Skandalų kamuojamiems JAV Baltiesiems rūmams penktadienį buvo suduotas dar vienas smūgis: viceprezidento Dikio Čeinio (Dick Cheney) administracijos vadovui Luisui Libiui (Lewis Libby) buvo pateikti kaltinimai dėl priesaikos sulaužymo, trukdymo teisingumui bei melagingų parodymų davimo.
L. Libis kaltinamas atskleidęs Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) slaptosios agentės Valeri Pleim (Valerie Plame) tapatybę JAV žurnalistui. V. Pleim vyras, buvęs JAV diplomatas Džojus Vilsonas (Joe Wilson), teigia, kad prezidento administracija taip keršijo už jo kritiką dėl karo Irake.
Už šį nusikaltimą L. Libis gali būti nuteistas iki 30 metų kalėjimo ir 1,25 mln. JAV dolerių bauda. Penktadienį 55 metų JAV pareigūnas atsistatydino iš posto.
Prezidento Džordžo V. Bušo (George W. Bush) administracijoje kilus naujam skandalui, slaptosios agentės tapatybės paviešinimu kaltinamas administracijos pareigūnas sakė, kad „šis procesas baigsis visišku jo išteisinimu”.
Viceprezidentas D. Čeinis pareiškė, kad jo administracijos vadovas ginsis dėl jam pateiktų kaltinimų.
Tuo tarpu vyriausiajam Amerikos prezidento politikos patarėjui Karlui Rouvui (Karl Rove) minėtoje byloje kaltinimų nebuvo pateikta. Vis dėlto administracijos patarėjas Patrikas Ficdžeraldas (Patrick Fitzgerald) davė suprasti, kad dvejus metus trunkantis tyrimas dėl K. Rouvo veiksmų tęsiamas.
Prezidento Dž. Bušo teigimu, tyrimas ir teisinės procedūros „yra rimtas procesas, ir dabar prasideda naujas jo etapas”.
Apžvalgininkai teigia, kad aukštam prezidento administracijos pareigūnui pateikti kaltinimai gali padaryti daug žalos Baltiesiems rūmams, kurie pastaruoju metu susilaukia daug kritikos dėl karo Irake ir dėl vangios šalies institucijų reakcijos į uragano „Katrina” sukeltus padarinius.
Su slaptosios CŽV agentės pavardės atskleidimo tyrimo byla susiję teisininkai teigia, kad JAV viceprezidentas D. Čeinis ir kiti įtakingi rūmų pareigūnai gali būti pakviesti į teismą duoti parodymus.
Ir L. Libis, ir K. Rouvas neigia atskleidę agentės V. Pleim tapatybę.
2005-10-29 07:39