Parlamentarė Dalia Teišerskytė, vesdama televizijos laidą, supainiotų privačius ir viešuosius interesus net ir neimdama už šį darbą atlygio, nes Seimo nariams draudžiama imti ir netiesioginį atlygį.
Tokią išvadą pateikė Teisės projektų ir tyrimų centras (TPTC), gavęs „Transparency International” Lietuvos skyriaus užsakymą įvertinti spaudoje pateiktą informaciją apie tai, jog Seimo narė liberalė D. Teišerskytė pradės dirbti laidos vedėja.
Centro ekspertai pažymi, jog tiek Lietuvos, tiek kitų demokratinių šalių konstitucijos draudžia parlamentarams ne tik imti kitą piniginį atlyginimą, bet ir susieti save darbo ar kitokiais santykiais net ir tuo atveju, kai atlyginimas formaliai neimamas.
Anot jų, Seimo nariams draudžiama iš fizinių ir juridinių asmenų imti ir netiesioginį atlygį, pavyzdžiui, galimybę veltui kurti savo kaip politiko įvaizdį.
„Žurnalisto veikla užsiimantys ir pastovų „langą” televizijos laidose turintys Seimo nariai, be abejo, bus pranašesni už kolegas rinkiminės kovos metu”, – išvadose rašo ekspertai.
Be to, pasak jų, Seimo narys tokiu atveju neišvengiamai sukelia viešųjų ir privačių interesų konfliktą, nes politikas su privačiu verslo subjektu turi abiem pusėms naudingų santykių: valdžios atstovas susikuria geresnį įvaizdį, o žiniasklaidos įmonė didina savo laidų reklamos perkamumą.
Savo ruožtu D. Teišerskytė tokias TPTC išvadas pavadino „truputį juokingomis”.
„Tuomet reikėtų uždrausti man rašyti eilėraščius, o Vladimirui Prudnikovui bei Onai Valiukevičiūtei – dainuoti”, – Eltai sakė D. Teišerskytė.
Parlamentarė stebėjosi, jog šio centro teisininkai šitaip sureagavo būtent dabar, nes, politikės teigimu, ji nėra pirmoji Seimo narė, ketinanti vesti televizijos laidą.
„Man vesti laidą leidžia kūrybinis darbas ir Konstitucija. Nesiruošiu nieko reklamuoti”, – tvirtino parlamentarė.
Žiniasklaidos teigimu, D. Teišerskytė nuo Naujųjų metų Jonavos regiono televizijoje ves penkiolikos minučių trukmės laidą apie politiką, kuri vadinsis „Su ženklu plius”. Parlamentarė ketina būti ne tik laidos vedėja, – ji rengiasi kartu su režisieriumi galvoti klausimus politikams ir juos kalbinti.
Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas socialliberalas Algirdas Monkevičius Eltai teigė, jog anksčiau pritarė tokiam parlamentarės darbui, nes „tuo metu jokio pavojaus Etikos ir procedūrų komisija neįžvelgė”. Išgirdus teisininkų komentarus, socialliberalo pozicija susvyravo.
„Šita išvada verčia susimąstyti. Tokiu rakursu šito klausimo mes nesvarstėme”, – sakė A. Monkevičius.
Jis pažymėjo D. Teišerskytės laidos vedimo klausimo „nedramatizuojąs”, tačiau parlamentarės ketinimai turės būti oficialiai apsvarstyti.
Anksčiau ir D. Teišerskytė, ir A. Monkevičius sakė, jog parlamentarė galės vesti laidą, nes už darbą neketina imti atlygio. Jie taip pat pabrėžė, esą ši laida padėsianti parlamentarei geriau supažindinti Lietuvos žmones su Seimo veikla.
Centro ekspertai atkreipė dėmesį į tai, jog informacijos apie Seimo darbą skleidimas yra žurnalistų teisė. Esą jie vadovaujasi Žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksu, pagal kurį informacijos skleidėjai, radijas, spauda ir televizija turi apie valdžios įstaigų darbą informuoti objektyviai bei veikti sąžiningos konkurencijos sąlygomis.
Šis principas pažeidžiamas, jei aukščiausiosios valdžios atstovai, norėdami parodyti savo darbą iš teigiamos pusės, užmezga „priklausomybės santykius” su kuria nors viena informavimo priemone.
Teisės projektų ir tyrimų centro ekspertai taip pat akcentavo, jog kai kurie politikai sąvoką „laisvas Seimo nario mandatas” pradeda interpretuoti kaip Seimo nario laisvę nuo bet kokių suvaržymų.
Pasak jų, iš tikrųjų tautos atstovo laisvo mandato sąvoka reiškia tai, kad „Seimo narys turi tarnauti tautai, o ne būti susietas ryšiais bei priklausomumu nuo bet kurios įmonės, įstaigos ar interesų grupių”.
2005-10-27 15:22