Kalis – vienas svarbiausių organizmo mineralų
Kalis – vienas svarbiausių žmogaus organizmo mineralų, dalyvaujantis daugelyje gyvybiškai svarbių procesų: ląstelių medžiagų apykaitoje, palaikant vandens ir mineralų pusiausvyrą, baltymų ir angliavandenių apykaitą. Kalio reikia ne tik širdies, bet ir skeleto, vidaus organų lygiųjų raumenų normaliems susitraukimams, smegenų veiklai, perduodant nervinį impulsą.
Kalio reikia kasdien
Su maistu kiekvieną dieną į organizmą turėtų patekti mažiausiai 1600-2000 mg kalio, optimali jo paros dozė yra 3000-4000 mg. Sergantiesiems širdies ligomis reikėtų dar daugiau kalio – 6000 mg per dieną.
Pagrindiniai kalio šaltiniai – švieži ir džiovinti vaisiai, šviežios daržovės, pienas, mėsa. Daugiausia kalio yra džiovintose figose, jūros dumbliuose, melasoje, daug – džiovintose datulėse, slyvose, riešutuose, avokadose, grūdų sėlenose, kviečių daiguose, pupelėse, vidutiniškai – daržovėse (špinatuose, pomidoruose, brokoliuose, morkose, bulvėse, moliūguose, burokėliuose, žiediniuose kopūstuose), vaisiuose (bananuose, melionuose, kiviuose, apelsinuose, manguose), mėsoje (maltoje jautienoje, kiaulienoje, veršienoje, ėrienoje).
Kada trūksta kalio?
Kalio trūkumas gali atsirasti dėl nepakankamo kalio patekimo į organizmą: nepilnaverčio maisto, badavimo, valgymo sutrikimų – anoreksijos, bulimijos, dantų, dantenų ir protezų problemų.
Kalio gali sumažėti padidėjus jo išsiskyrimui iš organizmo vemiant, viduriuojant, gausiai prakaituojant ar šlapinantis, dėl įvairių ligų ar vartojant vaistų (šlapimą varančių, vidurių laisvinamųjų ar kt.).
Kalio trūkumą gali paskatinti ir kitos įvairios priežastys – alkoholio vartojimas, magnio trūkumas, nėštumas.
Ypač kalio trūkumui jautresni pacientai, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis (padidėjusio kraujospūdžio liga, širdies ritmo sutrikimais, lėtiniu širdies nepakankamumu), cukriniu diabetu, vyresnio amžiaus žmonės.
Taigi kalio reikia ne tik sergantiems, bet ir sveikiems žmonėms, kurie intensyviai sportuoja, dirba karštose patalpose ar tiesiog išsiruošė į šiltus kraštus atostogauti, nes kalio netenkama ir su prakaitu. Laikantis dietos, tobulinant kūno linijas, nereikia pamiršti, kad ribojant kalio patekimą su maistu gali sutrikti širdies ir kitų svarbių organų veikla.
Kalio trūkumo simptomai
Netekus tik 1 proc. organizmo kalio gali pasireikšti kalio trūkumo simptomų. Esant nedideliam kalio trūkumui vargina bendras silpnumas ir nuovargis, raumenų silpnumas, trūkčiojimas, mėšlungis, skausmas, padažnėja širdies plakimas, gausiai šlapinamasi.
Vidutinio laipsnio kalio trūkumas sukelia širdies ritmo sutrikimų, kai kurie iš jų – pavojingi gyvybei ir gali baigtis staigia mirtimi. Dėl raumenų paralyžiaus vystosi kvėpavimo funkcijos nepakankamumas, vidurių užkietėjimas iki žarnyno nepraeinamumo, šlapimo pūslės paralyžius ir šlapimo susilaikymas, pažeidžiami inkstai, gali būti nervų sistemos sutrikimų.
Kalio trūkumo profilaktika ir gydymas
Kalio preparatus profilaktiškai vartoti rekomenduojama žmonėms:
kai kalio nepakanka su maistu,
vartojant daug valgomosios druskos,
geriant daug kavos, šampano,
vidurių laisvinamųjų ir šlapimą varančių vaistų,
vemiant, viduriuojant,
gausiai prakaituojant (sportuojant ar dirbant karštoje patalpoje, karščiuojant).
Kalio optimali kalio paros dozė didesnė, nei mes suvartojame su maistu yra rekomenduojama sergant širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis (padidėjusio kraujospūdžio liga, širdies nepakankamumu, širdies ritmo sutrikimais), cukriniu diabetu, esant padidėjusiai insulto rizikai, vyresnio mažiaus asmenims.
Kalio trūkumas gydomas, kai kalio yra mažiau nei 3,5 mmol/l. Tada skiriamos didesnės, terapinės kalio preparatų dozės, kalio kiekį kraujyje prižiūrint gydytojui.
Kokį kalio preparatą pasirinkti?
Kalio chlorido tirpalas neskanus ir dirgina burnos, skrandžio ir žarnyno gleivinę, preparatai, turintys mažai kalio, – neefektyvūs, jei per daug kalio – gresia perdozavimas, nechloridinės kalio druskos trumpai veikia, blogiau pasisavinamos ir sukelia chloro trūkumą. Kalio ir chloro turinčios tabletės veiksmingiausiai šalina įvairių priežasčių sukeltą kalio trūkumą.
Jei pajutote ar gydytojas nustatė, kad trūksta kalio, prašykite gydytojo ar vaistininko ilgesnio veikimo rožinių kalio ir chloro tablečių, tinkamų bet kokios kilmės kalio trūkumui šalinti.
Šios tabletės yra sudarytos iš karkaso, kuriame pasiskirsčiusi veiklioji medžiaga. Dėl ypatingos sandaros kalis iš tabletės atsipalaiduoja palengva, gerai pasisavinamas ir toleruojamas, išsiskiria tolygiai visą parą. Taip išvengiama šalutinio poveikio, kuris paprastai atsiranda dėl dirginamojo kalio chlorido poveikio virškinamojo trakto gleivinei ir dėl staigaus bei ryškaus kalio koncentracijos serume padidėjimo. Tokią tabletę lengva praryti, ji neturi nemalonaus skonio, vienoje tabletėje kalio yra daugiau nei kituose kalio preparatuose bei pakankamas chloro kiekis.
Dėl kalio vartojimo ir dozavimo būtina pasitarti su gydytoju ir vaistininku. Ilgesnio veikimo rožinių kalio ir chloro dviejų tablečių pakanka kalio trūkumo profilaktikai, kalio trūkumui gydyti gydytojai skiria nuo 4 iki 6 tablečių per dieną. Preparatas yra saugus ir tinka ilgalaikiam gydymui, galima įsigyti visose vaistinėse.
Ilgesnio veikimo rožinės kalio ir chloro tabletės – veiksminga ir greita pagalba
Ilgesnio veikimo rožinės kalio ir chloro tabletės užtikrins normalų kalio kiekį organizme, padės sureguliuos kraujospūdį, apsaugoti nuo gyvybei pavojingų širdies ritmo sutrikimų, staigios mirties, insulto ir kitų ligų.
Profilaktiškai vartodami kalio, jausitės žvalesni ir energingesni, pagerės savijauta, padidės darbingumas, stabiliai ir užtikrintai plaks širdis.
Parengė Jonas Audukonis
😛
Geras straipsnis 😉
vkr atsiduriau klinikose del kalio nepakakamumo 😯 sakes kaip blogai buvo, pasiskaicius db aiskiau, zinosiu kad reikia organizmui visokiu vitaminu, net ir kalio… 😛
8)