Skausmas ir apmaudas – šie du jausmai praėjusį savaitgalį kankino Molėtų gyventojus, aptarinėjančius nelaimę Baltųjų Lakajų ežere.
Šeštadienio vidurdienį apsivertus ir nugrimzdus valčiai, paskendo du iš trijų ja plaukusių žvejų – Molėtų vyriausiasis prokuroras 45 metų Vytautas Pikelis ir bendrovėje „Ambraziškių krakmolas” dirbęs 52 metų Algirdas Arlauskas.
Daugiau nei 100 metrų iki kranto pavyko nuplaukti tik dvylikamečiam prokuroro sūnui Gediminui.
Išsigelbėjęs berniukas dar nubėgo paežere apie pusantro kilometro iki pirmosios pasitaikiusios sodybos ir paprašė pagalbos.
Bet iš Molėtų ir Utenos prie Baltųjų Lakajų ežero atvykę gelbėtojai tik ištraukė žuvusiųjų kūnus.
Suviliojo didesnis ežeras
Užvakar rytą V.Pikelis su sūnumi atvyko pas A.Arlauską.
Kaimo turizmui pritaikytoje sodyboje Kamužės kaime gyvenęs prokuratūros vadovo draugas buvo mėgėjiškai žūklei išsinuomojęs ir šalia jos esantį 4,6 hektaro Kamužėlio ežerą, turėjo valčių.
Tačiau žvejoti tokiame mažame ežerėlyje vyrams buvo ankšta. Prie lengvos fanerinės valtelės, skirtos pasiplaukioti po Kamužėlį, jie prikabino elektrinį variklį, įkėlė akumuliatorių ir siauru prataku išplaukė į Baltųjų Lakajų ežerą – vieną didžiausių Molėtų rajone.
Bangos apvertė valtį
Kaip vėliau pasakojo vienintelis gyvas likęs nelaimės liudininkas G.Pikelis, ežere pakilo vėjas, vanduo ėmė banguoti.
Plaukiant per bangas valtis susvyravo ir apsivertė.
Ten, kur tuo metu plaukė žvejai, yra plačiausia Baltųjų Lakajų vieta – krantai nutolę vos ne per kilometrą.
Nelaimė juos ištiko arčiau priešingo kranto, netoli Matelių kaimo, kur paežerėje sodybų reta.
Irklas išlaikė virš vandens
Pirmieji į paežerę atskubėję Molėtų gelbėtojai daugiau nei 100 metrų nuo kranto ežero paviršiuje pamatė plūduriuojantį žmogų. Atplaukę jie rado ir iškėlė į krantą V.Pikelį.
Irklo įsikibęs prokuratūros vadovas nenugrimzdo, jis dreifuodamas daugiau nei valandą išsilaikė virš vandens.
Tačiau gelbėtojams nepavyko atgaivinti molėtiškio – šaltame vandenyje tiek laiko plūduriavęs vyras jau buvo miręs.
Iš Utenos atvykę narai po kelias valandas trukusių paieškų vakarop rado ežero dugne, 8 metrų gylyje, nuskendusią valtelę su visomis žvejybos priemonėmis.
Apie 30 metrų nuo jos dugne gulėjo ir A.Arlausko kūnas.
Nesutarė su brakonieriais
Vakar aptarinėdami nelaimės priežastis kai kurie paežerės gyventojai nebuvo labai nuliūdę dėl žuvusio kaimyno, gyvenusio Kamužės kaime jau keliolika metų.
A.Arlauskas ir drauge su juo dažnai žvejojęs V.Pikelis, pastebėję vietinius brakonierius, apie juos pranešdavo aplinkosaugos pareigūnams. Todėl vyriškis, su žmona auginęs paauglę dukterį, paežerėje artimų draugų neturėjo.
