Ligotiems ir seniems į pirtį eiti draudžiama

Pirtis ir sauna – puiki priemonė sveikatai palaikyti. Jos ypač naudingos moterims. Garinė mažina raukšlių, padeda išsaugoti stangrią odą ir atsikratyti antsvorio. Tačiau kai kada į pirtį eiti draudžiama.

Kraujagyslės išsiplečia

Pirtis labiausiai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą. Kraujotaka gerėja dėl temperatūros svyravimų. Karštis skatina plėstis smulkiausias kraujagysles – kapiliarus. Aukšta temperatūra verčia funkcionuoti net tas kraujagysles, kurios anksčiau neveikė.

Temperatūrų kontrastas šokant į baseiną skatina kapiliarus susitraukti. Išlipus iš baseino kraujagyslės vėl išsiplečia ir atiduoda šilumos perteklių. Taip kraujagyslės „mankštinamos”.

Kraujas tirštėja

Greitas skysčių pašalinimas iš organizmo intensyviai prakaituojant skatina tirštėti kraują. Suaktyvėja kraujo krešėjimo sistema, tačiau kartu „profilaktiškai” aktyvėja ir krešėjimą stabdanti sistema. Tai yra pirtyje širdis, kraujagyslės ir kraujas visiškai pasirengę kovoti.

Tai gali būti pavojinga tiems, kurie turi širdies ydą, kai išreikšti kraujotakos sutrikimai. Į garinę negalima eiti sergant hipertonija ir turint didesnį kaip 200 mm gyvs. st. arterinį kraujospūdį, sergant sunkia išemine širdies liga ir išreikšta kraujagyslių ateroskleroze.

Likimo neturėtų bandyti ir tie, kuriems pasitaiko kraujospūdžių arba trombozių, neseniai operuotiems žmonėms. Labai atsargiai garintis turėtų ir sulaukę 60 metų. O sulaukusiems daugiau kaip 70 metų saunoje ir pirtyje lankytis draudžiama.

Astmatikams netinka

Karštas oras skatina valytis kvėpavimo takus. Didėja šonkaulių ir stuburo sąnarių judrumas, krūtinės ląstos judesiai tampa laisvesni. Gerėja plaučių kraujotaka, kraujas labiau prisotinamas deguonies.

Vis dėlto pirtis ir sauna – didelis krūvis organizmui. Todėl kaitintis negalima žmonėms, kuriems paūmėjo chroniškos plaučių ir bronchų ligos, kurie serga aktyvia tuberkulioze ir sunkia bronchine astma.

Karštis tinka sąnariams

Sauna puikiai padeda tiems, kuriems aktyviai pasportavus suskausta raumenys. Aukšta temperatūra padeda išskirti medžiagas, kurios raumenyse sukelia nemalonius pojūčius. Todėl sauna – geriausias raumenų atpalaidavimo būdas.

Pirtis naudinga ir sąnariams. Saunoje sustiprėja tarpsąnarinio skysčio apykaitai, todėl didėja sąnarių judrumas ir mažėja skausmai. Tačiau kaitintis negalima paūmėjus artritui.

Inkstai ilsisi

Didesnis prakaito išsiskyrimas mažina krūvį inkstams, jiems tarsi suteikiamos trumpalaikės atostogos. Jau pirmosiomis minutėmis sumažėja šlapimo išsiskyrimas – jis toks išlieka kelias valandas po saunos. Sergantiems šlapimtakio akmenlige ir sunkiomis inkstų ligomis geriau pirtyje nerizikuoti.

Sauna išvalo ne tik inkstus, bet ir kepenis. Šiluma gerina tulžies išsiskyrimą, tulžies pūslę išvaduoja nuo tulžies sąstovio. Sunormalėja žarnyno veikla, sustiprėjus limfos tekėjimui, žarnynas atsikrato toksinų. Žema temperatūra palankiai veikia ir žarnyno florą, neleidžia vystytis disbakteriozei.

Ligoniai rizikuoja

Tačiau sergant sunkiu kepenų uždegimu, ciroze, išsekus, paūmėjus opaligei pirtis draudžiama.

Yra draudimų ir sergant odos ligomis. Tai visos ūmios odos ligos arba jų paūmėjimas, sklerodermija. Kaitintis negalima sergantiems pūlingais bėrimais, virusinėmis ir grybelinėmis odos ligomis, niežais.

Į pirtį neleidžiama eiti ir sergantiems sunkios formos cukriniu diabetu, glaukoma, epilepsija, psichoze ir psichopatija, rimtai sutrikus skydliaukės veiklai.

Jokiu būdu negalima garintis užklupus bet kokiai ūmiai infekcijai, pakilus temperatūrai, turint piktybinių auglių.

Taigi žmonės, kurių sveikata nėra be priekaištų, prieš eidami į garinę turėtų pasitarti su gydytoju.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.