Mėsos suvalgoma vis daugiau. Prieš penkmetį lietuvis per metus suvartodavo keturiasdešimt kilogramų šio produkto, 2004 metais į vieno gyventojo skrandį pateko jau 70 kilogramų mėsos.
Itin populiarėja šviežios mėsos prekyba. Pirkėjai rečiau į krepšius metasi šaldytą produkciją ir mieliau renkasi neseniai paskerstų vištų, kiaulių, jaučių mėsą.
Pastaruoju metu kiek mažiau perkama paukštienos. Prekybininkai tikina, kad kalbos apie paukščių gripą tam neturėjo įtakos.
Paukščių gripas šiek tiek primena kempinligės istoriją, kuri buvo sumažinusi jautienos prekybą.
Rudenį sumažėja
Specialistai ir prekybininkai ramina gyventojus, kad nėra jokio rizikos pirkti paukštienos.
Žemės ūkio kooperatinės bendrovės Pamario paukštyno (buvusi „Vilkyčių paukštyno produktai”) valdybos pirmininkas Stanislovas Petravičius tikino, kad pasklidusi žinia apie paukščių gripą šiek tiek paveikė pirkėjų elgesį.
„Meluočiau sakydamas, kad kalbos apie paukščių gripą neturėjo įtakos paukštienos verslui. Tačiau poveikis buvo labai menkas. Pasibaigus vasaros sezonui, kiekvienais metais ne tik paukštienos, bet ir kitos mėsos parduodama mažiau. Nebe taip perkami vasarą populiarūs vadinamieji griliniai gaminiai. Rudenį padaugėja išlaidų – į mokyklas išleidžiami vaikai, prasideda šildymo sezonas. Be to, rugsėjį ir spalį paukštienos pardavėme daugiau nei praėjusiais metais”, – komentavo S.Petravičius.
Pašnekovo teigimu, paukštienos perkamumas per pastaruosius metus didėjo. Anksčiau per metus statistinis lietuvis jos suvalgydavo 13, o dabar – 20 kilogramų.
Klaipėdos maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotoja Nijolė Kazlauskienė tikino, jog žmonės be reikalo išsigandę dėl paukščių gripo. „Užtikrinu, kad nėra jokios rizikos parduotuvėje ar turguje pirkti paukštienos”, – sakė ji.
Paukščių gripo atvejų Lietuvoje neužfiksuota.
Krūtinėles – į užsienį
Vištas auginančios, skerdžiančios ir perdirbančios bendrovės Pamario paukštyno valdybos pirmininkas teigė, kad tarp lietuvių populiarėja šviežios mėsos produktai. „Prieš trejus metus iš visų paukštienos produktų šviežios mėsos parduodavome tik apie 15 procentų, o dabar jos parduodame daugiau nei 50 procentų”, – sakė jis.
Bendrovė produkciją tiekia Lietuvos ir užsienio rinkai. Daugiausiai paukštienos iškeliauja į prekybos centrus. Klaipėdos turguose daugiausiai prekiaujama taip pat šios bendrovės paukštiena.
Į prekybos centrus paukštiena vežama kas antrą dieną. Vienu reisu – apie 60 tonų mėsos.
Lietuviai dažniausiai perka vištienos ketvirčius. Jie labai populiarūs ir Latvijoje.
Į kitas Europos Sąjungos šalis bendrovė dažniausiai veža vadinamąją baltąją mėsą. Vištienos krūtinėlės yra brangesnės, todėl ne visi lietuviai jas įperka. Užsienyje ši mėsa yra labai vertinama. Olandijoje,Vokietijoje, Švedijoje ir kitose šalyse lietuviškos vištienos baltoji mėsa parduodama keleriopai brangiau nei pas mus.
Pasak S.Petravičiaus, Europoje baltosios mėsos paklausa sparčiai auga. Tam įtakos turi sveikos gyvensenos propagavimas. Vištienos filė yra vienas naudingiausių mėsos produktų.
Kiauliena populiariausia
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, lietuviai daugiausiai suvalgo kiaulienos. 2004 metais kiekvienas jos suvalgė apie 35 kg, paukštienos – 17 kg, jautienos – 10 kg. Kitos rūšies mėsos šalies gyventojai suvalgo labai mažus kiekius.
Verslininkas S.Petravičius pasakojo, kad jų bendrovė antienos, kalakutienos parduoda nedaug. Daugiau jų nuperkama per Kalėdas, kitomis progomis. Antiena dažniausiai tiekiama kinų restoranams.
Kainos svyruoja
Prekybos tinklų atstovai teigė, kad pastaruoju metu daugiausiai parduodama paukštienos. Rudenį šios mėsos parduodama mažiau. Šis sumažėjimas laikomas natūraliu, kiekvienais metais pasikartojančiu reiškiniu. Skleidžiama informacija apie paukščių gripą tam neturėjo įtakos.
Atstovų teigimu, paukščių gripas neturėjo įtakos ir kainoms. „Kiaulienos kainos nuolat svyruoja – taip yra dėl nuolatinių šios mėsos kainų svyravimų Europoje. Jautienos kaina, kurį laiką augusi, šiuo metu truputį sumažėjo. Metų pradžioje didelė dalis jautienos buvo išvežama į kitas Europos šalis, o dabar eksportas smarkiai sumažėjo. Galima tikėtis ir tolesnio jautienos pigimo. Veršienos situacija visai prasta. Europoje jos paklausa tokia didelė, kad beveik visa išvežama iš Lietuvos”, – pasakojo „Iki” prekybos tinklo komunikacijos direktorius Robertas Šuliauskas.
Pagerins kokybę
Lietuvoje jau prieš kelerius metus buvo įsigaliojusi nauja tarptautinius standartus atitinkanti kiaulių ir galvijų supirkimo sistema, tačiau šalies įmonės ją pradėjo taikyti tik nuo praėjusio mėnesio. Gyvulių augintojams dabar mokama ne už gyvąjį svorį, bet už gyvulio skerdienos masę ir kokybę. Užsienyje tokia sistema yra jau seniai.
Kaip minėjo didžiausios Lietuvoje šviežios mėsos supirkėjų bendrovės „Agrovet” rinkodaros direktorius Darius Šiaudinis, nauja sistema paskatins ūkininkus auginti geresnių veislių gyvulius. Anot jo, daugiau nei 50 procentų lietuviškos mėsos yra žemos kokybės.
Pašnekovas teigė, kad anksčiau ūkininkai apgaudinėdavo galvijų supirkėjus. Pardavimo dieną jie gyvulius prišerdavo, prigirdydavo, kad daugiau svertų, tam, kad gautų didesnę sumą pinigų. Dabar tai neturės jokios įtakos, nes yra sveriama skerdiena. Jos kokybę vertina nepriklausomi specialistai. Kaina priklauso nuo mėsos raumeningumo ir riebumo santykio.
Pasak „Agrovet” žaliavų direktoriaus Artūro Pupšio, tarp kai kurių ūkininkų kilo nepasitenkinimas naująja sistema. Skerdiena vertinama pagal daugelį kriterijų, todėl ne visi susigaudo, kaip nustatoma jos kaina. Pavyzdžiui, kilogramas buliaus skerdienos mažiausiai gali kainuoti 3,45 Lt, daugiausiai – 8,59 Lt. Tačiau tokia aukščiausia kaina taikoma retai, nes Lietuvos ūkininkai geros veislės galvijų užaugina dar labai mažai.
Gina Kubiliūtė