Elektrą tiekianti monopolinė bendrovė vėl trikdo klaipėdiečių ramybę.
Net ir tie vartotojai, kurie neturi įsiskolinimų, iš VST (buvę Vakarų skirstomieji tinklai) sulaukė grasinimų, kad jiems bus nutrauktas elektros energijos tiekimas. Patys bendrovės atstovai tai vadina raginimu atvykti pasirašyti sutartį dėl energijos tiekimo. Diktuoti savo taisykles VST gali netrukdoma. Ši bendrovė yra privati, tad niekas nekontroliuoja, kaip ji bendrauja net ir su sąžiningais vartotojais.
Eis pirkti žvakių
Klaipėdietis Ovidijus Gakas savo pašto dėžutėje rado VST pranešimą. Jame rašoma, jog vartotojas privalo atvykti į VST abonentinį skyrių dėl elektros energijos sutarties sudarymo. Paskutiniame sakinyje parašyta, kad, neatvykus sudaryti sutarties per 15 dienų, bus nutrauktas elektros energijos tiekimas.
Pranešime taip pat nurodoma, jog atvykti pasirašyti sutarties galima darbo dienomis nuo 7.30 iki 16.30 val., o penktadieniais – nuo 7.30 iki 15.15 val.
Gavęs tokį pranešimą, O.Gakas apstulbo: „Kodėl, neturėdamas įsiskolinimų už suteiktas paslaugas, esu gąsdinamas likti be elektros?”
Klaipėdietis piktinosi, jog VST reikalauja atvykti kaip tik tuo metu, kai visi žmonės yra savo darbo vietose.
„Matote, VST – dideli ponai. Neateisi pas juos per 15 dienų, tai gali eiti žvakių arba „batareikų” pirkti. Kur pagarba ir kultūra? Juk mes jiems pinigus mokame”, – pykčio neslėpė pašnekovas.
Į namus neatvyks
Siekdamas išvengti gresiančių nemalonumų, O.Gakas paskambino pranešime nurodytu telefonu. Atsiliepusi specialistė paaiškino, jog atvykti pas jį į namus tikrai niekas neketina – gyventojas laukiamas VST kontoroje.
„Žodžiu, nepavyko rasti kompromiso”, – sakė klaipėdietis.
Paklaustas, kaip jis ketina elgtis toliau, O.Gakas patvirtino, jog lauks suteikto termino pabaigos. „Išbandysiu monopolininko akiplėšiškumą. Įsitikinsiu, ar tikrai man bus atjungta elektra”, – tvirtino pašnekovas.
Žada duoti diržo
Nutraukti elektros energijos tiekimą todėl, kad vartotojas nepasirašo sutarties, VST gali. Tokia galimybė numatyta ir šį spalį ūkio ministro patvirtintose Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklėse.
Tačiau VST Klaipėdos skyriaus viršininko pavaduotojas Juozas Sebeckis teigė, jog tokių drastiškų priemonių tikrai nebus imtasi.
Jis negalėjo patikėti, jog VST siunčiamuose pranešimuose yra grasinimų. J.Sebeckis tvirtino nežinąs, kas kūrė tokį pranešimo tekstą. Anot jo, tai tikriausiai –
kolektyvinė kūryba. Tačiau jis patikino, jog tai tėra raginimas, o ne grasinimas.
„Kas sakė, jog mūsų darbuotojai nevyksta patys pas gyventojus? Reikės specialistams duoti diržo”, – atviravo viršininko pavaduotojas.
Jis pripažino, jog VST galėtų labiau pasistengti dėl savo klientų. Dabar atvykti į kontorą ypač nepatogu. Remontuojama Liepų gatvė, tad į VST biurą reikia vykti aplinkiniais keliais.
„Galbūt ateityje įsteigsime klientų aptarnavimo centrą, ir mūsų vartotojams bus patogiau”, – dėstė pašnekovas.
Galima susitarti
VST diktatoriaus toną gali demonstruoti niekieno netrukdoma. O gyventojai turės jam paklusti ir patys atvykti į bendrovės biurą.
Ūkio ministerijos Elektros ir šilumos skyriaus vedėja Vida Dzermeikienė patikino, jog VST – privati bendrovė. Todėl tik ji gali nuspręsti, kaip bendrauti su vartotojais.
„Vis dėlto manau, jog visais atvejais galima žmogiškai susitarti”, – sakė vedėja.
VST elgesiu besipiktinantis O.Gakas teigė, jog kitos uostamiesčio bendrovės elgiasi normaliai.
„Jos sugeba atsiųsti informacinį pranešimą, kad tam tikromis dienomis pas jus gali apsilankyti mūsų darbuotojai, kurie pateiks pasirašyti sutartį. Tada viskas aišku ir problemų nekyla”, – kalbėjo klaipėdietis.
Vandens neatjungtų
Bendrovės „Klaipėdos vanduo” pardavimų departamento direktorius Dangeras Aleksandrovas sakė, jog problemų dėl sutarčių su vartotojais sudarymo iškilo ir jų bendrovei.
„Grasinimų nesiėmėme, nes atjungti vandens tikrai negalime. Norėdami, kad gyventojai nepatirtų nemalonumų, siuntėme savo darbuotojus į jų namus. Taip buvo pasirašyta apie 20 proc. visų sutarčių. Tačiau tokia darbuotojų veikla yra nerentabili. Kur kas geriau būtų, jei mūsų žmonės savo energiją skirtų kitiems tikslams”, – sakė D.Aleksandrovas.
Jo teigimu, siekiant išvengti kilusių nepatogumų, buvo priimtas optimaliausias sprendimas. Miesto tarybai bus pateikta patvirtinti viešąją sutartį, kuri galios visiems vartotojams. Tuomet gyventojams sutarčių atskirai pasirašyti nebereikės.
„Miesto taryba taps savotišku tarpininku tarp mūsų ir gyventojų. Ji taip pat garantuos, jog sutartis yra teisėta ir galiojanti”, – sakė direktorius.
VST Klaipėdos skyriaus viršininko pavaduotojo J.Sebeckio teigimu, bendrovė tokių žingsnių imtis negali. Ji yra privati įmonė.
Virginija Spurytė