Šeimos, per girtuoklystes ir amoralų gyvenimo būdą praradusios vaikus, pastaruoju metu vis dažniau sulaukia antstolių vizito, o po jo ramiai jau nebemiega.
Paprastai darbo neturinčius žmones pribloškia žinia, kad dėl to, jog nemoka vaikams alimentų, iš varžytynių bus parduodamas jų turtas. Dažniausiai tai būna paveldėta, retai – pačių užgyventa pastogė.
Iki šiol šie žmonės net nesapnavo, kad jų vaikus auginanti valstybė kada nors ir iš jų pareikalaus atsakomybės. Jie manė savo pareigą jau atlikę – pagimdę vaiką.
Nesusigaudo, kiek mokėti
Panašiai galvojo ir 40-metė Dalia Mažvilienė iš Panevėžio rajono. Aštuonis vaikus pagimdžiusi moteris pati augina tik vieną 8 mėnesių dukrą. Kiti septyni jos vaikai auga pas globėjus ir A.Bandzos vaikų globos namuose.
Praėjusią savaitę moteris sužinojo, kad antstoliai siekia iš varžytynių parduoti jai priklausančią namo dalį Panevėžio rajono Stanionių kaime.
D.Mažvilienei teismas yra priteisęs mokėti alimentus A.Bandzos vaikų globos namuose augančioms 4 ir 5 metų dukroms, tačiau ji nemokėjo ir įsiskolino kelis tūkstančius litų.
Neseniai iš D.Mažvilienės alimentus prisiteisė jos 6 metų sūnų globoti paėmę sutuoktiniai teisininkai iš Panevėžio.
Dar keturis jos vaikus nuo 9 iki 14 metų jau keletą metų globoja ūkininkų šeima iš Kupiškio rajono.
D.Mažvilienė nežino, ar teismas ir jiems yra priteisęs mokėti alimentus – kai tiek daug vaikų, moteris nebesusigaudo, kuriam privalo, o kuriam neprivalo mokėti.
Negrįžo į apleistą namą
Namą Stanionių kaime bei žemės D.Mažvilienė lygiomis dalimis kartu su savo broliu ir seserimi paveldėjo iš prieš ketverius metus mirusios motinos. Moteris ten gyveno viena, nes brolis ir sesuo turi savo namus.
Šių metų pavasarį ji susilaukė aštuntos atžalos. Išėjusi iš ligoninės namo nebegrįžo, nes išdaužytais langais troboje švilpė vėjai. Moteris su vaiku laikinai prisiglaudė šeimos paramos namuose. Čia ją ir surado antstoliai.
Kai jie pareikalavo pasirašyti ant kažkokių dokumentų, D.Mažvilienė nesutiko. Taip elgtis patarė jai pradėti naują gyvenimą norinti padėti agentūros „SOS vaikai” vadovė Marytė Zabulionienė.
„Atėjęs antstolis neprisistatė, buvo labai arogantiškas, normaliai nepaaiškino, dėl ko reikalingas Dalios parašas, tik pagrasino, kad bus išvaržyta jai priklausanti namo dalis”, – prisiminė M.Zabulionienė.
Agentūros „SOS vaikai” vadovė įsitikinusi, kad įstatymai turėtų ginti ne tik iš D.Mažvilienės atimtų vaikų, bet ir dabar su ja augančios dukters interesus.
„Dalia nori auginti savo dukrą. Kur ji su vaiku grįš, jei jos būstą parduos iš varžytynių? Kita vertus, man įdomu, ar vaikų globos namai iš visų tėvų prisiteisia alimentus? Ar visi jie moka? O jei ne, tai ar išvaržomas jų turtas?” – bėrė galvoje kylančius klausimus R.Zabulionienė.
Iš beturčių nieko neatimsi
Panevėžio rajono vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Nijolė Stakytė paaiškino, kad iš tėvų, kuriems teismas apribojo valdžią, alimentai vaikų išlaikymui priteisiami vadovaujantis naujuoju Civiliniu kodeksu.
Ieškovais alimentų bylose būna vaikų globos namai, jei vaikas gyvena ten, arba globėjų šeima. Globoti vaiką paėmusi šeima iš valstybės kas mėnesį gauna po 500 litų.
Prisiteisę alimentus globėjai vaiko išlaikymui gauna tokio pat dydžio sumą, tik mokėtojai jau būna du – valstybė ir globotinio gimdytojai. Pavyzdžiui, 375 litus moka valstybė ir 125 litus – vaiko biologiniai tėvai.
