 07:43

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.