Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Kofis Ananas (Kofi Annan) penktadienį aplankė žemės drebėjimo nuniokotą Kašmyrą.
Skrisdamas sraigtasparniu K. Ananas, lydimas Pakistano prezidento Pervezo Mušarafo (Pervez Musharraf), iš aukštai matė kelis skurdžius palapinių kaimelius, kuriuose glaudžiasi tūkstančiai šeimų iš sugriauto Muzafarabado miesto.
Kareiviai su automatais akylai stebėjo nuo stogų, o maršrutai, kuriais judėjo JT vadovas ir Pakistano prezidentas, buvo uždaryti siekiant išvengti teroro išpuolių jų vizito metu.
Policija sustabdė apie 50 protestantų iš Kašmyro nepriklausomybės partijos, tačiau didesnių incidentų nebuvo užfiksuota.
K. Ananas ketino vykti į palapinių kaimelį, įsikūrusį miesto pakraštyje, tačiau prieš tai jis ir prezidentas susitiko su Pakistano generolu, atsakingu už paramos operacijas.
P. Mušarafas ir K. Ananas tvirtina, kad, artėjant žiemai Himalajų regione, šalys donorės turėtų skirti didesnę paramą. Nuo žemės drebėjimo žuvo daugiau nei 73 tūkst. žmonių Pakistane, beveik 500 tūkst. žmonių liko be pastogės. Vienaip ar kitaip nukentėjo apie 3,3 mln. žmonių, daugelis jų gyveno Kašmyro kalnuose, kur sraigtasparniai yra vienintelė priemonė maisto produktams pristatyti.
Indiškoji Kašmyro pusė nukentėjo kiek mažiau, čia žuvo 1 tūkst. 300 žmonių.
Vietinės tarptautinės paramos agentūros teigė, kad jeigu nebus gautos papildomos paramos lėšos, neišvengiamai bus daugiau aukų.
„Mano prognozėmis, mirtingumas turėtų augti, – sakė Keitė Ursel (Keith Ursel), atsakinga už JT Pasaulio maisto programą Muzafarabade. – Galbūt nekils masinių mirčių, tačiau dėl maisto produktų trūkumo gali daugėti mirties atvejų”.
Šeštadienį K. Ananas ir daugiašalės paramos agentūros lankysis pasaulinėje šalių-donorių konferencijoje Pakistano sostinėje Islamabade, kur P. Mušarafas tikisi, kad bus surastas sprendimas dėl finansinės paramos didinimo.
Šalys donorės skyrė tik dalelę iš 550 mln. JAV dolerių sumos, kuria JT ketina paremti Pakistaną.
Namų, mokyklų, ligoninių, regiono administracijos ir kelių atstatymas kainuotų apie 5,2 mlrd. JAV dolerių. Tačiau kol kas Pakistanui šiems ilgalaikiams uždaviniams pažadėti tik 300 mln. JAV dolerių.
„Žinoma, yra gyvybiškai svarbu suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiems žmonėms, – sakė Tarptautinio Raudonojo kryžiaus komiteto atstovė spaudai Džesika Bari (Jessica Barry). – Tačiau tiek pat svarbu nepamiršti apie atstatomuosius darbus, vos tik atšaukus nepaprastąją padėtį”.
2005-11-18 10:50