Šią savaitę paskelbti didžiausios pasaulyje buitinės technikos gamintojos „Electrolux”, valdančios „AEG-Electrolux” bei „Zanussi” prekės ženklus, organizuojamo tarptautinio buitinės technikos dizaino konkurso nugalėtojai. Jų sukurtuose ateities buitinės technikos gaminiuose atkartojami arba pritaikomi natūralūs gamtoje vykstantys procesai.
Pirmają „Electrolux” dizaino laboratorijos vietą pelnė dizaino studentai iš Singapūro, sukonstravę drabužių valymo įrenginį, kuris drabužius išvalo be vandens. „Airwash” sistemoje drabužiai vietoj vandens ir skalbimo priemonių valomi neigiamais jonais, suspaustu oru ir dezodorantu. Neigiami jonai yra natūralus valiklis, turintis valomąjį ir antibakterinį poveikį. Iš gamtos pasiskolinta ir valymo įrenginio forma, atkartojanti vandens krioklį, kuris yra natūralus neigiamų jonų generatorius. Dėl išvaizdaus dizaino „Airwash” prietaisą galima laikyti bet kurioje namų vietoje kaip interjero akcentą.
Koncepcinį valymo įrenginį sukūrę studentai komisijos buvo įvertinti dėl ekologiją puoselėjančių idėjų ir išradingo dizaino. Atsižvelgta ir į tai, kad, naudojantis „Airwash”, nereikalinga skalbinių džiovyklė, o tai leidžia taupyti laiką ir sąnaudas.
Antroji „Electrolux” dizaino laboratorijos vieta atiteko studentų grupei iš Kinijos, pristačiusiai koncepcinę skalbyklę su džiovykle „Flavor of Sunshine”. Šio modelio kūrėjai, supratę, jog daugelis žmonių mėgsta saulėje išdžiovintų skalbinių kvapą, džiovyklėje integravo saulės šviesos simuliatoriaus technologiją. Ji atkartoja natūralų skalbinių džiovinimo procesą, kurio miestiečiai pasigenda dėl erdvės trūkumo miestuose ir aplinkos taršos.
Dizaino studentai iš Korėjos, pateikę batų valymo įrenginio „Happy Feet” idėją, laimėjo trečiąją „Electrolux” dizaino laboratorijos vietą. Atsižvelgę į tai, kad daugelis žmonių dažnai susiduria su prasto batų kvapo problema, trečiosios vietos laimėtojai siūlo ją išspręsti dezinfekuojant batus medžio anglies ir ultravioletinių spindulių technologija.
Pirmosios vietos dizaino laboratorijos laimėtojui buvo įteiktas 5000 eurų vertės prizas, antrosios ir trečiosios vietos laimėtojams atitinkamai skirti 3000 ir 2000 eurų vertės prizai. Prizinių vietų laimėtojai buvo renkami iš 12 finalo dalyvių.
2005 m. „Electrolux” dizaino laboratorijoje studentų pristatytiems koncepciniams prietaisams buvo keliamas reikalavimas patobulinti drabužių skalbimą, indų plovimą, grindų valymą, maisto laikymą ir gaminimą įsivaizduojamuose 2020 m. namų ūkiuose. Pateiktas idėjas pasaulyje pripažinti dizaineriai vertino pagal jų funkcinį pritaikomumą ir technologinį išradingumą.
Dizaino konkurse „Electrolux Design Lab”, vykstančiame trečius metus iš eilės, dalyvavo ir 9 studentai iš Lietuvos.
„Electrolux” dizaino laboratorijos 2005 m. nugalėtojų ir finalo dalyvių projektai:
” „Airwash” (Wendy Chua ir Gabrielis Tanas, Singapūras) – pirmoji vieta
„Airwash” – tai drabužių valymo įrenginys, kuriame vietoj vandens ir skalbimo priemonių naudojami neigiami jonai, suspaustas oras ir dezodorantas. Neigiami jonai yra natūralus valiklis, turintis valomąjį ir antibakterinį poveikį. Iš gamtos pasiskolinta ir valymo įrenginio forma, atkartojanti vandens krioklį, kuris yra natūralus neigiamų jonų generatorius. „Airwash” yra patogus tuo, jog, nenaudojant vandens, juo išvalytus drabužius galima dėvėti iš karto, nes jie nesušlampa.
