Vyriška lopšinė pirmagimiam sūnui

Gimus kūdikiui jo auginimo pareigą perimti iš motinos ir leisti jai tęsti darbinę karjerą stipriosios lyties atstovai ryžtasi dar nedrąsiai. Tokių vyrų, panorusių atsikratyti pasenusių stereotipų, nėra daug.

Tačiau tie, kurie, palikę neretai gerai apmokamą darbą, išeina tėvystės atostogų, sako, kad prižiūrėdami savo atžalas patiria malonių akimirkų ir su auklės pareigomis susidoroja nesunkiai.

Tėtis – geriausia auklė

Žanetos ir Laimono Užomeckių šeimoje pirmagimis sukrykštė prieš devynis mėnesius. Kai žmonai reikėjo apsispręsti, ar eiti į darbą, ar likti auginti sūnų Elviną, šeima nutarė: auklės pareigas laikinai perims tėtis. „Gal ir nebūčiau tam ryžęsis, bet žmona, nagų dizainerė, grožio salone dirba pagal patentą. Valstybė, deja, tokiems asmenims motinystės atostogų neapmoka. Nutariau Elviną prižiūrėti aš, o Žaneta vėl pradėjo dirbti”.

Jaunas vyras neslepia, jog darbdaviai bei kai kurie draugai į tokį jo norą iš pradžių žiūrėjo skeptiškai. Buvo ir šiek tiek pasišaipančiųjų.

„Bet dabar visi apsiprato, nes mato, kad dabartinės mano pareigos ne mažiau svarbios”, – šypsodamasis sako vienoje prekybos įmonėje rinkodaros vadovu dirbantis Laimonas. Vyras pasakoja, jog augindamas sūnų pailsi nuo buvusios įtampos darbe ir kartu patiria nenusakomą tėvystės jausmą. Vaiką prižiūrėti jaunas tėvas namuose ketina iki metų, o paskui šeima galbūt ieškos auklės.

Vakare, kai lankėmės jaunų sutuoktinių namuose, žmona buvo neseniai grįžusi iš darbo. Mažasis Elvinas, tik ką tėčio iškeltas iš lovelės, linksmai krykštė ir šypsodamasis rodė savo keturis dantukus.

„Vyras pirmasis pamatė išdygusį pirmąjį vaiko dantuką, – gyrė sutuoktinį žmona. – Jis labai rūpestingas: sūnų ir pamaitina, ir laukan išsiveža, ir net specialią mankštą sūnui sugalvojo. Dirbdama būnu rami, nes žinau, kad vaikas prižiūrėtas. Jis dar nėra nė karto rimčiau suslogavęs”.

Žmona juokavo, kad visi buto kampai gal ir neblizga, bet auklės pareigas vyras atlieka šauniai. 29 metų Laimonas prisipažino mokantis ne tik mažyliui košę išvirti, bet ir sau su žmona gardžiausius pietus paruošti. Dar neišmoko tik pyragų kepti.

„Tik nepagalvokit, kad esu vien namų šeimininkė, – juokaudamas priminė šeimos galva. – Žmona dirba kas antrą dieną, tad kai ji namie, stengiuosi neužmiršti savo ekonomisto profesijos – konsultuoju įvairias firmas”.

Bendraamžiai Žaneta ir Laimonas, kurie šeimą sukūrė kartu besimokydami Kauno kolegijoje, siekia dar ir kito diplomo – Vilniaus universitete neakivaizdžiai studijuoja ekonomiką.

Namuose, kai užmiega sūnus, tėčiui būna gera proga atsiversti užrašus ar prisėsti prie knygų. Šeštadienį eidami į paskaitas tėveliai mažąjį Elviną palieka močiutei.

Bendradarbiai šaiposi nepiktai

„Mūsų mažyliui – jau aštuoni mėnesiai. Žiūrėkit, koks jis rubuilis”, – sūpuodamas ant rankų sūnų Titą meiliai sakė 31 metų Žilvinas Vaitauskas. Mažylio mama, aukštosios mokyklos dėstytoja, buvo išėjusi į darbą, o tėtis, likęs vienas su sūnumi, vikriai sukosi virtuvėje. Žilvinas mažyliu rūpinasi dar tik du mėnesiai, žmona Kristina pradėjo dirbti sūnų paauginusi pusmetį. „Žmonai darbe pasiūlė aukštesnes pareigas, ji mielai sutiko. – O aš spėsiu padaryti karjerą, dar viskas prieš akis. Dabar geriau pasiaukosiu šeimai”, – pasakojo Žilvinas. Prieš išeidamas tėvystės atostogų vyriškis ne tik dirbo – jis dar ir neakivaizdžiai studijuoja, rengiasi tapti inžinieriumi. Kai sūnui sueis vieneri metai, vyras bandys pakeisti darbą ir įsidarbinti pagal specialybę.

„Nuo pat pirmų dienų Žilvinas jau maudė kūdikį, tai jo mėgstamas darbas”, – gyrė žentą trumpam anūko užsukusi aplankyti močiutė. Jaunas tėvas sako to išmokęs seniai – mat, kai dar buvo nevedęs, jo šeimoje kartu augo ir brolio vaikai. Dažnai tekdavo juos prižiūrėti. „Be to, mes, keturi broliai, nuo mažens buvome pratinami viską daryti patys. Dabar, kai pats esu šeimos galva, tai labai praverčia. Būdamas tėvystės atostogose jaučiuosi gerai, man smagu, kai iš darbo grįžusi žmona mane dažniau pagiria, nei papeikia”, – dalijosi tėvystės rūpesčiais Žilvinas.