Kai kas kaltino alkoholį
Stebėdamiesi, kad vaikui pavyko išplaukti, o suaugusieji nepasiekė kranto, kaimo gyventojai spėliojo, kiek žvejai galėjo būti išgėrę svaigalų „dėl šilumos”.
Pasak vietos gyventojų, blaivus žmogus ir valtį įsibangavusiame ežere mokėtų suvaldyti, ir įstengtų nusikapstyti iki kranto.
Ar vyrai iš tiesų plaukiojo neblaivūs, paaiškės tik atlikus ekspertizę.
Laisvalaikis – su meškere
Dvyliktus metus Molėtų prokuratūrai vadovavęs V.Pikelis, kilęs iš Telšių, buvo aistringas žvejys.
Šiam savo pomėgiui jis skirdavo daug savo laisvalaikio ištisus metus: plaukė į ežerus valtimis, eidavo ledu.
Kartu su žmona Aušra, Molėtų apylinkės teismo posėdžių sekretore, jis augino vienintelį sūnų Gediminą.
Visagino apylinkės teismo pirmininkas Valdas Ciesiūnas, prieš dešimtmetį dirbęs Molėtų prokuratūroje, tapo jos vadovo svainiu – vedė V.Pikelio žmonos seserį.
V.Ciesiūnas prisipažino visą laiką matęs ir stebėjęsis, kad Molėtų prokuratūros vadovui nebūdavo neišsprendžiamų problemų – jis visada sugebėdavo rasti geriausią išeitį.
Rajono vyriausiasis prokuroras turėjo pasiūlymų keisti darbą, bet dar nebuvo apsisprendęs.
Reikia bausti už neatsargumą
„Pažiūrėk į tą jų valtį – ar tu į tokią išdrįstum sėsti ir išplaukti į Baltuosius Lakajus ir dar su vaiku?” – vakar neslėpė su skausmu sumišusio apmaudo kitas buvęs V.Pikelio bendradarbis prokuratūroje, neseniai pradėjęs dirbti Anykščių rajono apylinkės teismo teisėju, Liudvikas Myško.
Pasak šio molėtiškio, nelaimės galėjo ir nebūti, jei žvejai, išplaukdami tokia akivaizdžiai nesaugia valtele, būtų nors užsivilkę gelbėjimosi liemenes.
„Reikia pasimokyti iš tokių nelaimių ir griežčiau kontroliuoti visus, turinčius valtis ir jomis plaukiojančius: įsėdai į valtį be liemenės – žinok, kad būsi griežtai nubaustas kaip nebranginantis savo ir kitų gyvybės”, – sakė L.Myško.
Vienas arba du žmonės, įsėdę į tokią valtį ir irdamiesi irklais, toli ja neplaukia.
Atsiradus galimybei vietoj irklų naudotis elektriniais varikliais, žvejai ežeruose vis dažniau rizikuoja, pavojingai nutoldami jomis nuo kranto.
Gelbėtojo kantrybė trūko
Griežtesnis buvo Utenos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko pavaduotojas Edvardas Kriugiškis, vadovavęs skenduolių paieškai: „Deginti reikia tokias senas fanerines valtis, kad jų nė kvapo prie ežerų neliktų”.
E.Kriugiškio kantrybė trūko po to, kai per savaitę Aukštaitijoje dėl tos pačios priežasties nuskendo jau keturi žmonės.
Spalio 9-ąją Vaisinio ežere (Zarasų r.) lygiai tokia pat valtis, irgi su elektriniu varikliu ir akumuliatoriumi, neišlaikė trijų žvejų svorio ir paskendo.
Uteniškiai gelbėtojai tuomet ištraukė vilniečių 32 metų Marijos Trijonytės ir 37 metų Rolando Dasevičiaus kūnus.
Tautvydas Kontrimavičius
o jau kad straipsnį pavadino 😯 …
o kas tu
nei zino kaip buvo nei ka.. labai saunus tie zurnalistai kai reikia kazka apsmeist.. slykstu.