Telefonu – apie inspektorių elgesį

Klaipėdiečiai anoniminiu mokesčių inspekcijos telefonu nevengia pranešti apie kaimynus, kurie nuomoja savo butus neįsigiję verslo liudijimo. Taip pat sulaukiama pranešimų ir apie neteisėtą mokesčių inspektorių elgesį.

Nuomoja butus

Pasitikėjimo telefonu nemažėja pranešimų apie tai, kad gyventojai nuomoja savo butus neturėdami verslo liudijimo. Galbūt sudėtinga jį gauti? Anot Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos laikinai einančiojo viršininko pavaduotojo pareigas Virgilijaus Beržanskio, verslo liudijimo įsigijimo procedūra nesudėtinga. Pateikus prašymą, asmens dokumentus, socialinio draudimo pažymėjimą bei susimokėjus nustatytus mokesčius, verslo liudijimai išduodami per 4 dienas. Pensininkams, gyventojams, kurie vieni augina bent vieną vaiką, sutuoktiniams, auginantiems tris ir daugiau vaikų, auginantiems neįgalų vaiką, bedarbiams, registruotiems darbo biržoje, yra taikoma verslo liudijimo mokesčio lengvata.

V.Beržanskis pridūrė, kad asmenų, įsigyjančių nuomos verslo liudijimus, daugėja. Daug dėmesio Mokesčių inspekcija skiria prabangių namų, butų ar patalpų nuomai Klaipėdoje, kurortiniuose miestuose vasaros sezono metu. Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, Klaipėdoje nuomos verslo liudijimų šiemet įsigyta 22 procentais daugiau nei pernai. Anot V.Beržanskio, darytina išvada, kad gyventojai tampa sąžiningesni – renkasi legalų verslą. Mokestis už verslo liudijimą yra kelis kartus mažesnis negu bauda nuomojant patalpas be verslo liudijimo.

Dėl „vokelio“

Dažniausiai gaunami pranešimai ir dėl nelegalaus darbo arba atlyginimų „vokelyje“.

Tačiau neretai gaunantis atlyginimą „vokelyje“ žmogus nesutinka teikti oficialių parodymų, patvirtinančių darbdavio pažeidimus, ir tada sunku įrodyti pažeidimą, apie kurį informacija gauta pasitikėjimo telefonu. V. Beržanskis įsitikinęs, kad kartu toks dirbantis žmogus nuskriaudžia save, nes, darbdaviui nesumokėjus už darbuotoją gyventojų pajamų mokesčio, socialinio draudimo įmokų, darbuotojui mažėja būsima pensija, jis praranda teisę gauti sveikatos draudimo paslaugas. „Nelegalių darbuotojų skundų paprastai sulaukiame tik tuomet, kai, jiems susirgus, nebeapmokami nedarbingumo lapeliai, nemokamos išmokos žmogui susižalojus darbe, kai jis lieka socialiai visai neapdraustas“, – sakė V.Beržanskis.

Nelegalus darbas pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsnį užtraukia baudą darbdaviams ar jų įgaliotiems asmenims už kiekvieną nelegaliai dirbantį asmenį nuo 3000 iki 10000 litų. Pakartotinė nuobauda – nuo 10 000 iki 20 000 litų.

Smulkiose įmonėse

Mokesčių inspekcijos duomenimis, nelegalūs darbuotojai, neapskaityto atlyginimo atvejai dažnesni smulkiojo ir vidutinio verslo įmonėse. Smulkios įmonės dėl didžiulės konkurencijos rinkoje rizikuoja – priima nelegalius darbuotojus. „Tačiau taip daro žalą ir jiems, ir valstybei“, – sakė V.Beržanskis.

Stambiose įmonėse tvarka geresnė. Įdarbindami nelegalius darbuotojus ar mokėdami dalį atlyginimo „vokeliuose“, tokių įmonių darbdaviai pakenktų savo verslui – prarastų veiklos licencijas.

Skundžia inspektorius

Pasitikėjimo telefonu gaunama ir pranešimų apie nekorektišką ar neteisėtą mokesčių inspektorių elgesį. Anot V.Beržanskio, būna vienas kitas toks atvejis. Jis išnagrinėjamas.

Neseniai priimtas naujasis Valstybinės mokesčių inspekcijos valstybės tarnautojo elgesio kodeksas nustatė mokesčių inspekcijos pareigūnų elgesio normas. Jų tikslas – ugdyti pagarbą mokesčių mokėtojams, dirbti sąžiningai ir mandagiai.

Klaipėdos apskrities valstybinėje mokesčių inspekcijoje anoniminis pasitikėjimo telefonas veikia nuo 1999 metų, jo numeris skelbiamas ir inspekcijos tinklalapyje. Gyventojai visą parą gali skambinti ir palikti žinutę atsakiklyje apie mokesčių įstatymus pažeidinėjančių įmonių ar gyventojų veiklą. Inspekcija reaguoja į gautus gyventojų skundus ar pageidavimus.

Atsižvelgiant į juos, planuojami patikrinimai. Inspekcijos duomenimis, šiemet iš gyventojų pasitikėjimo telefonu gauta 90 pranešimų. Iš jų beveik 30 pranešimų gauta rugpjūtį ir rugsėjį.

Iš gautų pranešimų 18 pasitvirtino.

Nustatyti pažeidimai, surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolai. Atlikus patikrinimus, 42 atvejais pažeidimų nenustatyta. Pagal kitus pranešimus dar atliekami patikrinimai, renkama informacija.

Ramunė Šeštokienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.