Klaipėda – pirmasis miestas šalyje, kur jau užregistruoti pirmieji gripo atvejai. Praėjusią savaitę jų buvo keturi, užpraėjusią – trys. Šiemet kaip niekada primygtinai raginami skiepytis nuo gripo žmonės pasigenda skiepų reklamos, todėl pradeda įtarinėti, kad mieste trūksta vakcinos.
Saugos ir nuo paukščių gripo
Gydytoja epidemiologė Jadvyga Malūkienė nuramino, kad žmonėms nerimauti dėl vakcinos stygiaus tikrai nereikia. Jos net kelių firmų yra užtektinai. Imunoprofilaktikos tarnybai vadovaujanti medikė teigė, kad šiemet gripo vakcina buvo pagaminta kaip niekada vėlai. Visada jau rugpjūtį gaunama sezoninė gripo vakcina mūsų šalį pasiekė tik spalio mėnesį.
Pasak J.Malūkienės, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), pateikdama naujos sezoninės vakcinos užsakymą farmacijos firmoms, delsė. Buvo norima sukurti kuo efektyvesnę sezoninę vakciną, kuri kuo efektyviau apsaugotų nuo kasmet mutuojančių gripo virusų padermių. Pasak epidemiologės, šį sezoną naudojama vakcina sukelia kryžminį imunitetą ir nuo paukščių gripo.
Pandeminės vakcinos dar nėra
Nors daug kalbama apie pandeminę gripo vakciną, J.Malūkienės žiniomis, jos mūsų šalyje dar nėra.
Pasak medikės, ši vakcina neregistruota ne tik mūsų, bet ir daugelyje kitų šalių. Masiškai gaminti ji bus pradėta tik tuomet, kai prasidės pandemija.
Prognozuojama, kad jos gamyba užtruks ne mažiau 3 – 4 mėnesius, nes reikės kaip pagaminti 3 kartus daugiau vakcinos dozių (900 mln.) negu gripo vakcinos yra pagaminama tarpepideminiu laikotarpiu (300 mln.).
Gamybos tempai per lėti
Vakcinų ekspertų klubas mano, kad Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija jau dabar turi pradėti derybas su gripo vakcinas gaminančiomis bendrovėmis, nes dabartiniai pajėgumai yra neužtenkami aprūpinti vakcina visas pasaulio šalis.
Manoma, kad 10-20 proc. šalies gyventojų reikės antivirusinių vaistų ir vakcinos. Teigiama, kad jau dabar Lietuvoje reikėtų surasti lėšų sudaryti didelį antivirusinių vaistų rezervą, kurio minėtai daliai šalies gyventojų užtektų 6 mėnesiams.
Pandemija neišvengiama
Pasaulio epidemiologai teigia, kad gripo pandemija neišvengiama, tačiau niekas negali pasakyti, kada ji prasidės.
Nuo paskutinės gripo pandemijos jau praėjo 37 metai. Ilgiausias registruotas tarppandeminis laikotarpis buvo 39 metai.
PSO ekspertai mano, kad artimiausiu laiku gali pasirodyti naujo potipio gripo virusas, kuris, įgavęs savybę plisti tarp žmonių, sukeltų naujos gripo pandemijos grėsmę. Epidemiologai prognozuoja, kad 2003 m. prasidėjusi paukščių gripo viruso A(H5NI) atmainos mutacija ateityje gali sukelti pasaulinę gripo pandemiją, kurios metu mirs milijonai gyventojų. Spėjama, kad naujos gripo pandemijos metu dėl gripo ir jo komplikacijų bus hospitalizuota nuo 6 iki 28 milijonų žmonių, nuo 2 iki 7 milijonų ligonių mirs.
Truko 4 metus
Pirmąjį smūgį gripas smogė 1918 metais, kada prasidėjo pirmoji išplitusi gripo epidemija. Liūdnai pagarsėjusi „ispanka”, taip buvo pavadinta ši epidemija, nes buvo manoma, kad ji kilo iš Ispanijos, tęsėsi iki 1922 metų.
