Diktatorinio režimo blokada įsibėgėjo

Po Jungtinių Valstijų sankcijų prieš Uzbekistaną griebėsi ir Europos Sąjunga

Vakarams pradėjus Uzbekistano blokadą, kai kurie politikos apžvalgininkai teigia, kad taip ši Centrinės Azijos šalis stumte stumiama į Maskvos glėbį.

Parama įšaldyta

Praėjusią savaitę JAV paskelbė, kad įšaldė 20 milijonų dolerių, kurie turėjo būti skirti Uzbekistanui kaip finansinė parama šiai nuskurdusiai valstybei.

Amerikos įstatymų leidėjai šią savaitę žengė dar toliau – jie parengė rezoliucijos projektą dėl baudžiamosios bylos iškėlimo Uzbekistano prezidentui Islamui Karimovui už žiaurų susidorojimą su savo šalies piliečiais. Jeigu kongresmenai projektui pritars, rezoliucija bus nusiųsta į Tarptautinį teismą, kuris gali Uzbekistano diktatoriui skirti net laisvės atėmimo bausmę.

Suprantama, I.Karimovas už grotų nepateks, tačiau atsidurs didelėje politinėje izoliacijoje – negalės lankytis demokratinėse šalyse, nes ten jam grėstų areštas.

Dar visai neseniai Vašingtonas ir Taškentas sėkmingai bendradarbiavo. Po rugsėjo 11-osios prasidėjus antiteroristinei operacijai, kurio smaigalys buvo nukreiptas į talibų valdytą Afganistaną, Jungtinės Valstijos paprašė I.Karimovo, kad jis leistų savo šalyje įkurti karinę oro bazę.

Kai kurie Amerikos politikai priekaištavo JAV administracijai, kad ji neturėtų leistis į didelę draugystę su diktatoriniu režimu, kuris nuolat kaltinamas itin grubiais žmogaus teisių pažeidimais. Baltųjų rūmų atstovai tada aiškino, kad bazė Uzbekistane kovoje su tarptautiniu terorizmu yra labai svarbi.

Audringi įvykiai Andižane

Viskas susijaukė prasidėjus audringiems įvykiams Andižane šį pavasarį. Uzbekistano vadovybė tuos įvykius pavadino islamo ekstremistų maištu.

Tuo tarpu dauguma Vakarų šalių kruvinas riaušes įvertino kaip nesantūrų susidorojimą su demonstrantais, reikalavusiais paleisti iš kalėjimų jų artimuosius, be teismo už grotų laikomus jau keleri metai.

Įvykiai Andižane tapo takoskyra demokratinių šalių ir Uzbekistano santykiuose: Taškento režimas galutinai nusisuko nuo Vakarų; jis griežtai pareikalavo, kad nedelsiant būtų likviduota JAV karinė bazė.

Įsižeidęs I.Karimovas pareiškė, kad nuo šiol Uzbekistano strateginės partnerės bus Rusija ir Kinija.

Briuselis irgi tarė griežtą žodį

Nuo amerikiečių neatsiliko ir jų partneriai Senajame žemyne. Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai Liuksemburge pritarė deklaracijai dėl sankcijų prieš Taškento režimą. Pirmiausiai nutarta nepardavinėti Uzbekistanui jokių ginklų ir ginkluotės. Taip pat nuspręsta sustabdyti bendradarbiavimo sutarties galiojimą; kai kuriems Uzbekistano pareigūnams bus uždrausta lankytis ES šalyse.

ES sankcijų griebėsi dėl to, kad Taškentas galutinai atsisakė leisti įvykius Andižane ištirti nepriklausomai ekspertų komisijai. Oficialiais duomenimis, per riaušes šiame mieste žuvo 187 žmonės.

Tačiau autoritetingos žmogaus teisių gynėjų organizacijos tvirtina turinčios įrodymų, kad žuvo daugiau kaip 700 žmonių. Tos organizacijos neseniai paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame riaušes Andižane pavadino „valdžios surengtomis kruvinomis skerdynėmis”.

Juo blogiau, juo geriau

Interneto svetainė „Gazeta.ru” nurodo, kad „juo labiau Vakarai pykstasi su Uzbekistanu, juo labiau tvirtėja Taškento ir Maskvos draugystė”.

Dabar Rusijos ir Uzbekistano santykiai yra labai draugiški, praeities tarpusavio nesusipratimai – primiršti, teigia svetainė. Pasak jos, Vakarams atsisakius parduoti Uzbekistanui ginklų ir ginkluotės, Rusija plėtos karinį ir techninį bendradarbiavimą su šia NVS šalimi.

„Tikiuosi, kad mūsų santykiai ir karinis bendradarbiavimas su Uzbekistanu nuolat tvirtės”, – „Gazeta.ru” korespondentui nurodė Rusijos gynybos ministras Sergejus Ivanovas. Jis tiesiai pasakė, kad „Europos Sąjungos nutarimai dėl ginklų ir ginkluotės pardavimo Uzbekistanui draudimo Rusijos nejaudina”. Mes ir toliau plėtosime santykius su šia mums draugiška valstybe, sakė ministras.

Britų radijo stotis BBC tuo tarpu abejoja, ar Vakarai Uzbekistano atžvilgiu vykdo apgalvotą politiką, stumdami šią Centrinės Azijos šalį į Maskvos glėbį.

Apie milijonų paprastų uzbekų, kuriuos terorizuoja despotiškas režimas, likimą Vakaruose, atrodo, nesusimąstyta, nurodo radijo stotis.

Leonas Žalys

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.