” „Flavour of Sunshine” (Zhejiang universiteto studentų grupė, Kinija) – antroji vieta
Naudojantis skalbykle su džiovykle „Flavor of Sunshine”, net ir uždaroje patalpoje išdžiovinti skalbiniai dvelkia taip, tarsi jie būtų džiovinti saulėje. Šio modelio kūrėjai, supratę, jog daugelis žmonių mėgsta saulėje išdžiovintų skalbinių kvapą, džiovyklėje integravo saulės šviesos simuliatoriaus technologiją. Ji atkartoja natūralų skalbinių džiovinimo procesą, kurio miestiečiai pasigenda dėl erdvės trūkumo miestuose ir aplinkos taršos. „Flavor of Sunshine” prietaisas simuliuoja tokį saulės šilumos kiekį, koks būna saulėtos dienos 15 val.
Apvalios skalbyklės dizainą įkvėpė senovės kiniečių įsitikinimas, jog dangus yra apvalus, o žemė – kvadrato formos. Spalvos – geltona ir oranžinė – atspindi skalbyklės „saulės” funkciją.
” „Happy Feet”” (Sanghoonas Parkas ir Jongas Hyunas Kimas, Korėja) – trečioji vieta
Batų valymo įrenginys „Happy Feet” sukurtas siekant išspręsti dažną prasto batų kvapo problemą. Prastas batų kvapas ir bakterijos naikinamos medžio anglies ir ultravioletinių spindulių technologija. Nedaug vietos užimantis gėlės formos prietaisas, turintis žiedlapius imituojančius aštuonis batų laikiklius, vienu metu gali išvalyti 4 batų poras. Batų laikikliuose yra įmontuoti bakterijas naikinančių ultravioletinių spindulių davikliai, kurie pradeda veikti ant laikiklio užmovus batą. Tuo tarpu ant prietaiso pagrindo esantis ventiliatorius sugeria ir medžio anglimi pašalina blogą kvapą.
” „UMBI” (Sandeepas Kumaras Pradhanas, Indija)
Dviejų dalių šaldytuvas „UMBI” imituoja motinos ir vaiko santykius: šaldytuvo dalys yra sujungtos simboliška bambagysle – vieliniu laidu. „UMBI” motininis šaldytuvas laikomas virtuvėje, tuo tarpu mažesnysis šaldytuvas yra mobilus, jis gali būti laikomas svetainėje, terasoje ar kitoje erdvėje. Šaldytuvo-vaiko baterija pakraunama iš motininio šaldytuvo elektros šaltinio. Šis šaldytuvo modelis sukurtas remiantis prielaida, jog ateityje žmonės bus dar labiau susvetimėję, todėl buitinės technikos prietaisu siekta pabrėžti žmogiško ryšio svarbą ir daryti įtaką buitiniu prietaisu besinaudojantiems šeimos nariams.
” „Soft refrigerator” (Zhejiango universiteto studentų grupė, Kinija)
Atsižvelgus į vis didėjančią erdvės stokos problemą miestiečių būstuose, dizaino studentai iš Kinijos sukūrė nešiojamą, sulankstomą ir pagal reikiamą tūrį pritaikomą šaldytuvą. „Soft refrigerator” taip pat parankus tuo, jog taupo elektros energiją. Šaldytuvas gali būti skirtingo dydžio, priklausomai nuo jame esančių produktų, todėl ir elektros energijos poreikis yra kontroliuojamas. Šį šaldytuvą sudaro metaliniais diskais atskirtos 4 lentynos, kurios yra sutvirtintos centrine atrama. Šaldytuvo korpusas padengtas ne metalu, o permatoma plėvele, kuri kartu su mobilia konstukcija gali būti sulankstoma. Egzotiškas „minkštojo” šaldytuvo dizainas atkartoja Azijos šalių dirbinių iš bambuko formas.
” „Hwa-seok” (Ki hoon Yoo, Pietų Korėja)
Prietaiso koncepciją atspindi jo pavadinimas – „Degantis akmuo”. Tai elektromagnetinės indukcijos principu veikianti „akmeninė” viryklė, modernias technologijas derinanti su maisto ant akmens gaminimo tradicija. Šis nedidelis prietaisas, kurį sudaro į dubenį sudėti įvairių dydžių juodi plokšti akmenys, yra pritaikytas skubančio miestiečio gyvenimo būdui. Maisto gaminimo metu akmenys gali būti sudėti ne tik į dubenį, bet ir patį produktą – pvz., į didelį mėsos gabalą. Taip gaminant maistą, greitai apkepamas ne tik maisto paviršius, bet ir jo vidus. Priklausomai nuo patiekalo sudėtingumo, gali būti naudojami visi ar keli elektromagnetine spirale šildomi akmenys. „Hwa-seok” įrenginį itin paprasta išplauti, todėl jis taupo laiką ne tik virimo, bet ir jo priežiūros metu.
