Po parlamentaro jubiliejaus – sunkios pagirios

„Asmeninį interesą Seimo narys Antanas Bosas iškėlė aukščiau už visuomenės interesą.

Todėl iškilo nemažai abejonių, ar nebuvo pažeistas Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas bei Konstitucijos nuostata, kad Seimo nariai, kaip valdžios atstovai, turi tarnauti žmonėms, visuomenei, o ne atvirkščiai”.

Tai vakar Eltai pareiškė Žmogaus teisių stebėjimo instituto valdybos pirmininkas advokatas Kęstutis Čilinskas.

Teisininkas taip pakomentavo skandalą sukėlusią Darbo partijos vicepirmininko, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vadovo A.Boso 50-mečio šventę, kuri buvo surengta Palangos gintaro muziejuje.

Advokato teigimu, taip pat kyla įtarimų, jog A.Bosas pažeidė ir Visuomenės informavimo įstatymą, nes, naudodamasis asmeniniams reikalams viešam lankymui skirta vieta, jis, padedamas apsaugos darbuotojų, trukdė į tą vietą patekti žiniasklaidos atstovams.

Valdžia nusižengimų neįžvelgė

Tuo tarpu kurorto savivaldybė neskuba ginti praėjusį šeštadienį Palangos botanikos parke pažeistų poilsiautojų ir vietos gyventojų teisių.

A.Bosui švenčiant 50 metų jubiliejų renginio organizatorės Vilijos Kaušpėdienės įmonės „Promo plius” pasamdytos saugos tarnybos „Argus” darbuotojai parko lankytojų neįleido į nemažą teritoriją ir draudė žmonėms vaikščioti parko takeliais.

Į Gintaro muziejų nebuvo įleisti ir turistai iš Italijos.

Nors parke kilę incidentai sukėlė net tarptautinį atgarsį, laikinasis savivaldybės administracijos direktorius Laimutis Kondratas teigė neturįs pagrindo policijai apskųsti apsaugininkų savavaliavimą parke.

Valdininkas „Lietuvos rytui” sakė, kad tokia galimybė bus svarstoma tik gavus oficialų kieno nors skundą, ir patarė šiuo klausimu kol kas jam nebeskambinti.

Aptvėrė daugiau nei leista

Įmonei „Promo plius” surengti A.Boso jubiliejaus puotą kurorto savivaldybė leido Gintaro muziejaus židinio menėje, pietinėje rūmų terasoje, Palangos miesto botanikos parko rožyne ir pievoje šalia rožyno.

Nurodytą pievą riboja parko takeliai ir asfaltuotas keliukas, bet apsaugininkai aptvėrė ir už keliuko esančią parko dalį.

Kostiumais vilkintys apsaugininkai neleido vaikščioti pievą ribojančiu taku ir stumdė bandančius eiti žmones.

Apie puotos rengėjų padarytus pažeidimus Botanikos parko vadovai savivaldybę informavo baigiantis darbo dienai.

Klausimai dviem ministrams

Dėl pažeistų visuomenės interesų susirūpino ir Seimo nariai Rimantas Dagys bei Jurgis Razma.

Konservatoriai vakar paklausė Darbo partijos atstovo, vidaus reikalų ministro Gintaro Furmanavičiaus, kodėl į parką iškviesti policininkai nesudrausmino Palangos svečių ir gyventojų teises parke suvaržiusių pažeidėjų.

Tuo tarpu Darbo partijai atstovaujančio kultūros ministro Vladimiro Prudnikovo Seimo nariai pasiteiravo, ar šitokiomis sąlygomis Gintaro muziejų gali išsinuomoti bet kuris pilietis, ar tik Darbo partijai atstovaujantis oligarchas.

Jubiliejus buvo slepiamas

Apie Gintaro muziejuje rengiamą A.Boso jubiliejų pokylio organizatoriai slėpė iki paskutinės minutės.

Dar kovo 23-iąją „Promo plius” kreipėsi į Lietuvos dailės muziejaus direktorių Romualdą Budrį, prašydama išnuomoti židinio menę bei pietinę lauko terasą reprezentaciniam renginiui. Jis esą skirtas itin svarbiems klientams, kaip galimiems „Promo plius” paslaugų pirkėjams, organizuoti.

