Spalio 10-oji – Pasaulio psichikos sveikatos diena

Jau keturiolikti metai spalio 10 dieną pasauliui primenama psichikos sveikatos reikšmė. Šiuo jau tradiciniu renginiu skelbiami labiausiai rūpimi psichikos sveikatos priežiūros aspektai. Renginį pradėjo (ir iki šiol vadovauja) JAV eksprezidento žmona Rosalynn Carter, įsteigdama 11 valstybių vadovų „Pirmųjų damų komitetą”, dabar apimantį jau 41 šalį. Šio komiteto kartu su Pasaulio Psichikos Sveikatos Federacija kasmet parenkami šūkiai atspindi spręstinas psichikos sveikatos problemas ir yra tarsi kelrodžiai. 1996 metais buvo akcentuota moterų, kitais metais – vaikų psichikos sveikata, 1998 – psichikos sveikata ir žmogaus teisės, vėliau – psichikos sveikata senstant, psichikos sveikata darbe, vaikų traumos ir smurtas prieš juos, jų elgesio ir emocijų sutrikimai. 2004 metų tema (fizinės ir psichinės sveikatos bei ligos sąsaja) atkreipė dėmesį į nervinius kraujotakos, virškinimo sistemos sutrikimus, depresiją, hipertoniją, diabetą, nutukimą, astmą, traumatizmą.
Šių metų Pasaulio psichikos sveikatos dienos šūkis pabrėžia nenutrūkstamą psichikos įtaka fizinei sveikatai: „Psichinė ir fizinė sveikata per visą žmogaus gyvenimą”.

Hormonai, neurohumoralinė grandinė, emocijos, sampratos ir elgesio ypatumai nutiesia kelią ligon arba sveikaton. Dvasinė žmogaus būsena yra lemiamoji jo sveikatos dalis, todėl medicina privalo būti integrali. Psichiatrija neturi būti atskirta nuo medicinos, o medicina neturi ignoruoti specifinių asmens poreikių. Integracijai trukdo ne tik specialybių atsiribojimas ir stigma, bet ir kultūriniai, kalbiniai, ekonominiai barjerai, dėl kurių daug žmonių su psichikos sutrikimais negauna reikiamos priežiūros net ir bendrosios medicinos atžvilgiu. Ne mažesnio atotrūkio esama ir tarp teorijos bei praktikos, įstatymų, personalo bei finansavimo. Daugelyje šalių psichikos sveikatos priežiūrai tenka mažiau nei 1% bendro sveikatos apsaugos biudžeto, nors XXI amžiuje psichikos sveikata pripažinta esmine ir neatskiriama bendros sveikatos dalimi.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.