Per pastaruosius dešimt metų alkoholinių psichozių padaugėjo 13,5 karto, tai rodo didžiulį girtavimo mastą šalyje. Atliktų tyrimų metu buvo nustatyta, kad tik 5 procentai 15-16 metų paauglių nėra ragavę alkoholio.
Policijos pareigūnai įvairių švenčių metu jau būna pasiruošę „gaudyti” girtaujančius paauglius.
Priežasčių, kodėl geria vis jaunesni asmenys, specialistai pataria pirmiausia ieškoti šeimoje.
Praėjusią savaitę Krekenavos seniūnijoje policijos pareigūnai autobusų stotelėje rado neblaivų 13-metį. Jo kraujyje buvo nustatytos 0,55 promilės alkoholio. Vaikas prisipažino, kad po anksčiau pasibaigusių pamokų išgėrė su draugais 2 litrų talpos alaus butelį. Jį nusipirko parduotuvėje.
Pasak Panevėžio rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio specialistės Irinos Vaitiekūnienės, panašių atvejų pasitaiko ne vienas.
„Buvo stotelėje pareigūnai ir miegantį girtą paauglį radę. Neblaivius vaikus nuvežame į namus, nebent jų sveikatai grėstų pavojus – tuomet gabenama tiesiai į ligoninę”, – teigė I.Vaitiekūnienė.
Baudas moka tėvai
Šiemet, anot pareigūnės, buvo surašytas 21 Administracinių teisės pažeidimų protokolas dėl girtaujančių nepilnamečių. Už vaiką iki 16 metų atsako tėvai, kurie ir privalo sumokėti teismo paskirtą baudą nuo 50 iki 100 litų.
„Jeigu protokolas surašytas jau 16 metų turinčiam paaugliui, tuomet baudą skiria komisaras. Tai gali būti įspėjimas arba piniginė bauda. Be to, toks vaikas įtraukiamas į policiją dominančių vaikų sąrašą ir sulaukia daugiau mūsų dėmesio. Daugiausia girtauja vaikinai”, – PB pasakojo Prevencijos poskyrio specialistė.
I.Vaitiekūnienė pripažino, kad kaime girtaujantis jaunimas labiau pastebimas nei mieste.
„Girtavimas – didelė problema. Tam turi įtakos užimtumo stoka po pamokų bei vasaros metu. Reikia vaikus užimti, juk daugelis norėtų ir padirbėti per atostogas. Taip pat daug reikšmės turi šeima, kurioje auga vaikas. Jei tėvai geria, tai nėra ko tikėtis ir iš vaikų. Be to, vaikai prisipažino, kad jiems įtaką daro ir patraukli alkoholio reklama”, – tvirtino pareigūnė.
Populiariausia – alus
„Per pastaruosius 9 mėnesius mieste užfiksuotas 171 atvejis, kai alkoholį vartojo vaikai. Jauniausias jų – Mokytojų dieną atšventęs dvylikametis. Girtaujančių mergaičių yra tik 10 procentų”, – sakė Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato Viešosios policijos Viešosios tvarkos tarnybos Prevencijos poskyrio vyresnioji specialistė Danguolė Žiaugrienė.
Anot pareigūnės, didesnės pajėgos, užkertant kelią paaugliams girtauti, skiriamos įvairių švenčių metu.
„Jei neblaivus vaikas dar gali kalbėti, tuomet jis atvežamas į policijos komisariatą, nustatomas alkoholio kiekis jo organizme ir pranešama tėvams, kad atvažiuotų pasiimti. Atvežti vaikai elgiasi įvairiai, tačiau dauguma atvejų jų elgesys atspindi santykius šeimoje. Jei ten elgiamasi agresyviai, tai ir komisariate tas pats”, – PB pasakojo D.Žiaugrienė.
Anot pašnekovės, būna, kad atvykę tėvai dar ir palaiko savo vaiką arba atvirkščiai – bando jį auklėti fizinėmis bausmėmis.
„Jei šeimoje šventės neįsivaizduojamos be alkoholio, tai taip linksminasi ir vaikai. Be abejo, gėrimų reklama irgi pažadina vaikų smalsumą išbandyti alkoholį. Juk reklamai skiriami didžiuliai pinigai, ji daroma ypač profesionaliai, ir niekas taip neįstringa, kaip meistriška alkoholinių gėrimų reklama. Populiariausias gėrimas – alus”, – įsitikinusi pareigūnė.
Bijo gauti pylos
Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Vilius Mitka PB teigė, kad jų darbuotojai didesnių problemų turi su paaugliais, apsvaigusiais nuo psichotropinių medžiagų nei nuo alkoholio.
