Videniškių tapybos plenero „Baltadvario legendos” paroda LDS parodų salėje

Lapkričio 16 d. 16 val. Lietuvos dailininkų sąjungos parodų salėje (Vokiečių 4/2, Vilnius) atidaroma Videniškių tapybos plenero „Baltadvario legendos” paroda. Paroda tęsis iki šių metų gruodžio 2 dienos.

Nuo 2003 metų dviem liepos mėnesio savaitėms tapybos plenerui į Videniškius Molėtų galerijos „Akcija M” vadovė Aistė Gabrielė Černiūtė sukviečia maždaug dešimt menininkų iš Vilniaus, Kauno, Molėtų, Utenos ir kitų Lietuvos miestų. Šių metų plenero ir parodos dalyviai –Aistė Gabrielė Černiūtė (Vilnius), Ina Budrytė (Vilnius), Jolanta Dambrauskaitė (Vilnius), Linas Gelumbauskas (Vilnius), Kristina Gudonytė – Dūdienė (Vilnius), Živilė Jasutytė (Vilnius), Dalia Lovčikienė (Molėtai), Mantas Maziliauskas (Vilnius), Monika Maziliauskienė (Vilnius), Jūratė Mitalienė (Vilnius), Lina Šaduikytė (Vilnius); plenero ir parodos kuratorius Vidas Poškus (Vilnius).

Renginys vadinasi „Baltadvario legendos”. Kiekvienais metais plenero moto – savotišku netiesioginiu inspiracijos šaltiniu, tampa renginio kuratorės parinktas vis kitas muziejuje saugomas padavimas. Siekiama, kad dailininkai kurtų vietinio paveldo ir kraštovaizdžio temomis, jungtų jas su asmeniniais išgyvenimais ir tokiu būdu kurtų savo legendas, subjektyvią mitologiją. Autoriai kuria bažnyčioje, šventoriuje, vienuolyne, miestelio erdvėje, atviroje gamtoje. Plenere taip pat svarbūs yra kolegiški menininkų tarpusavio santykiai, dalijimasis patirtimi, bendravimas. Beveik kiekvieną vakarą rengiamos vakaronės su laužais ir dainomis prie Baldžio ežero, organizuojamos ekskursijos po kraštą, rengiami darbų aptarimai. Šiemet ekskursiją vedė ir paskaitą skaitė ilgametė Videniškių tyrinėtoja, istorikė Arimeta Vojevodskaitė. Savotišku plenero kulminacijos tašku tampa jo uždarymas, kurio metu bažnyčios šventoriuje atidaroma kelias valandas trunkanti, miestelio bendruomenę ir svečius su kūrybinio darbo rezultatais supažindinanti paroda (kurią taip pat galima apibūdinti ir instaliacijos terminu, kadangi atskiri kūriniai sudaro plastiškai ir konceptualiai vieningą erdvinę struktūrą). Parodos metu tradiciškai koncertuoja net kelios vietinio saviveiklininko Juozo Vasiliausko vadovaujamos kapelos. Vėliau rengiamos parodos Molėtuose, Vilniuje, kitose Lietuvos vietose, išleidžiamas spalvotas katalogas. Pleneras taip pat pristatomas virtualioje dailės galerijoje „Legendos” (www.legendos.com).

Dvejopi inspiracijos šaltiniai (kultūrinis paveldas ir gamtinis landšaftas), skirtingos pasaulio regėjimo ypatybės (nuo mistinių išgyvenimų iki racionalaus mąstymo) ir ideologinės nuostatos sąlygojo dvilypį šiuometinio Videniškių tapybos plenero dalyvių kūrybos charakterį, balansavimą tarp modernaus ir postmodernaus meno principų, klasicistinio universalizmo ir romantinio subjektyvizmo, stilistinių ekspresionizmo trafaretų ir nekonvencionalios išraiškos priemonių, racionalių taisyklių ir improvizacijos, formų aiškumo bei tikslumo ir ekstravagantiškų pavidalų, giedros nuotaikos, santūrumo ir niūraus nerimo, egzaltuotų aistrų, taip pat kasdienybės vaizdavimo ir poetinių metaforų, tautinių įvaizdžių ir religinės simbolikos. Visgi dominavo tradicinėmis išraiškos priemonėmis sukurti, ekspresionistinę lietuvių tapybos mokyklą atstovavę kūriniai.

Šiais metais minimas mažytis – trijų metų – plenero jubiliejus, todėl šiuometinio renginio darbai bus pristatomi net trijose beveik tuo pačiu metu vykstančiose parodose – Lietuvos dailininkų sąjungos parodų salėje, Lietuvos Respublikos Seime, Molėtų galerijoje „Akcija M”.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Renginiai su žyma , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Videniškių tapybos plenero „Baltadvario legendos” paroda LDS parodų salėje"

  1. renger

    lllllllllllllooooooooooooooooooooooooooo ooolllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.