JAV prezidento Džordžo V. Bušo (George W. Bush) administracija pirmadienį paprašė Kremliaus paaiškinti pasiūlytą įstatymą, kuris ribos užsienio kompanijų priėjimą prie kai kurių Rusijos naftos bei gamtinių dujų telkinių.
„Mūsų vyriausybė norėtų pamatyti Rusijos naudingųjų iškasenų įstatymo projektą, tai padėtų sužinoti taisykles ir įstatymus investicijoms į energetikos sektorių”, – teigė JAV energetiko sekretorius Semas Bodmanas (Sam Bodman) po susitikimo su Rusijos energetikos ministru Viktoru Christenka bei Rusijos energetikos sektoriaus kompanijų vadovais.
Vizito JAV metu V. Christenka susitiko su JAV prezidentu Dž. V. Bušu ir su svarbiausiais administracijos pareigūnais, tarp jų S. Bodmanu ir prekybos sekretoriumi Karlosu Gutjeresu (Carlos Gutierrez).
Tokie investuotojai kaip „Exxon Mobil Corp.” bei TNK-BP yra pareiškę susirūpinimą, kad naujasis įstatymas sumažins užsienio bendrovių Rusijoje augimo potencialą. Tarptautinės kasybos kompanijos taip pat su nerimu stebi padėtį.
V. Christenka žurnalistams sakė, kad vyriausybė jau artimiausiu laiku pateiks įstatymo projektą, ir neigė, kad jis turės didelės įtakos užsienio investicijoms.
„Tai labai nedidelis apribojimas”, – tikino V. Christenka ir pažymėjo, kad jis bus taikomas tik keletui didelių telkinių, kurių daugumą akcijų kontroliuoja ne užsienio investuotojai.
Analitikai teigia, kad BP gali tapti pagrindine Rusijos įstatymo auka. Naujasis įstatymas neleis kompanijoms, kurių kontrolinis akcijų paketas nepriklauso Rusijos bendrovėms, dalyvauti konkursuose dėl kai kurių strateginių energijos telkinių.
S. Bodmanas tiesiogiai nekritikavo pasiūlymo, tačiau paragino JAV ir Rusijos naftos reikaluose laikytis nuoseklumo.
„Rusija keičiasi, – sakė S. Bodmanas. – Tai tapo iššūkiu abiejų šalių verslo struktūroms plėtojant tinkamus tarpusavio santykius”.
Rusijos išteklių ministerija šį mėnesį pateikė pirmą konkretų pasiūlymą, kuris lapkritį bus pristatytas parlamentui kaip dabartinio naudingųjų išteklių įstatymo pataisa ir įsigalios kitąmet.
Ministerija siekia apriboti užsienio kompanijų priėjimą prie didesnių nei 1 mlrd. barelių naftos ir 1 trilijoną kubinių metrų gamtinių dujų turinčių telkinių. Užsienio investuotojai galėtų dalyvauti eksploatuojant didelius telkinius atviroje jūroje.
2005-10-25 07:26