Saugi kaimynystė – tai kietos spynos, tvirtos durys, nauji langai ir apšvietimas.
Taip saugią kaimynystę supranta Panevėžio savivaldybės administracija, pirmą kartą mieste tarp daugiabučių bendrijų surengusi tokio pavadinimo konkursą ir vakar apdovanojusi nugalėtojus.
„Šį konkursą reikėjo pavadinti nebent „Gražios kaimynystės” arba „Renovuoto namo” konkursu. Pagrindinės „Saugios kaimynystės” idėjos – žmogaus neabejingumo kito žmogaus saugumui – čia nebuvo nė kvapo”, – taip apie gerokai prisvilusį pirmą tokį valdžios blyną atsiliepė daugiabučių bendrijų atstovai.
Prieš laužtuvą nėra spynų
Vakar savivaldybėje pradėdama apdovanojimų ceremoniją, „Saugios kaimynystės” komisijos pirmininkė Viešųjų ryšių skyriaus vedėja Irma Gritėnienė iš visų reikalavimų konkurso dalyvėms konkrečiai išvardijo taip pat tik techninius dalykus.
„Buvo tikrinami užraktai, laiptinių būklė, spynos, apšvietimas ir lauko apšvietimas”, – taip komisijos darbą apibūdino pirmininkė.
Policijos atstovas – komisariato viešosios tvarkos tarnybos viršininkas Gintaras Kliauga buvo bemaž nekalbus. Jis tepasidžiaugė tik tuo, kad atsirado daug dalyvavusiųjų, užsiminė, kad buvo ir patenkintų, ir nepatenkintų, bei pažadėjo, jog konkurso sąlygos bus koreguotos.
Apdovanojimų ceremonijoje dalyvavęs tik kaip svečias vicemeras Petras Luomanas iškart pastebėjo savivaldybės administracijos darbo spragas rengiant bendrijų varžytuves.
„Prieš laužtuvą nėra spynų, – iš rusų kalbos išvertė populiarų posakį mero pavaduotojas ir tęsė: – Spynos gerai, bet vagys taip pat nesnaudžia. Svarbiausia yra tai, kad jei žmogus bus abejingas vienas kitam, tai nuo vagių niekas neapsaugos”.
Maža įvertinti užraktą
Vicemeras stebėjosi jau įprastu pas mus reiškiniu – kai viename daugiabutyje apvagia vieną kurį nors butą, tai kitą rytą visi gyventojai pareiškia nieko nematę ir negirdėję.
„Akcija turėtų išsiplėsti – ir ne vien tik spynų tvirtumo įvertinimu”, – aiškino P.Luomanas.
Vicemerui pritarė ir savivaldybės administracijos direktorius Visvaldas Matkevičius, priminęs taip pat populiarų posakį, kad geras kaimynas yra visada geriau nei prastas giminaitis.
„Jei yra sutarimas tarp kaimynų, tai apie saugią kaimynystę galima ir nebekalbėti, nes ji jau savaime yra”, – sakė V.Matkevičius.
Po to mero Vito Matuzo padėkos raštai ir į dvi dalis padalyta pagrindinė 5 tūkstančių litų premija buvo įteikta Ukmergės gatvės 45a namo ir Aukštaičių gatvės 76-ojo namo bendrijų pirmininkėms.
Kitiems 19-ai dalyvių buvo įteikti padėkos raštai. Dar buvo pateikusi paraišką ir 20-oji bendrija, tačiau ne pirmininko, o vieno jos gyventojo vardu, todėl į konkursą neįtraukta.
Pamokymai – po laiko
„Tokie aštrūs vicemero ir savivaldybės administracijos direktoriaus žodžiai turėjo būti pasakyti ne apibendrinant konkursą, o išlydint komisijos narius į darbą”, – pareiškė Daugiabučių namų bendrijų savininkų asociacijos (DNSBA) prezidentė Gitana Mileikaitė.
Prezidentė prisiminė, kad prieš konkursą pats meras buvo sakęs, jog čia svarbiausia yra kaimynų bendravimo ir neabejingumo vienas kitam įvertinimas.
„Todėl negaliu suprasti, kodėl po to buvo pasirinkti visai kiti saugios kaimynystės prioritetai”, – stebėjosi pašnekovė.
Danutės gatvės 5-ojo namo bendrija, kuriai vadovauja G.Mileikaitė, taip pat dalyvavo konkurse ir priėmė komisiją.