Jauna Vaitauskų šeima gyvena nuosavame name, kurį nusipirko iš valstybės pasiėmusi paskolą. Namas nenaujas, reikalaujantis remonto, tad Žilvinas, turėdamas laisvą minutę, mėgsta ką nors pameistrauti ar paremontuoti. Kartu vyriškis prisipažįsta: „Vaiko priežiūra reikalauja daug kantrybės, atidumo. Auklės pareigos nelabai leidžia atsipalaiduoti. Atsigriebiu tada, kai Titas miega”. Įstaigoje, kur Žilvinas dirba, jis – vienintelis tėvystės atostogų išėjęs vyras. „Bendradarbiai kartais dėl to patraukia per dantį, bet nepiktai”, – prisipažįsta jaunas tėvas.

Likimas padovanojo staigmeną

Vienuolikos mėnesių Manto tėčiui – jau 53-eji metai. „Tai mano antrosios santuokos meilės vaisius. Žmona – gerokai jaunesnė, ji dirba vadybininke. Išeidama motinystės atostogų pažadėjo darbdaviams po pusės metų grįžti, tad pažadą reikėjo tesėti, – pasakoja Kazys Ruseckas. – Mažylio priežiūros niekam kitam dar nenorėjome patikėti, nusprendėme, kad aukle pabūsiu aš”.

Inžinieriaus profesiją turinčio vyro du vaikai iš pirmosios santuokos jau užaugę, gyvena savarankiškai. Iširus pirmajai santuokai Kazys manė, kad tėvu daugiau nebeteks būti. Bet likimas, sako vyras, padovanojo malonią staigmeną. Gimus Mantui teko vėl prisiminti jaunystę. Mažylis sūnus dabar – didžiausias sutuoktinių džiaugsmas.

Pirmąją šeimą Kazys sukūrė būdamas studentas. „Tada auginti vaikus buvo sunkiau nei dabar. Plaudavau vystyklus, nes jokių sauskelnių dar nebuvo. Dabar paprasčiau. Bet tėvystės pareigos anksčiau ir dabar išliko tokios pačios. Turi pasiaukoti, nesibodėti jokių namų ruošos darbų”, – sako K.Ruseckas. Jam visai nesunku sūnui išvirti košę, išvežti jį į lauką, užmiegant padainuoti kokią nors dainelę, nors ji – nebūtinai lopšinė. Kai žmona dirba, o tėtis prižiūri sūnų, šeimai finansiškai tai apsimoka daug geriau, tad abu sutuoktiniai tokiu rūpesčių pasidalijimu patenkinti. Šeima jau ieško auklės, nes Mantui netrukus sueis metai ir tėtis vėl pradės dirbti.

Kūdikius sūpuoja 52 kauniečiai

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos („Sodros”) Kauno skyriaus Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriaus vedėjos Sandros Blekaitienės teigimu, šiuo metu vaiko priežiūros atostogose iš 2472 valstybės pašalpų gavėjų yra 52 vyrai, t.y. 2 procentai. Visoje Lietuvoje teise išeiti tėvystės atostogų pasinaudoja tik apie 1 proc. vyrų, nors įstatymas leidžia tai daryti tiek moterims, tiek vyrams.

„Kaune dažniausiai šių atostogų eina jauni vyrai, daugiausia vaikus jie augina vienerius metus, – sako S.Blekaitienė. – Jei mamos būna socialiai neapdraustos, o vyrai dirba, tėvystės atostogų jie eina nuo pat pirmųjų dienų gimus kūdikiui. Kiekvienas vyras, norėdamas gauti tokių atostogų, privalo turėti ne mažesnį kaip 7 mėnesių draudimo stažą”. Vyrams, kaip ir moterims, „Sodra” motinystės atostogas apmoka vienerius metus. Tėvai turi teisę kūdikį namuose auginti iki 3 metų, bet tada šių išmokų negauna.

Tėvystės atostogoms daugiausia ryžtasi aukštesnio išsilavinimo, šiuolaikiškai mąstantys vyrai, kurių žmonos turi gerai apmokamus darbus, nori daryti karjerą. Atsikratyti pasenusių vyriškumo stereotipų, jog gimus kūdikiui jį daugiausia sūpuoti turi moterys, nelengvai sekasi visos Europos vyrams. Geriausia padėtis Islandijoje, kur šia galimybe naudojasi net 85-90 proc. vyrų.

Aldona Kibirkštienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Vaikai su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Vyriška lopšinė pirmagimiam sūnui"

  1. Anely

    Puiku, kad ir vyrai užsiima vaiko priežiūra. Aš jau močiūtė, tad man sunku, kai reikia ištisai būti su anūkėliu kol jis dar visai mažas (2 menesiai). Tai labai džiaugiuosi, kad jo tėvelis prižiūri kol mamytė guli ligoninėje. Ir atrodo susitvarko visai gerai. Ir kūdikėlis labai patenkintas, kad tėtukas yra su juo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.