Iškvietimų pas neblaivius paauglius, anot stoties direktoriaus, palyginti nedaug. Jauniausiam „greitosios” pacientui buvo 13 metų.
„Mes vengiam priiminėti iškvietimus iš nepilnamečių, nes daugiausia jie būna melagingi. Tokiu atveju paprašome, kad perskambintų suaugęs žmogus. Į jaunuolių iškvietimus mūsų medikai reaguoja nebent tuomet, kai jau iš balso galima suprasti apie įvykusią nelaimę”, – prisiminė direktorius stoties medikams labai aktualią melagingų iškvietimų problemą.
Anot V.Mitkos, net apsinuodiję alkoholiu nepilnamečiai bijo kviestis medikus, kad negautų vėliau pylos nuo suaugusiųjų, ir bando draugui padėti patys. Kitokia situacija yra dėl psichotropinių medžiagų vartojimo – čia apsvaigusiems paaugliams greitąją skuba kviesti ir namiškiai, ir kiti suaugusieji.
Padaugėjo psichozių
Kalbėdama apie alkoholizmą mūsų šalyje Vilniaus apskrities visuomeninio sveikatos ugdymo centro gydytoja Irena Palubinskienė teigė, kad padėtis labai bloga.
„Labai padaugėjo ūmių alkoholio psichozių. Tai tokia būsena, kai, esant lėtiniam alkoholizmui, kraujyje ima trūkti alkoholio, mažėjant jo koncentracijai žmogui prasideda haliucinacijos. Jos būna baisios, košmariškos, žmogus mato pavojingus dalykus ir bando gintis kažką puldamas. Tokios psichozės atveju nebeapsieinama be psichiatro pagalbos”, – sakė narkomanijos prevencijos projektuose dalyvaujanti gydytoja.
Pasak I.Palubinskienės, alkoholinių psichozių per pastaruosius 10 metų padaugėjo 13,5 karto. Tai rodo didžiulius girtavimo mastus. Jei prieš 10 metų vienam šalies gyventojui tekdavo po 18,7 litro absoliutaus alkoholio per metus, tai šiemet jau iki 25 litrų.
„Giliau ristis nebėra kur. Kasmet nuo tiesioginio apsinuodijimo alkoholiu miršta 600-700 žmonių. Į šį skaičių neįeina dėl alkoholio susirgusieji įvairiomis ligomis. Be to, su alkoholizmu tiesiogiai siejamos ir savižudybės”, – aiškino gydytoja.
Alkoholis – vartai narkotikams
„Vaikai, augdami tokioje aplinkoje, neįsivaizduoja, kaip švęsti be alkoholio. Jaunuoliai geria, nes tokia pat jų aplinka. Reklama taip pat daro įtaką. Reklamą ruošia specialistai. Alkoholio reklama dažniausiai skirta jauniems žmonėms ir jautresniems – sunkiau atsispirti pagundai”, – įsitikinusi I.Palubinskienė.
„Netgi yra tokia teorija, kad baltasis žmogus Europoje – tai natūraliai mirštanti civilizacija, naikinanti save alkoholiu ir psichotropinėmis medžiagomis. Labai daug pagyvenusių žmonių ir labai mažai kūdikių. Išmirsime ir užleisime vietą kitoms tautoms”, – sakė medikė.
Gydytoja akcentavo, kad nuo alkoholio iki narkotikų vartojimo – labai mažas žingsnelis. Neblaiviam žmogui daug lengviau įsiūlyti narkotikų.
„Prevencija viena – tik sveika šeima gali tapti pavyzdžiu savo vaikams. Jei tėvai nevartoja alkoholio, tai ir vaikams lengviau bus atsispirti. Pirmiausia reikia dirbti su šeima, o jei čia nieko negalima padaryti – lieka mokykla”, – tvirtino I.Palubinskienė.
„Kaip kažkada sakė K.Marksas: „Religija yra liaudies opiumas”, bet dabar opiumas tampa liaudies religija. Jeigu nebėra tikėjimo aukštesniais dalykais, stinga dvasingumo, tai jo imama ieškoti sintetiniuose pakaitaluose – alkoholyje ir narkotikuose”, – metafizinių dalykų reikšme mūsų gyvenime neabejojo gydytoja.
Rita SKAVIČIENĖ
😀 o ar ne suaugusieji kalti, kad jaunimas geria, patys sudaro jiem salygas ir galimybes. Visi malaletkos bando pasirodyt kieti pries savo bendraamzius, tad geria ir ruko, nepamastydami, kad prie to priprantama. 👿 Ir cia niekas nieko nepakeis…jei ne alkoholis tai narkotikai, juk smalsu pabandyti kaip visa tai veikia…o po to buna per velu galvoti…