Įstatymas saugos negimusį vaiką

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis Seimo narys Valdemaras Tomaševskis siūlo priimti įstatymą, saugojantį žmogaus gyvybę prenatalinėje fazėje.

Antradienį 30 parlamentarų grupės vardu jis ketina pateikti Seimui Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektą, kuriame siūloma įteisinti, kad žmogaus gyvybė prasideda nuo moters apvaisinimo.

Pagal projektą, nutraukti nėštumą gali tik gydytojas, kai nėštumas gresia nėščios moters gyvybei ar sveikatai, prenataliniai tyrimai arba kitos medicinos prielaidos rodo didelę tikimybę, jog vaisius bus sunkiai ir nepagydomai pažeistas arba sirgs nepagydoma, jo gyvybei gresiančia liga, arba yra pagrįstų įtarimų, jog nėštumas atsirado dėl nusikalstamų veikų.

Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projekto iniciatorius V. Tomaševskis pastebi, kad šiuo metu nėra aiškaus apibrėžimo, kad žmogaus gyvybė prasideda prenatalinėje fazėje. „Dėl to susiklostė tokia padėtis, kai nėštumo, ypač iki 12 savaitės, nutraukimas neturi jokių teisinių ir moralinių pasekmių. Tai šiandien vienas iš veiksnių, sąlygojančių žemą visuomenės moralinį lygį ir kritišką demografinę situaciją“, – sakė Eltai V. Tomaševskis.

Jo duomenimis, siūlomas įstatymas jau seniai priimtas kai kuriose ES šalyse, pavyzdžiui, Airijoje, Lenkijoje.

Įregistruotame įstatymo projekte keliami reikalavimai Vyriausybei, ministerijoms, kitoms Vyriausybės įstaigoms bei vietos savivaldos institucijoms užtikrinti nėščių moterų ir vaiko prenatalinėje fazėje medicininę, socialinę ir teisinę globą.

Pasak V. Tomaševskio, Vyriausybė ir Sveikatos apsaugos ministerija dar turės parengti ir patvirtinti lydimuosius teisės aktus, reikalingus šiam įstatymui įgyvendinti.

Projektą inicijavęs Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis teigia, kad Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymas atspindi Katalikų bažnyčios, popiežiaus Jono Pauliaus II mokymus, taip pat mūsų šalies piliečių lūkesčius.

Įstatymo projektas teikiamas kartu su Civilinio kodekso ir Baudžiamojo kodekso pakeitimų ir papildymų projektais. Civiliniame kodekse siūloma nustatyti, kad pradėtas, bet dar negimęs vaikas turi tokį pat civilinį teisnumą kaip ir gimęs, tačiau turtinės teisės jam atsiranda nuo gimimo momento.

Baudžiamojo kodekso pakeitimų projekte siūloma nustatyti atsakomybę už vaiko prenatalinėje fazėje sužalojimą ar susargdinimą, taip pat patikslinant neteisėto aborto sampratą.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis V. Tomaševskis, atsižvelgęs į Seimo Teisės departamento išvadą, pakartotinai 30 parlamentarų vardu teikia Seimui Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektą. Parlamentaro teigimu, šį projektą savo parašais parėmė taip pat keliasdešimt piliečių.

V. Tomaševskis siūlo, kad įstatymas įsigaliotų nuo 2006 metų.
2005-10-18 00:08

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.