Per ketverius gripo pandemijos metus persirgo 500 milijonų ir mirė daugiau nei 20 milijonų žmonių. Gripo pandemijos „ispanka” aukų skaičių galima palyginti tik kartu sudėjus visas maro epidemijas. Antroji gripo pandemija buvo užregistruota 1957 metais, kurią sukėlė „azijietiškas gripas”. Kitos pandemijos kilo 1968 („Honkongo gripas”) ir 1977 metais („rusiškas gripas”).
Kasmet miršta milijonas
Ne tokių globalinių gripo epidemijų kyla kasmet. Visame pasaulyje kasmet nuo gripo miršta 500 tūkst. – 1 milijonas žmonių. Nors visame pasaulyje apie 1 mlrd. žmonių priklauso gripo rizikos grupėms, tik 300 mln. iš jų yra paskiepijami kasmet. Vakarų Europos šalyse 1000 suaugusiųjų gyventojų tenka 150-200 pasiskiepijusiųjų. Šiose šalyse kasmet nuo gripo paskiepijama 15-20 proc. gyventojų. Lietuvoje skiepai nuo gripo nėra labai populiarūs. 2003 metais Lietuvoje iš 1000 gyventojų skiepijosi tik 53 žmonės, tai sudarė 2 – 4 proc. šalies gyventojų.
J.Malūkienė teigia, kad būtent skiepai nuo sezoninio gripo gali sumažinti ir pandemijos grėsmę. Jei kasmet nuo gripo būtų paskiepijama ne mažiau kaip 30 proc. žmonių ir ne mažiau kaip 50 proc. asmenų, vyresnių nei 65 metai, galimybė išplisti pandemijai būtų apribota. Priežastis labai paprasta – pandemija kyla tuomet, kai žmonės neturi imuniteto ir kai virusu užsikrečia nuo sergančių žmonių.
Pasiskiepiję žmonės neužsikrės patys ir neužkrės kitų.
Rūpinasi darbdaviai
Kol kas uostamiestyje gydytojai epidemiologai teigia panikos tarp gyventojų nepastebėję, tačiau besisikiepijančių nuo gripo netrūksta. Ir J.Malūkienės „Imunoprofilaktikos tarnyboje”, ir Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centre daugiau sulaukiama įvairių organizacijų paraiškų paskiepyti darbuotojus, nei pavienių klaipėdiečių.
Skiepijasi ir nėščiosios
Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, skiepai nuo gripo pirmiausiai rekomenduojami slaugos ir palaikomojo gydymo ligonių arba skyrių, globos institucijų pacientams, suaugusiems ir vaikams, vyresniems kaip 6 mėn., sergantiems lėtinėmis širdies kraujagyslių, plaučių ligomis, bronchine astma, metabolinėmis ir inkstų ligomis, moterims, kurios gripo sezono metu bus 3 – 9 nėštumo mėnesyje, vyresniems nei 65 metų žmonėms, asmens sveikatos priežiūros ir globos institucijų darbuotojams, kūdikių iki 6 mėn. tėvams ir kitiems su jais bendraujantiems asmenims, taip pat tiems, kurie darbe susiduria su dideliu žmonių skaičiumi: mokytojams, pardavėjams, visuomeninio transporto vairuotojams.
21-23 litus kainuojančia vakcina galima pasiskiepyti visuose pirminės sveikatos priežiūros centruose, kuriuose yra skiepų kabinetas.
J.Malūkienė nerimauja, kad kai kurie maisto papildų pardavėjai ar homeopatai klaidina visuomenę teigdami, kad skiepytis nuo gripo nereikia, pakanka tik vartoti jų preparatus. Epidemiologė priminė, kad kol kas jokie maisto papildai žmonijos neišvadavo nuo jokios epidemijos ir neišgydė nė nuo vienos ligos.
Jolanta Juškevičienė