Šiuo metu vynuoges Šiaurės Italijoje skinantis bei vyndarystės subtilybes studijuojantis Liberalų ir centro sąjungos lyderis Artūras Zuokas svarsto, kaip rytoj pasielgti su oponentais parlamento frakcijoje.
„Vakarų ekspreso” kalbinti Seimo nariai pripažino, jog po pirmadienį partijoje priimto sprendimo, kad neseniai įvykdytas perversmas parlamento frakcijoje buvo neteisėtas, dalis maištininkų greičiausiai bus išmesti iš partijos bei reikalaujama, kad jie atsisakytų Seimo nario mandatų.
Jei taip įvyks, išvarytiesiems politikams pagalbos ranką apsisprendė ištiesti partijos Klaipėdos skyrius, kuris atskiru dokumentu pareiškė, kad yra prieš partijos skaldymą, dirbtinį frakcijos Seime mažinimą, o išmestuosius bendraminčius priimtų į savo skyrių.
Meras – vyndarys
Naująjį parlamentinės frakcijos seniūną liberalcentristai išrinko prieš porą savaičių – juo tapo sostinės mero A. Zuoko oponentu laikomas Algis Kašėta.
Taip iš ankstesnių pareigų buvo išstumtas „zuokininkas” Algis Čaplikas.
Tačiau pirmadienį liberalcentristų etikos sargai nusprendė, kad dar nepasibaigus ankstesniojo seniūno kadencijai įvykę rinkimai esą buvo neteisėti, nes neatitiko partijos įstatų.
Po tokio sprendimo sekė dar vienas – susiklosčiusią situaciją šiandien įvertinti partijos valdybos posėdyje, o jame galimos radikalios permainos.
Vakarykščiame partijos išplatintame pranešime spaudai, be kita ko, maištininkams peršamas reikalavimas atsisakyti Seimo nario mandatų.
„Jei partijos narys, išrinktas į parlamentą, nesilaiko Liberalų ir centro sąjungos įstatų ar nevykdo programos nuostatų, nevykdo arba atsisako pripažinti suvažiavimo ar tarybos sprendimus, ar kitaip kompromituoja partiją, jos valdyba ne tik gali, bet ir privalo viešai reikalauti šio asmens atsistatydinimo”, – rašoma pranešime spaudai.
Beje, pats A. Zuokas, kol vyko partijos etikos sargų posėdis, jau buvo mažame Šiaurės Italijos miestelyje – apie tai jis pranešė savo asmeninėje svetainėje.
Vilniaus meras teigė pasiėmęs kelias dienas „įstatymu numatytų” atostogų, kad galėtų padirbėti vyndarių ūkyje. Į Vilnių meras planuoja grįžti rytoj vakare, kuomet ir vyks valdybos posėdis.
Klaipėdiečiai tariasi
A. Zuoko oponentų pusėje esantys liberalcentristai klaipėdiečiai vakar neformalioje aplinkoje aptarinėjo tolesnius veiksmus.
Anot pirmadieniniame posėdyje Vilniuje dalyvavusio Klaipėdos vicemero Vidmanto Plečkaičio, Klaipėdos skyrius yra kategoriškai prieš A. Zuokui oponuojančių parlamentarų išmetimą iš partijos.
„Artimiausiu metu skyriuje turėtų būti sušauktas ir posėdis šia tema. Taip pat dėl šią savaitę įvykusių ir galimai įvyksiančių dalykų partijoje ketinama papildyti ir spalio 21 dieną šaukiamo planinio visuotinio skyriaus suvažiavimo darbotvarkę”, – „Vakarų ekspresui” sakė V. Plečkaitis.
Elgsis dvejopai
Neoficialiai kalbama, kad partinis Seimo frakcijos seniūno rinkimų rezultatų „anuliavimas” turėtų tapti pretekstu liberalcentristų vadovybei galų gale atsikratyti dalies aktyviausių maištininkų.
„Šioje istorijoje nėra nieko nauja – tęsiasi ta pati konfrontacija po vasario mėnesį įvykusio partijos visuotinio suvažiavimo, kuriame sąjungos lyderiu buvo išrinktas A. Zuokas. Dabartiniai ginčai – ne tik frakcijos seniūno klausimas. Ketvirtadienį partijos valdyba turėtų rasti išminties ir jėgų pabaigti tas rietenas”, – mūsų dienraščiui sakė nuverstasis liberalcentristų frakcijos seniūnas A. Čaplikas.
Jis nenorėjo atskleisti, kokių veiksmų prieš maištininkus planuoja imtis valdyba.
Tačiau pačių A. Zuoko oponentų tarpe – niūresnės nuotaikos. Politikai „Vakarų ekspresui” neslėpė, kad laukiama ir radikalių permainų.
„Valdyba elgsis dvejopai – arba toliau gilins krizę, arba priims frakcijos daugumos nuomonę. Tačiau po pirmadieninio posėdžio manyje mažiau optimizmo – maištininkai gali būti tiesiog išmesti iš partijos. Tačiau partija negali kištis į Seimo frakcijos darbą”, – sakė dabartinis Seimo liberalcentristų vadovas A. Kašėta.
Anot pašnekovų, eilėje prie išmetimo iš partijos katapultos esą laukia pats A. Kašėta, kol kas dar neįregistruotos A. Zuokui oponuojančios Liberalios politikos frakcijos pačioje partijoje seniūnas Eligijus Masiulis, parlamentarai Dalia Teišerskytė, Audrius Endzinas bei narystę partijoje jau laikinai sustabdę Seimo nariai Petras Auštrevičius, Gintaras Šileikis, klaipėdiečiai Vytautas Grubliaukas ir Vytautas Čepas.
Oponentai – piktesni
Po pirmadieninio verdikto susiklosčiusią situaciją paprašytas pakomentuoti V. Čepas neslėpė nusivylimo.
„Eilinį kartą tai buvo partijos vado užpakalio lyžtelėjimas. Taip ir parašykite, nes aš taip sakau. A. Zuoko pataikūnai nesiskaito su Seimo nariais. Šiuo atveju mūsų niekas negali įpareigoti, išskyrus tautos atstovų mandatą ir tai, kas numatyta Konstitucijoje, Seimo statute”, – teigė parlamentaras.
Jis paaiškino, jog partijos dokumentuose nurodoma, kad frakcijos Seime seniūnas „paprastai renkamas vieneriems metams”.
„Tai kaip, jei Čaplikas būtų numiręs, mes negalėtumėme išsirinkti seniūno? Ką reiškia tas „paprastai”? Jie prikaišioja visokias teisines insinuacijas, o tai – kaip ir psichiatrijoje: iš žmogaus gali padaryti ir genijų, ir beprotį.
A. Zuokas toliau tyčiojasi – kuria nepartinį judėjimą partijos vado vardu, o apie tai mes sužinome tik iš spaudos. Su partijos institucijomis jam nereikia pasitarti, tačiau jo nebaudžia už statuto pažeidimus”, – piktinosi V. Čepas.
Anot E. Masiulio, partijos vadovybė niekaip negali susitaikyti su tuo, kad politinėje jėgoje yra ir kita nuomonė.
Anot jo, šiuo metu Seimo frakcijoje iš 19 narių 10 yra A. Zuoko oponentai: „Jei mus išmes, „zuokininkai”, o ne mes bus priversti kurti naują frakciją parlamente”, – tikino jis.
Denisas Nikitenka