Gintare – roplio mumija

Palangos gintaro muziejaus ekspozicija pasipildė unikaliu inkliuzu – lankytojai jau gali apžiūrėti gintaro gabale užsikonservavusią didelę driežo liekaną.

Gyvūno ilgis yra apie 4,5 cm, gintaro matmenys – 6,5 ir 6,4 cm. Tokio didelio ir gerai išsilaikiusio eksponato neturi nė vienas Vakarų Europos muziejus.

Vyriausiasis muziejininkas Antanas Tranyzas neatskleidė, kokia yra inkliuzo vertė. Eksponatas įsigytas Lietuvoje, tačiau ankstesnio jo savininko A.Tranyzas taip pat nenorėjo įvardinti.

Gintare sustingusį roplį mokslininkai priskiria еoceno periodui – tai laikotarpis prieš 55-40 milijonų metų. Driežas, kurio lotyniškas pavadinimas yra „gekkonidae”, laikomas gintarmedžio miško stuburinių faunos atstovu.

Detalūs Baltijos gintaro tyrimai atliekami mažiausiai porą šimtų metų, tačiau driežai ilgą laiką buvo paslaptis mokslininkams. Vienintelis prieš Antrąjį pasaulinį karą Karaliaučiaus universiteto Geologijos instituto muziejaus rinkiniuose buvęs driežas karo metais dingo. Vėliau pasigirdo nuomonių, kad šis eksponatas galėjo būti falsifikatas, nes driežai Baltijos gintare iki tol nebuvo žinomi.

Palangos muziejuje saugomas driežo odos fragmentas iki maždaug 1995-ųjų buvo vienintelis žinomas įrodymas, kad šių gyvūnų yra Baltijos gintare. Unikalų eksponatą savo veikaluose minėjo daugelis mokslininkų, tyrinėjančių gintaro inkliuzus. Tik remiantis šiuo Gintaro muziejaus eksponatu buvo daroma prielaida, kad driežai Baltijos gintare vis dėlto galėjo išlikti.

Pastarąjį dešimtmetį suintensyvėjus Baltijos gintarų gavybai ir dideliems inkliuzų kiekiams plūstelėjus į rinką, dviejų driežų fragmentai pateko į Vokietijos ir Lenkijos muziejus.

Vis dėlto naujasis Palangos gintaro muziejaus eksponatas abu juos pranoksta.

Muziejininkų teigimu, šie roplių inkliuzai yra neįkainojami radiniai, nes žinios apie eoceno laikotarpio gintarmedžio miško stuburinių fauną yra labai skurdžios. Eoceno laikotarpiu ir tuoj po jo Žemėje vyko globaliniai klimato pokyčiai, keitėsi žemyno padėtis. Šių procesų ženklai gintare – tikras lobis mokslininkams.

Jurga Barkauskaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.