Parazitai jau skverbiasi ir į mokyklas

Rokiškio rajone pastaruoju metu itin pagausėjo parazitų – blusų, utėlių, niežų platinamų užkrečiamųjų ligų.

Šiais metais per 9 mėnesius buvo registruoti 69 niežų atvejai, tuo tarpu pernai per visus metus – 56.

Šiemet 30 kartų parazitais apsikrėtė ne vienas žmogus, o visas kolektyvas.

Pasak Panevėžio visuomenės sveikatos centro Rokiškio filialo gydytojo epidemiologo padėjėjos Reginos Macijauskienės, plika akimi nematomos niežų erkutės, gyvenančios ir besidauginančios žmogaus odoje, šiais metais buvo nekart apnikusios mokinius Juodupės, Rokiškio „Romuvos” gimnazijose, Obelių ir Rokiškio J.Tumo-Vaižganto mokyklose.

R.Macijauskienė „Panevėžio rytui” sakė, kad pedagogų ir mokyklose dirbančių slaugytojų prašoma nepriimti į mokyklą vaikų, turinčių įtarimą keliančių bėrimų.

„Tokie moksleiviai turi iš gydytojo atnešti pažymą, kurioje nurodyta bėrimo priežastis. Jei vaikui diagnozuoti niežai, reikia imtis visų atsargumo priemonių, nes nuo vieno mokinio gali apsikrėsti visa klasė”, – teigė R.Macijauskienė.

Anot specialistės, niežų erkučių galima „pasigauti” vartant sergančio asmens knygas, prisilietus prie jo apčiupinėtos durų rankenos ar suolo, net parduotuvėje imant grąžą, jei tuos pinigus yra atnešęs niežais sergantis asmuo.

Gyvenimas gerėja ir parazitams

R.Macijauskienė sakė, kad niežais gali apsikrėsti kiekvienas, tačiau dažniausiai šios ligos nešiotojai – asocialūs ir savo asmens higiena nesirūpinantys asmenys.

„Jie tiesiog tingi gydytis ir niežų erkutes platina visur, kur beeitų”, – sakė medikė.

„Nors viešai deklaruojama, kad gyvenimas gerėja, mes kol kas pastebime priešingą reiškinį. Pastaraisiais metais labai padaugėjo asocialių šeimų, kurios aptekusios niežais, blusomis ir utėlėmis, neretą kamuoja įvairiausios žarnyno infekcijos”, – sakė R.Macijauskienė.

Anot visuomenės sveikatos centro specialistės, dabar Rokiškyje pasiektas parazitinių ligų lygis toks, koks buvo maždaug prieš penkerius ar kiek daugiau metų.

„Protrūkiu to dar vadinti negalima, tačiau parazitų platinamų ligų pagausėjimas – akivaizdus”, – teigė medikė.

Nešvara dangstoma žmogaus teisėmis

Praėjusią savaitę R.Macijauskienė jau penktą kartą per šiuos metus dėl niežų lankėsi Juodupės gimnazijoje.

Specialistė sakė buvusi šokiruota sužinojusi, kad sergantiems vaikams jų tėvai neskuba pirkti vaistų, nes nebeliktų pinigų rūkalams.

„Išgyvename ir dėl to, kad šiais laikais mūsų, visuomenės sveikatos centro specialistų misija – labai menka. Tegalime tik konstatuoti užkratą, patarti, kaip dezinfekuoti patalpas, ir paprašyti, kad tai būtų daroma.

Vaikų švara mokyklose mums domėtis neleidžiama. Seniai pamiršti laikai, kai medikai patikrindavo mokinių galvas ar ausis. Pernai viena darbuotoja, apžiūrėjusi galvą vaiko, kuriam įtartos utėlės, buvo apskųsta kaip pažeidusi žmogaus teises”, – dėl sumenkusių visuomenės sveikatos centro specialistų galių apgailestavo R.Macijauskienė.

Negana to, vaistinėse sudėtinga įsigyti, pavyzdžiui, utėlių dezinfekcijai skirtų specialių vaistų.

„Esame jau Europos Sąjungoje, kur, matyt, tokie medikamentai neturi paklausos”, – mano medikė.

Diana Makšimienė

„Panevėžio rytas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.