G.Mileikaitę labai nustebino, kad komisijos nariai ieškojo tik spynų, laiptinėse lempučių, tačiau visai nepasidomėjo, ar yra čia žmonių bendruomenė.
„Jie stebėjosi, kodėl pas mus nėra vienos nereikšmingos spynos, o aš aiškinau, kad visi vienas kitu pasitikime ir jos net nereikia. Pas mus vieša biblioteka koridoriuje yra – žmonės keičiasi knygomis, spauda”, – pasakojo G.Mileikaitė.
Nebuvo nė vieno pareigūno
Pirmininkei buvo labai keista, kad komisija nė karto nepaklausė, ar buvo jų name sulaikytų vagių, ar gyventojai bendrauja, yra apsikeitę telefonais, ar praneša policijai apie įvykį, ar prašo vieni kitų pasaugoti butą kur nors išvykdami, ar reaguoja į suveikusią kito buto signalizaciją, ir panašiai.
„Iš tos srities, ką aš suprantu kaip saugią kaimynystę, man nebuvo nė vieno klausimo, nors galėjau papasakoti ir apie tai, kaip vieno mūsų gyventojo dėka buvo sulaikyti keli nusikaltėliai, kaip net dešimt kartų buvo išvaikyti iš namo vagys”, – apgailestavo namo bendrijos vadovė.
G.Mileikaitė komisijoje, kurią sudarė bemaž savivaldybės administracijos darbuotojai ir viena namo bendrijos pirmininkė, pasigedo policijos atstovo, kuris geriausiai kaip specialistas išmano saugumo reikalavimus.
„Pagal tokius neapgalvotus vertinimo kriterijus ir išėjo, kad buvo apdovanotas gražiausias, o ne saugiausias namas”, – apgailestavo G.Mileikaitė ir pridėjo, kad, Dieve gink, dėl negauto prizo ji visiškai neturinti pretenzijų.
Laimėti gali tik paklusnūs
Po konkurso nugalėtojų apdovanojimo ne vienas bendrijos pirmininkas rodė savo nepasitenkinimą, ėjo prie savivaldybės administracijos darbuotojų ir aiškino, kas buvę ne taip.
Jų mintys iš esmės sutapo su DNSBA prezidentės „Panevėžio rytui” jau išsakytomis.
Ramygalos gatvės 50-ojo namo bendrijos pirmininkas Ramutis Mečionis taip pat diskutavo su valdžia, tačiau spaudai savo kritiškų minčių atskleisti nepanoro.
Netoliese stovėjęs kitas pirmininkas šnibžtelėjo, jog šioji bendrija konkurse atrodė nepriekaištingiausiai, tačiau apdovanojimo negavo dėl vienos mažos nuodėmės – priklausymo DNSBA, kuri dabar itin aktyviai veikia ir daugeliu klausimų oponuoja valdžiai.
Pirmininkai murmėjo, kad į nugalėtojus galėjo pretenduoti tik tos bendrijos, kurios itin nuolankiai nusiteikusios valdžios atžvilgiu – savanoriškai prižiūri šalia esančią teritoriją, sudaro sutartis su savivaldybės įmone – „Butų ūkiu”.
Iš tiesų, abi nugalėjusios bendrijos samdo namui prižiūrėti butų ūkio bendrovę, viena savanoriškai moka šiai bendrovei ir už teritorijos priežiūrą, o kita yra privatizavusi žemę prie namo.
Įvertino nepriekaištingą švarą
Netenkino konkurso rezultatai ir bendrijos nugalėtojos kaimynų. Aukštaičių gatvės 78-ojo bei 74-ojo namų bendrijų vadovės Regina Astrauskienė ir Birutė Marija Šilinskienė teigė, kad Aukštaičių g. 76-asis laimėjo nepagrįstai.
„Komisijai nesvarbu buvo, kada ir iš kokių lėšų buvo atlikti saugumą lemiantys darbai, o reikėjo pasidomėti giliau. Štai studentas savo tėvams dovanų įstatė šarvo duris – argi tai ne puikus faktas?” – klausė R.Astrauskienė.
B.M.Šilinskienė sakė surašiusi visą „diplominį darbą” apie jų namo gyventojų rūpinimąsi saugumu, bendradarbiavimą su policija. Ji tą darbą įteikusi priduodama konkurso paraišką, nors komisija to ir neprašiusi.
