2005 metų valstybinės Jono Basanavičiaus premijos laureatu tapo mokslo istorikas, etnologas profesorius Libertas Klimka, įvertintas už reikšmingą mokslinę ir visuomeninę veiklą etninės kultūros srityje.
Valstybinė Jono Basanavičiaus premija laureatui bus įteikta tradiciškai Jono Basanavičiaus gimimo dieną, lapkričio 23-iąją, Lietuvos nacionaliniame muziejuje.
Valstybinė Jono Basanavičiaus premija kasmet skiriama už reikšmingiausius paskutiniųjų 5 metų Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių lietuvių darbus, susijusius su etninės kultūros tradicijų plėtojimu, puoselėjimu, ugdymu ir tyrinėjimu, taip pat kūrybinę ir mokslinę veiklą etninės kultūros srityje.
Premijos dydis – per 31 tūkst. Lt (250 MGL). Šią premiją jau yra gavę 22 etninei kultūrai nusipelnę asmenys – etnologai, etnomuzikologai, istorikai, menotyrininkai, tautosakininkai.
L. Klimka yra naujos tarpdisciplininės mokslo šakos – paleoastronomijos ir etnokosmologijos – pradininkas Lietuvoje, Lietuvos mokslo istorikų asociacijos vicepirmininkas, Lietuvos etnokosmologijos muziejaus mokslinis vadovas, Kraštotyros, Astronomų ir Fizikų draugijų narys, Kultūros paveldo departamento ekspertas, tarptautinės organizacijos „Astronomija kultūroje” narys, įvairių mokslo leidinių redkolegijų narys.
1963 m. Vilniaus universiteto Fizikos ir matematikos fakultete įgijęs fiziko-radiofiziko kvalifikaciją, L. Klimka mokėsi Puslaidininkių fizikos instituto aspirantūroje. 1972 m. Vilniaus universitete apgynė mokslų kandidato disertaciją, kuri 1992 m. nostrifikuota gamtos mokslų daktaro laipsniui. 1967-1975 m. buvo vyresnysis mokslinis bendradarbis Puslaidininkių fizikos institute, 1975-1992 m. – Vilniaus inžinerinio statybos instituto (Vilniaus Gedimino technikos universiteto) docentas.
1992 m. L. Klimka apsisprendė dirbti mokslo istorijos ir etnologijos srityse ir buvo išrinktas Vilniaus pedagoginio universiteto Istorijos fakulteto Baltų proistorės katedros docentu. 2003 m. jam suteiktas Vilniaus pedagoginio universiteto profesoriaus vardas. 2001-2005 m. L. Klimka buvo Vilniaus pedagoginio universiteto Istorijos fakulteto prodekanas. Nuo 2005 m. liepos mėnesio pradėjo eiti Etninės kultūros globos tarybos pirmininko pareigas.
L. Klimka yra parašęs per aštuonis šimtus įvairių mokslo ir mokslo populiarinimo straipsnių, bendradarbiauja su laikraščiais, žurnalais, jo balsas dažnai skamba Lietuvos radijo ar televizijos laidose. Mokslininkas yra monografijų „Tikslieji mokslai Lietuvoje” (1994 m.), „Mokslas, technologija ir visuomenė: harmoningos raidos paieškos” (2002 m.), „Fizikos ir taikomųjų mokslų pradžia Lietuvoje” (2005 m.), kompaktinių plokštelių „Lietuva iki Mindaugo” (2003), „Gimtoji istorija” (2003), „Lietuvių etninė kultūra” (2004) autorius ar bendraautoris, kolektyvinių monografijų „Lietuvių raštijos istorijos studijos” (2005), „Tautinės tapatybės dramaturgija” (2005) sudarytojas ir bendraautoris.
Laura Pačtauskaitė
2005-11-19 09:34
Sveikiname, Jus Libertai
Jeigu atsirastų daugiau tokių, kaip Jūs, gal visuomenėje kiltų susidomėjimas ne tik nusikaltimais ir pigiais triukais, bet ir savo bei valstybės praeitimi. Gerą darbą dirbate. Linkiu ir toliau turėti jam jėgų ir pasišventimo.