Už pasikėsinimą į verslininko gyvybę – iki 13 metų kalėjimo

Penki teisiamieji už pasikėsinimą į „Helisotos” vadovą jau sulaukė nuosprendžio, tačiau žmogžudystės užsakovas dar tebeieškomas

Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija vakar paskelbė nuosprendį penkiems teisiamiesiems, kaltintiems pasikėsinimu nužudyti sraigtasparnių remonto bendrovės „Helisota” generalinį direktorių Josifą Legenzovą.

Griežtų bausmių nepagailėta

Didžiausia bausme – 13 metų nelaisvės nuteistas bendrovėje „Kompiuterių era” tiekėju dirbęs 33 metų Arnoldas Jaškus, laikomas nusikaltimo organizatoriumi, tiesiogiai bendravusiu su nusikaltimo užsakovu ar jo tarpininku. Dešimčia metų jaunesnis nusikaltimo vykdytojas Saulius Saulevičius už grotų turės praleisti 12 metų ir 8 mėnesius. Tuo tarpu vienintelis iš nuteistųjų, iš dalies pripažinęs savo kaltę, tačiau neišdavęs nė vieno bendro 21-erių Audrius Letkauskas nubaustas kalėti dvylikai su puse metų. Pastarieji trys nuteistieji, teismo verdikto laukę nelaisvėje, nuosprendį išklausė jau nebe pirmą kartą.

A.Jaškus ir S.Saulevičius buvo teisti po keturis kartus, o drauge su jais grotuotame narve tūnojęs A.Letkauskas į teisiamųjų suolą už vagystę bei plėšimą anksčiau buvo sėdęs vieną kartą.

Bendrovėje „Dalmeta” dirbanti 31 metų pardavėja Vilma Bugienė, kaltinta įkalčių slėpimu, išvengė nelaisvės bausmės – ji nuteista pusantrų metų laisvės atėmimu, bausmę atidedant trejiems metams. Labiausiai iš nuteistųjų pasisekė įmonės „Rugiaduonis” vairuotojui Kęstučiui Klevinskui – 27-erių vyriškis, nesurinkus neginčijamų jo kaltės įrodymų, buvo išteisintas.

Be to, už grotų nuosprendžio laukusi ir griežčiausių bausmių sulaukusi trijulė privalės atlyginti nukentėjusio J.Legenzovo pateiktą neturtinės žalos ieškinį – 300 tūkst. litų bei atlyginti apie 20 tūkst. litų materialinę žalą. A.Jaškus, S.Saulevičius ir A.Letkauskas privalės sumokėti verslininko šeimai ir ligonių kasoms visas patirtas gydymo išlaidas.

Ketino nužudyti

Teismo nuosprendis beveik atitiko prokuroro Jono Vitkausko kaltinamiesiems siūlytas bausmes: A.Jaškui ir S.Saulevičiui – po 13 metų nelaisvės, vieninteliam savo kaltę iš dalies pripažinusiam A.Letkauskui – 11 metų, V.Bugienei vos porą metų, perkvalifikuojant kaltinimus iš pasikėsinimo nužudyti į įrodymų slėpimą, o K.Klevinską, nesurinkus neginčijamų įrodymų, prašyta išteisinti. Teisėjai sumažino tik J.Legenzovo neturtinės žalos ieškinį – verslininkas pageidavo priteisti jam 350 tūkst. litų.

Prokuroras J.Vitkauskas tvirtino tikįs ir nė kiek neabejojąs, kad nusikaltėlių tikslas buvo nužudyti verslininką, todėl ir bausmės jiems buvo taikomos būtent dėl žmogžudystės. Kaltintojui atrodė ciniška A.Letkausko teisme dėstyta versija, neva daužant metaliniais strypais per galvą, krūtinę ir pečius norėta J.Legenzovą tik pagąsdinti ar pamokyti. Kaltintojo manymu, vienintelė priežastis, nulėmusi pakankamai laimingą verslininko užpuolimo baigtį – operatyvus medikų darbas, išgelbėjęs vyriškiui gyvybę.

Juo labiau J.Vitkauskas įsitikinęs įslaptintų liudytojų duotų parodymų tikrumu. Pastaruosiuose buvo teigiama, jog už nusikaltimą jo organizatoriui A.Jaškui užsakovas buvo pažadėjęs 40 tūkst. eurų (apie 138 tūkst. litų), tačiau, užduotį įvykdžius nevisiškai, sumokėtas atlygis buvo kur kas mažesnis.

Nuosprendžio nevertino

Nukentėjusysis J.Legenzovas po nuosprendžio paskelbimo paklaustas, ar patekintas tokiomis griežtomis jo užpuolikams skirtomis bausmėmis, nesiėmė jų vertinti: „Būčiau patenkintas, jei išvis nebūčiau buvęs užpultas, o dabar juk neįmanoma įvertinto to, kas buvo padaryta nusikaltimo metu. Vis tik, pagal turėtus įrodymus, kuriuos pareigūnai sugebėjo aptikti, manau, kad tų žmonių „žygdarbius” teismas įvertino objektyviai”.

Verslininkas tvirtino, kad po tokių sunkių sužalojimų jo sveikatos būklė neišliko tokia, kaip anksčiau, ir papildomų neigiamų pasekmių neišvengė.

Paklaustas, kas galėjo užsakyti jo žmogžudystę, J.Legenzovas prisipažino turįs savų įtarimų, tačiau atsisakė daugiau apie tai kalbėti. Pasiteiravus, ar tarp, jo manymu, galimų nusikaltimo užsakovų yra bendrovės „Helisota” konkurentai, generalinis direktorius atsakė vieninteliu, tačiau nevienareikšmiu žodžiu: „Nekomentuoju”.

„Kol nesurasti akivaizdūs įrodymai, neketinu atskleisti savo nuomonės ar turimų įtarimų. Tačiau ir šiame teisme aš esu sakęs, kad atskira byla dėl nusikaltimo užsakovo, mano įsitikinimu, turi būti sėkmingai užbaigta”, – gerais teisėsaugininkų darbo rezultatais ieškant žmogžudystės užsakovo vylėsi J.Legenzovas.

Darbavosi laužtuvais

Priminsime, kad J.Legenzovas prie pat savo namų T.Ivanausko gatvėje buvo užpultas 2003 metų lapkričio 7-osios rytą. Verslininkui išvykstant į darbą, netikėtai neatsidarė automatiniai kiemo vartai. Pasirodo, juos iš anksto pasirūpino sugadinti netoliese tykoję du užpuolikai, ginkluoti metaliniais laužtuvais. Vos tik priėjus šeimininkui prie kiemo vartų, pažiūrėti, kas nutikę, ant jo pasipylė smūgių kruša.

Laimei, keistą triukšmą išgirdo garaže buvusi ir automobilyje laukusi auka tapusio vyriškio žmona. Jai išbėgus pasižiūrėti, kas vyksta kieme, nusikaltėliai kaipmat išsilakstė. Nedelsiant Kauno medicinos universiteto klinikose žiauriai sumuštą J.Legenzovą operavę medikai teigė nustatę, kad vyriškiui buvo suduoti devyni smūgiai į galvą bei kitas kūno vietas.

Nukentėjusysis kartu su žmona vienbalsiai tvirtino matę du užpuolikus. Teisme įrodyta, kad tai buvo S.Saulevičius ir A.Letkauskas.
Tomas Jarusevičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.