Pasak N.Stakytės, problema – ne priteisti alimentus, o juos išieškoti. Dažniausiai dėl girtuoklysčių vaikus praradę tėvai niekur nedirba.
Tokiu atveju vaikų globos namai ar globėjai yra priversti kreiptis į antstolius, kad šie išvaržytų nemokančiųjų alimentų turtą, jei, žinoma, jie ką nors turi.
„Šiuo atžvilgiu geriausia tiems, kurie nieko neturi. Tie, kurie turi namus ar žemės, rizikuoja jų netekti”, – kalbėjo N.Stakytė.
Tiesa, Panevėžio rajone dar taip nebuvo, kad vaikų globos namuose ar pas oficialius globėjus gyvenančių vaikų tėvai dėl alimentų nemokėjimo netektų pastogės. Bet vaiko teisių apsaugos darbuotojai, be D.Mažvilienės, žino dar vieną šeimą, kuriai tai gresia.
Pragarėlės kaime gyvenantys sutuoktiniai yra įsiskolinę 10 tūkstančių litų. Jie guodžiasi, kad netekę pastogės galės prisiglausti pas giminaičius.
N.Stakytė sakė, kad paprastai nepilnamečių vaikų turintys asmenys iš savo namų gali būti iškeldinti tik teismo tvarka. Tokiose bylose paprastai dalyvauja Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojai, kurie gina vaikų interesus. Ji mano, kad taip turėtų būti ir D.Mažvilienės atveju.
Alimentai kaupiami vaiko sąskaitoje
A.Bandzos vaikų globos namų direktoriaus pavaduotoja Salomėja Jareckienė „Panevėžio rytui” sakė, kad aktyviau išieškoti alimentus imta tik prieš metus dvejus. Pavaduotoja pripažino, jog kol kas tik iš labai mažos dalies tėvų pavyksta juos išieškoti.
Pinigai yra kaupiami asmeninėje vaiko sąskaitoje iki jo pilnametystės. Vaikai, kurių abu tėvai mirę, gauna našlaičių pašalpą, kuri taip pat patenka į jų asmeninę sąskaitą.
Vaikų globos namų direktorius Sigitas Juodzevičius pridūrė, kad tam tikrais atvejais įstaiga gali paimti kažkiek pinigų iš globotinio sąskaitos, jei tie pinigai reikalingi vaiko gydymui, kelionei ar kitam svarbiam reikalui.
Tačiau ir tokiu atveju vaikų globos namai privalo gauti Panevėžio apskrities viršininko administracijos ir Vaiko teisių apsaugos tarnybos sutikimą.
S.Juodzevičius ir S.Jareckienė mano, kad yra teisinga iš tėvų reikalauti atsakomybės remti savo vaikus, net jei jie jų neaugina.
Gimdė, bet nesugebėjo auginti
Anksčiau D.Mažvilienė su šeima gyveno Kupiškio rajone. 1997 metais Kupiškio vaiko teisių apsaugos tarnyba iš jos paėmė visus 4 vaikus ir apgyvendino A.Bandzos vaikų globos namuose, vėliau juos priglaudė viena ūkininkų šeima.
Bevaike likusi D.Mažvilienė atsikraustė pas savo motiną į Panevėžio rajono Stanionių kaimą.
Moteris tikino atžalas praradusi dėl vyro kaltės – sutuoktinis gėrė, mušė vaikus ir ją. Socialiniai darbuotojai jai esą iškėlė ultimatumą – skiriesi su vyru arba netenki vaikų. Moteris neturėjo pinigų ir skyrybų nepradėjo. Tiesa, vėliau sutuoktinių keliai savaime išsiskyrė.
D.Mažvilienė tikino tuo metu negėrusi, stikliuką kilnoti pradėjusi tik po to, kai iš jos atėmė vaikus. Tačiau Panevėžio rajono vaiko teisių apsaugos tarnybą kolegos kupiškėnai informavo, kad daugiavaikė motina gėrė ir neprižiūrėjo vaikų.
Gyvendama pas motiną D.Mažvilienė susirado gerbėjų ir netrukus pagimdė dar 3 vaikus – pametinukus sūnų ir dvi dukras, kuriems dabar 4-6 metai.