„Švaru, gerai”, – taip sakiusi komisija jų name apžiūrėdama rūsį.
Nugalėtoja – ne itin draugiška
B.M.Šilinskienė pasakojo, kad per 2,5 vadovavimo metų prikėlė savo namą iš letargo, patys gyventojai savo lėšomis viską remontavosi, tvarkėsi, o štai nugalėtojų namas tiesiog pasiėmė didelę paskolą ir be vargo viską akimoju pasikeitė.
Moterys neslėpė, kad nugalėjusi bendrija jų atžvilgiu yra pasirodžiusi ir itin nedraugiška. Kai reikėjo atvežti smėlio į bendras namų vaikų dėžes kieme, šios atstovai pareiškę, kad neturi pinigų.
Tačiau prie nepatenkintųjų priėjusi bendrijos nugalėtojos pirmininkė Nijolė Bajorūnienė priminė ir vieną labai svarbų visų trijų bendrijų nuveiktą darbą – kovą su metalo vagimis. Tada karingi gyventojai sugebėjo atsiimti iš vagių metalo grotas.
Gyvena ir policininkai
Aukštaičių gatvės 76-ojo namo vadovė N.Bajorūnienė išvardijo pagrindinius bendrijos darbus, lėmusius, jos nuomone, laimėjimą „Saugios kaimynystės” konkurse.
„Namą renovavome smarkiai. Ėmėme paskolą – beveik 300 tūkstančių litų. Viską keitėme iš pagrindų – stogą, langus, duris, rūsį, laiptinę. Įstatėme koduotas spynas, nutiesėme turėklus neįgaliesiems”, – pasakojo pirmininkė.
Anot N.Bajorūnienės, atvykusi komisija stebėjosi, kaip ji taip sugebėjusi suburti žmones namui remontuoti, ir kartu apžiūrėjusi namą.
Tik paklausus bendrijos atstovės apie galimas vagystes jų name, nusikaltimų išaiškinimą, N.Bajorūnienė atsakė, kad jų name nusikaltimų iki šiol nėra buvę.
„Name gyvena du policininkai”, – pasigyrė moteris, kukliai nutylėjusi apie tai, kad vienas buvęs policininkas yra jos vyras.
Pirmininkė tvirtino, kad ir komisijoje buvo policijos atstovas.
Buvo neišaiškinta vagystė
Ukmergės 45a namo bendrijos pirmininkė Rasa Šimaitienė sakė, kad jų namo apšvietimas sutvarkytas, durys su užraktu ir kodine spyna. Be to, namo gyventojai bendrauja ir su policijos įgaliotiniu, ir tarpusavyje.
Moteris sutiko, kad jų tokiam mažam namui, kuriame tėra 13 butų, bendrauti nėra sunku.
Pirmininkė atsiminė, kad jų name buvo viena smulki vagystė – iš neseniai atsikrausčiusių gyventojų ilgapirščiai išvilko televizorių. Ši vagystė neišaiškinta.
Tobulins konkurso kriterijus
Savivaldybės administracijos direktorius sutiko, kad konkurso kriterijus reikės tobulinti, tačiau nemanė, kad reikalavimas spynų ir tvirtų durų – blogas dalykas.
„Aš juk minėjau, kad tai pirmas blynas, o jis dažnai prisvyla. Klaidų visada būna. Svarbu, kad išjudinome, kad gyventojai dalyvavo konkurse ir gausiai atėjo į jo aptarimą”, – aiškino V.Matkevičius.
Administracijos direktorius sakė, jog policijos atstovai į komisiją buvo įtraukti, tačiau vėliau negalėjusį dalyvauti Eugenijų Venskevičių pakeitusi Danguolė Žiaugrienė.
Pasidomėjus, ar nugalėtojomis galėjo tapti tiktai lojalios valdžiai bendrijos, administracijos vadovas atsakė nemanąs, jog toks dalykas galėjo būti.
„Labai sunku buvo išrinkti geriausius, nes namai labai skirtingi. Ateityje didinsime ir prizų sumas, ir skirstysime namus į kategorijas”, – žadėjo valdžios atstovas.
Limina Kepalaitė
„Panevėžio rytas”
kai tokios nesąmoningis taisyklės ir kriterijai tai 2006 metais net nebebuvo kam prizus atiduoti, nes nebuvo dalyvaujančių pagal kategorijas. argi ne juokinga, nors tikrai graudu…