” „Kaionwave” (Wangas Sinas, dizaino studentas, Australija)
Skalbyklės su džiovykle „Kaionwave” idėja pagrįsta senkančiais gamtos, ypač vandens, ištekliais. Skalbyklėje naudojama C ultravioletinių spindulių technologija, t.y., skalbiniai valomi ultravioletine šviesa, oksiduojančia daugelį organinių medžiagų. Laisvųjų radikalų deguonis nešvarumus gali išskaidyti į anglies dvideginį ir vandenį, o intensyvi C ultravioletinių spindulių energija gali prasiskverbti pro bet kokios rūšies medžiagą ir taip sunaikinti bakterijas bei virusus. Ši skalbyklė su džiovykle yra pakraunama elektromagnetinės indukcijos technologija, todėl yra belaidė. Sidabrinės spalvos apversto kiaušinio formą primenanti skalbyklė gali būti laikoma bet kurioje namų vietoje kaip modernaus dizaino skulptūra.
” „Digital Placemats” (Rodrigo Wolffas, Brazilija)
Remiantis prielaida, kad ateities namuose skaitmeniniai vaizdai bus naudojami kaip interjero detalės, buvo sukurtas skaitmeninių vaizdų projektas „Digital Placemats”. Šio elektroninio popieriaus technologija paremto prietaiso paskirtis – paįvairinti ateities šeimos pietų tradiciją, priklausomai nuo progos papuošiant pietų stalą vis kitu skaitmeniniu vaizdu. Pavyzdžiui, tėvai ant išvyniojamo ekrano aktyvuotais vaizdais galės mokyti vaikus sveikos mitybos taisyklių, pusryčių metu bus galima perskaityti skaitmeninę spaudą, o romantišką vakarienę papuošti skaitmeninėmis rožėmis.
” „Dustmate” (Sebastianas Alberdi ir Gustavas Maggio, Ispanija)
Tai dar vienas išradimas jaunai ir užimtai ateities šeimai. Naudojantis „siurbiančiais” batais „Dustmate”, grindis galima išvalyti tiesiog vaikštinėjant po kambarį. Sportinių batelių formos prietaiso „pade” yra įmontuotas kompaktiškas vakuuminis variklis ir dvi plokščios turbinos, kuriomis siurbiamos dulkės. Turbinas ir variklį gaubia lankstus nailono ir gumos sluoksnis, o tampri nailoninė kojinė gali būti parenkama pagal žmogaus pėdos dydį, todėl avint šiuos batus nejaučiama diskomforto.
” „Oxygen Clothespin” (Junas Kurihara, dizaino studentas, JAV)
„Oxygen Clothespin” prietaisu, veikiančiu jonų filtracijos principu, galima išvalyti nemalonų rūkalų kvapą, įsigeriantį į drabužius lankantis kavinėse, klubuose ir restoranuose. „Oxygen Clothespin” yra sudedamos pakabos formos. Norint išvalyti drabužį, tereikia jį pakabinti ant išlankstytos „pakabos”, o jo paviršiu perbraukti specialia lazdele. Taip sutaupoma tiek laiko, tiek sąnaudų: nereikia drabužio nešti į valyklą ir laukti, kol jis bus išvalytas.
” „Eclipse” (Erikas Andershedas, Australija)
Paslankiame apvalios formos siurblyje „Eclipse” yra įmontuoti davikliai, užfiksuojantys siurblio kelyje pasitaikančius kliūtis. Todėl siurbiant siurblys nesusiduria su baldais ar neatsitrenkia į sieną, dėl ko kartais sugadinamos namų interjero detalės. Be to, šis nedidelis ir lengvas siurblys yra varomas ne elektros energija, o įkraunama baterija.
” „Electro/house” (Javerianos universiteto studentų grupė, Kolumbija)
„Electro/house” – tai buitinių prietaisų įsigijimą palengvinančių paslaugų paketas, kurį galima apibūdinti „išsirink, nusipirk ir naudokis” principu. Įvertinant, jog ateityje žmonės turės dar mažiau laiko nei dabar, kūrėjai siūlo specialializuotas paslaugas: įsigydamas namą, pirkėjas iš karto gali pasirinkti ir visus reikiamus buitinės technikos prietaisus. Siekiant taupyti erdvę, „Electro/house” paketo buitinės technikos prietaisai integruojami į būsto sienas.