Šių vaikų ji taip pat nesugebėjo auginti. Juos dar kūdikius Panevėžio rajono vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojai išvežė į A.Bandzos vaikų globos namus.
Daugiavaikė moteris įsitikinusi, kad nebuvo bloga motina. Ji mano, jog Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojai buvo pernelyg priekabūs jos atžvilgiu.
„Vaikų iš tėvų be rimtos priežasties neatimam. Dalia žino, kaip gyveno”, – N.Stakytė „Panevėžio rytui” leido suprasti galinti daug pasakoti apie D.Mažvilienės klystkelius.
Vaikus lankė, kol nuplyšo batai
Beveik ketverius metus pagyvenusi be vaikų, šių metų pavasarį D.Mažvilienė susilaukė dukters. Moteris prisipažino išsigandusi, kad iš jos neatimtų ir šio kūdikio.
D.Mažvilienė suprato, kad jos reputacija valdininkų akyse smarkiai pašlijusi. Be to, ji neturėjo tinkamų sąlygų auginti dukters. Iš motinos paveldėtame name pro išdaužytus langus švilpė vėjai.
Išėjusi iš ligoninės D.Mažvilienė su mažyle savaitei prisiglaudė pas draugę, paskui su vaiku ant rankų nuėjo į šeimos paramos namus, ten gyvena iki šiol.
Paklausta apie vyresniuosius septynis vaikus, D.Mažvilienė teigė visiškai ryšio su jais nepraradusi. Retkarčiais aplanko Kupiškio rajone pas globėjus gyvenančius keturis vyresniuosius vaikus.
Pasak moters, tris mažuosius vaikus ji lankydavo A.Bandzos vaikų globos namuose, kol praėjusią žiemą nenuplyšo batai. „Neturėjau pinigų, todėl iš Panevėžio į Stanionių kaimą pareidavau pėsčiomis”, – paaiškino avalynės susidėvėjimo priežastį.
D.Mažvilienė girdėjo, kad vaikų globos namuose nebeliko jos šešiamečio sūnaus – ji paėmė globoti panevėžiečiai teisininkai.
Nori užauginti bent jaunėlę
Paklausta, ar neskaudu, kad jos septyni vaikai išblaškyti, moteris linktelėjo galvą. Tačiau D.Mažvilienė supranta: jei įvyktų stebuklas ir jai grąžintų visus vaikus, ji negalėtų jų auginti.
Dabartinės D.Mažvilienė mėnesio pajamos – 93 litų vaiko auginimo pašalpa. Jaunystėje dažytojos tinkuotojos specialybę įgijusi daugiavaikė motina daug metų niekur nedirbo. Pasak jos, iš pradžių dirbti neleido pavydus vyras, o vėliau jau nebebuvo darbo.
„Norėčiau pati užauginti bent jaunėlę dukrą”, – prisipažino moteris. Ji viliasi, kad atsistoti ant kojų padės šeimos paramos namų darbuotojai bei agentūros „SOS vaikai” vadovė M.Zabulionienė.
D.Mažvilienė nuogąstauja, kad antstoliams išvaržius jai priklausančią namo dalį ir jai tapus bename, vaiko teisių apsaugos darbuotojai jos dukrą apgyvendins globos namuose.
Inga Smalskienė,
www.panrytas.lt
Anstoliai+teismai ne kartą yra atėmę paskutinį gyvenamąjį būstą .teismas sako kad tėvų pareiga išlaikyti vaikus todėl LR CK (civiliniame kodekse) nėra numatyta jai skolingas anstoliams ne dėl įsiskolinimo už butą teismas niekuom negali padėti.Pvz. Jonavoje Jonavos VTAT niekaip nereaguoja į tokius prašymus, teismas aiškina kad tėvams priklauso pilnai pasirūpinti vaikais ir atima butą.Ką daryti, je moteris lieka vieniša, o teismai net nereaguoja į tai?Matyt yra rimto pagrindo pardavus tokiu būdu būstą pasipelnyti.
bet as nesuprantu kuo ji iki tol galvojo…. gyvenk tu kaip nori kur nori… bet kam tuos vaikus gimdyti, jei nesugebi jais pasirupinti.. ne akmens amzius… apsisaugojimo priemoniu pilna… nejauciu as jai uzuojautos nei laso. apskritai tokias izoliuoti reiktu… vienas vaikas… na antras… galima dar kazkaip suprasti… bet tiek… 🙄 🙄 🙄 net pykina apie tokias motinas galvojant…