Lietuvos nuteistųjų kūryba buvo gerai įvertinta Lenkijoje

Lenkijos Respublikoje atidarytoje antrojoje tarptautinėje nuteistųjų meninės kūrybos darbų parodoje įvertinimo sulaukė lietuvių darbai. Už originalų medžio drožinį ir paveikslą „Vilniaus Senamiestis” du Marijampolės pataisos namuose bausmę atliekantys nuteistieji apdovanoti padėkos raštais, specialiais prizais ir asmeninėmis dovanomis.
Savaitgalį Štumo miesto (netoli Gdansko) kultūros centre buvo atidaryta tarptautinė nuteistųjų meninės kūrybos darbų paroda. Pirmąkart joje buvo eksponuojama ir keliolika darbų iš Lietuvos.

Parodos atidaryme dalyvavo buvęs ilgametis Marijampolės pataisos namų direktoriaus pavaduotojas, o dabar – dviejų šioje įstaigoje vykdomų nuteistųjų socialinės reabilitacijos programų, finansuojamų iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, koordinatorius Antanas Baliukevičius.

Jis pasakojo, kad šiųmetėje tarptautinėje parodoje eksponuojami darbai iš įvairių Lenkijos, taip pat Čekijos ir Vokietijos kalėjimų. Lietuvai atstovauja dvylika meninės kūrybos darbų – paveikslų, medžio drožinių, laivų modelių, kurių autoriai atlieka bausmę Marijampolės pataisos namuose. Vertinimo komisija vietų neskyrė, tačiau įvertino meniniu požiūriu brandžiausius, originaliausius kūrinius.

Du marijampoliečių darbai, Vilniaus Senamiestį vaizduojantis paveikslas ir medžio drožinys, buvo pažymėti parodos padėkos raštais, specialiais prizais – suvenyriniais gaubliais bei rankiniais laikrodžiais.

Nuteistųjų darbai eksponuojami miesto kultūros centre, įsikūrusiame kryžiuočių invaziją menančioje viduramžių pilyje. Tarptautinė paroda, kuri vyks iki rugpjūčio 17 dienos, sulaukė visuomenės ir žiniasklaidos susidomėjimo.

Štumo mieste veikia 1907 metais statytas kalėjimas, kuriame šiuo metu bausmę atlieka apie 1100 nuteistųjų. Su jo administracija ryšius užmezgęs A. Baliukevičius sakė tikįs, jog kitąmet parodoje galėtų dalyvauti ir kitos mūsų šalies įkalinimo įstaigos.

Marijampolės pataisos namų direktoriaus Tado Klusevičiaus nuomone, dailė ir apskritai kūryba apvalo už grotų patekusio žmogaus sielą, skatina jį grįžti į visuomenę, o vėliau, išėjus laisvėn, net gali tapti jo pragyvenimo šaltiniu.

Marijampolės pataisos namuose veikia dailės studija, įkurta 2002-ųjų rudenį pradėjus įgyvendinti PHARE 2000 ESS (Ekonominės ir socialinės sanglaudos programos) projektą „Nuteistųjų resocializacija Marijampolės griežtojo režimo pataisos darbų kolonijoje”. Apie 40 nuteistųjų piešia, drožinėja medį, gamina laivų modelius.

Dailės studijos šiuo metu veikia daugumoje šalies įkalinimo įstaigų. Kasmet rengiamos respublikinės parodos. Šiemet kovo mėnesį Marijampolės kultūros centre veikusioje penktojoje respublikinėje nuteistųjų meninės kūrybos darbų parodoje buvo eksponuojami keli šimtai tapybos, grafikos, medžio drožybos, metalo kalybos, floristikos darbų, siuvinių, mezginių.

1999 metais nuteistųjų parodomis buvo pasikeitę Vilniaus 2-ieji pataisos namai ir vienas Lenkijos kalėjimų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.