Tikrojo renginio tikslo „Promo plius” nenurodė ir prašydama savivaldybės administracijos leidimo muziejuje bei parko teritorijoje suruošti pokylį.

Individualios bendrovės verslo sėkme susirūpinęs Dailės muziejus sutiko išnuomoti Gintaro muziejaus patalpas.

Už tai įmonė įsipareigojo atlikti muziejaus fasado remonto darbus, kurių vertė siekė apie penkis tūkstančius litų.

Direktoriui – viskas normalu

Šeštadienį A.Boso jubiliejaus metu Gintaro muziejuje dirbo ir pats Lietuvos dailės muziejaus vadovas R.Budrys.

Jis džiaugėsi įmonės suremontuotu pastato fasadu ir paaiškino, kad už tokią sumą Kultūros paveldo departamentas pastato išore nebūtų pasirūpinęs.

Muziejaus direktorius „Lietuvos rytą” patikino, kad už kelių valandų muziejaus patalpų nuomą gauti 5 tūkstančiai litų yra nemaži pinigai.

R.Budrys neįžvelgė nieko bloga, kad kultūros objektai išnuomojami asmeninėms šventėms, ir už keletą tūkstančių litų pašvęsti muziejuje siūlė ir žurnalistui.

Anksčiau prašymo nepatenkino

Tuo tarpu Palangos bendrovės „Du broliai” savininkas Vaidotas Jankauskas prisiminė, kad dabar dėl kelių tūkstančių litų džiūgaujantis R.Budrys prieš dvejus metus atstūmė jo įmonės siūlomą keletą kartų didesnę sumą.

Užpernai Gintaro muziejaus terasoje kurorto vasaros sezono uždarymui skirtą labdaros pokylį mėginusiam surengti verslininkui buvo atsakyta.

Tuomet teko skubiai atšaukti iš anksto užsakytą ir renginyje ketintą demonstruoti visame pasaulyje garsių mados namų „Escada” bei „Gianfranco Ferre” kone milijono litų vertės keturiasdešimties suknelių kolekciją.

Čia neleisdamas surengti labdaros pokylio skurdžiai gyvenantis Lietuvos dailės muziejus kartu neteko ne tiktai apie 10 tūkstančių litų už rūmų terasos nuomą.

Per pokylį buvo numatyta surengti mados namų „Escada” ir „Gianfranco Ferre” aksesuarų aukcioną, kuriame buvo planuojama surinkti apie 100 tūkstančių litų.

Apie 20-30 tūkstančių litų renginio organizatoriai buvo nutarę skirti Palangos gintaro muziejaus išorės fasado remontui.

Rūpinosi gintaro saugumu?

Tuomet neleisdamas „Dviejų brolių” įmonei Gintaro muziejaus šiauriniame parteryje surengti vasaros sezono uždarymo R.Budrys motyvavo 1992 metais muziejuje įvykdyta unikalaus gintaro luito – Saulės akmens vagyste.

„Numatyta čia leisti rengti tik istorinių rūmų ansambliui tinkančius klasikinio meno ir šiuolaikinės nepramoginės muzikos renginius”, – atsakyme rašė R.Budrys.

Direktoriaus pavaduotojas Vytautas Balčiūnas tuomet „Lietuvos rytui” teigė, kad Dailės muziejui priklausantys objektai nuomojami tik valstybės reikmėms ir reprezentaciniams renginiams.

„Privatiems komerciniams renginiams terasa nenuomojama”, – pabrėžė V.Balčiūnas.

Prisiminė pažeistą sutartį

Vakar R.Budrys aiškino „Lietuvos rytui”, jog muziejus „Dviem broliams” buvo neišnuomotas todėl, kad ši bendrovė, dar 1992 metais organizuodama vasaros uždarymo renginį, pažeidė tris sutarties sąlygas.

Bet Dailės muziejaus vadovas tų pažeidimų nurodyti negalėjo.

Iš „Lietuvos ryto” vakar sužinojęs apie „Dviem broliams” reiškiamas pretenzijas V.Jankauskas teigė apie kažkokius sutarties pažeidimus išgirdęs pirmą kartą.
Alvydas Ziabkus

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.