Statistinis jaunuolis įperka tik bendrabutį

Gyventi atskirai nuo tėvų užsimanę jauni klaipėdiečiai neretai atsiduria aklavietėje. Jauniems specialistams ne visada mokami dideli atlyginimai, todėl ir būsto kredito užtenka tik mažam buteliui prastame Klaipėdos mikrorajone ar kambariui bendrabučio bloke įsigyti. Bankininkai jaunų klientų stoka nesiskundžia, tačiau pripažįsta, kad būstus dažniausiai perka užsienyje pagal kontraktą dirbantys jaunuoliai.

Glaudžiasi pas tėvus

Šiemet atliktos šalies gyventojų apklausos duomenimis, 85 proc. 30 metų ir vyresnių respondentų pritarė, kad šiuolaikinis jaunimas turi mažai galimybių įsigyti būstą. 13,5 proc. dalyvavusiųjų apklausoje būsto įsigijimo problemą nurodė kaip vieną aktualiausių Lietuvos jaunimui.

Jaunimo apklausos rezultatai rodo, kad nuosavą būstą turi apie 15 proc. respondentų. Daugiausia turinčiųjų būstą buvo tarp 25-29 metų respondentų – šioje amžiaus grupėje jų buvo 35 proc. 19-24 metų amžiaus grupėje nuosavą būstą turi vos 2 proc. apklaustųjų.

76,8 proc. neturinčių nuosavo būsto jaunuolių nurodė gyvenantys su tėvais, apie 8 proc. nuomojosi butą, apie 6 proc. nuomojosi kambarį, 3,4 proc. gyveno pas draugą ar draugę, apie 3 proc. gyveno su giminaičiais, 2,7 proc. – bendrabutyje.

Pinigai – iš užsienio

Kas trečias apklaustasis įsitikinęs, kad jaunimas turėtų pradėti gyventi atskirai nuo tėvų tada, kai susiranda darbą.

Tačiau jauniems specialistams darbdaviai retai puola mokėti tokius atlyginimus, kurių pakaktų solidžiai banko paskolai gauti. Dažniausiai jaunimas turi tenkintis vidutinio dydžio atlyginimu. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vidutinis darbo užmokestis šalyje antrąjį 2005 metų ketvirtį sudarė 952 litus.

„Sampo“ banko Klaipėdos skyriaus bankininkas Andrius Titlius dienraščiui teigė, kad paskola suteikiama sulaukusiems 21 metų ir turintiems ne mažiau kaip vienų metų darbo stažą.

Anot jo, didžiausias paskolas būstui įsigyti gauna užsienyje uždarbiaujantys jaunieji klaipėdiečiai. „Darbo kontrakto užtenka paskolai gauti. Tokie jaunuoliai paprastai renkasi naujos statybos būstus, kurių kaina siekia 200-300 tūkstančių litų“, – aiškino A.Titlius.

Paprašytas apskaičiuoti, kokią paskolą galėtų gauti 952 litus uždirbantis jaunuolis, bankininkas nurodė 70-80 tūkstančių litų sumą.

Bankas svarsto ir 800 litų uždirbančių jaunuolių paraiškas – jiems siūlomas būstas už 60 tūkstančių litų. Mažesnį atlyginimą gaunantys jaunieji klaipėdiečiai gali nesivarginti kreiptis į banką. Jiems patariama laukti, kol padidės jų pajamos.

„Tačiau už jauną žmogų gali laiduoti tėvai. Jie turi būti ne itin pagyvenę“, – pridūrė A.Titlius.

Paklaustas, ar paskolą galėtų gauti nedirbančią žmoną ir mažametį vaiką turintis jaunuolis, bankininkas atsakė trumpai: „Be šansų“.

Graibsto butus

Nekilnojamojo turto agentūros „Viovita ir Ko“ direktorė Kristina Vasiliauskaitė „Klaipėdai“ tvirtino, kad už 70-80 tūkstančių litų neįmanoma nusipirkti nei dviejų, nei pusantro kambario butą. „Išeina vieno kambario butas ne itin vertinamuose rajonuose – Baltijos prospekte, Mokyklos gatvėje, Žvejybos uoste“, – aiškino specialistė.

Moteris teigė, kad už 40-80 tūkstančių litų galima įsigyti ir bendrabučio kambarį ar net bloką, tačiau ne visi bankai suteikia paskolas būstui bendrabutyje įsigyti. „Galima ieškoti variantų, tačiau šiuo metu Klaipėdoje butų paklausa yra keliskart didesnė už pasiūlą, todėl butų katastrofiškai trūksta“, – problemą komentavo ji.

K.Vasiliauskaitės nuomone, jaunimas stengiasi įsigyti nuosavą būstą – agentūros duris dažniausiai praveria net 30 nesulaukę klaipėdiečiai. „Kam mokėti nuompinigius, jeigu gali turėti nors ir nelabai aukštos kokybės, bet savo nuosavybę?“ – retoriškai klausė agentūros direktorė. Tačiau ji pripažino, kad džiaugtis nuosavu būstu gali toli gražu ne kiekvienas jaunas uostamiesčio gyventojas.

Arnoldas Remeika

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.