Mokesčių buldozeris nuvažiavo

Po ilgų svarstymų ir karštų ginčų Seimas pagaliau priėmė mokesčių reformą įteisinančių įstatymų paketą

Parlamentas tik per antrą balsavimą sugebėjo priimti kontroversiškai vertinamą Laikinąjį socialinio mokesčio įstatymą. Vakar prieš pietus planuotą jo priėmimą sužlugdė opozicija, per balsavimą demonstratyviai susikišusi rankas į kišenes.

Laikina opozicijos pergalė

Vakar Seimui nepavyko iš pirmo karto priimti Laikinojo socialinio mokesčio įstatymo, numatančio nuo 2006 metų dvejus metus papildomai apmokestinti įmonių pelną.

Priimant įstatymą balsavo tik valdančiajai daugumai priklausantys parlamentarai: už – 67 Seimo nariai, susilaikė 1. Seimo opozicijai priklausantys liberalcentristai, konservatoriai ir liberaldemokratai balsavime nedalyvavo.

Tačiau, kad įstatymas būtų laikomas priimtu, reikėjo, kad balsuotų ne mažiau kaip 71 parlamentaras.

Balsavimo rezultatams įsižiebus parlamento salėje sumontuotuose monitoriuose, opozicijai priklausantys parlamentarai pakilo iš vietų, ėmė kelti ovacijas, ploti ir sveikinti vieni kitus.

„Turite pripažinti, kad jūsų buldozeris užbuksavo ir sustojo. Jį reikės iš naujo užvedinėti”, – pergalingu balsu, neslėpdamas džiaugsmo kreipėsi į valdančiąją daugumą opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius.

„Nieko, buldozeris tik pristabdytas, o ne sustabdytas. Kai mūsų susirinks daugiau, užvesime ir važiuosime toliau”, – tokia pačia gaida jam atsakė posėdžiui pirmininkavęs pirmasis Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Česlovas Juršėnas.

Išgelbėjo liberaldemokratai

Opozicijos atstovai tikėjosi, kad po tokio balsavimo įstatymo projektas bus nepriimtas, o tai reikštų gresiančius esminius šio projekto koregavimo darbus arba naujo projekto teikimą bei visos priėmimo procedūros pakartojimą. Tačiau per pertrauką Seimo seniūnų sueigoje buvo prieita prie išvados, kad balsavimą reikia laikyti paprasčiausiai neįvykusiu dėl per mažo balsavusiųjų skaičiaus. Tad be jokių papildomų procedūrų buvo galima surengti naują balsavimą.

Po pietų valdančiosios daugumos buldozeris išties buvo užvestas ir jau be didesnių kliūčių važiavo užsibrėžta kryptimi. Šį kartą prie naujojo socialinio mokesčio priėmimo stipriai prisidėjo liberaldemokratai, kurie priešpiet kartu su kitomis opozicinėmis partijomis buvo atsisakę dalyvauti balsavime.

Dabar už įstatymo priėmimą balsavo tik vienu parlamentaru daugiau – 68, tačiau Liberalų demokratų frakcijos narių balsai lėmė, kad balsavime iš viso dalyvavo 81 Seimo narys, o tokio skaičiaus jau pakanka, kad balsavimas būtų laikomas įvykusiu, o įstatymas – priimtas. Tad opozicionierių liberalcentristų ir konservatorių taktika apskritai nebalsuoti antrą kartą priimti įstatymą nesutrukdė.

Prašys Prezidentą vetuoti

Laikinasis socialinio mokesčio įstatymas numato, kad nuo 2006 metų įmonių pelnas greta dabar galiojančio 15 proc. pelno mokesčio tarifo bus papildomai apmokestinamas 4 proc. tarifu, 2007 metais – 3 proc. tarifu. 2008-aisiais laikinojo mokesčio nebeliks.

Finansų ministerijos duomenimis, 4 proc. mokesčiu apmokestinus įmonių pelnus, į biudžetą per metus įplauktų apie 400 mln. litų.

Visas pajamas, gautas iš socialinio mokesčio, planuojama skirti socialinėms reikmėms. Tuo suabejojusios opozicijos siūlymus keisti mokesčio pavadinimą, Seimas atmetė.

Liberalcentristas Eligijus Masiulis prognozavo, kad socialinis mokestis ne tik padidins atotrūkį tarp legalaus ir šešėlinio verslo, bet ir ateityje nebus panaikintas, kaip žadama: „Ateis 2008 metai, socialinės programos plėsis, ir Seimas mokesčio galiojimą pratęs”.

G.Steponavičius pranešė, kad opozicija kreipsis į šalies vadovą Valdą Adamkų su raginimu vetuoti įstatymus, leidžiančius naujo mokesčio įteisinimą. O Liberaldemokratų frakcijos narys Julius Veselka prognozavo, kad naujas socialinis mokestis paskatins kainų infliacijos augimą.

Apmokestintas nekilnojamasis turtas

Seimui priėmus šį įstatymą, vienas po kito buvo priimti likę mokesčių reformos įstatymų paketo projektai. 65-ių parlamentarų balsais buvo priimtos Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pataisos, kurios numato, kad nuo kitų metų Lietuvoje bus apmokestintas komercinėms reikmėms naudojamas fizinių asmenų nekilnojamasis turtas.

Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymas numato, kad šį mokestį turės mokėti juridiniai asmenys, iš gyventojų neterminuotai arba ilgesniam nei vieno mėnesio laikotarpiui išsinuomoję nekilnojamąjį turtą ar kitaip gavę jį naudotis.

Planuojamas mokesčio tarifas – 1 proc. nekilnojamojo turto vertės. Nekilnojamojo turto mokestis bus skaičiuojamas nuo statinio vidutinės rinkos vertės, tačiau numatoma ir galimybė atlikti individualų nekilnojamojo turto vertinimą.

Mokesčio mokėtojai galės pateikti prašymą turto vertintojui nekilnojamojo turto mokestine verte laikyti tą turto vertę, kuri bus nustatyta atlikus individualų vertinimą, jeigu nekilnojamojo turto vidutinė rinkos vertė, nustatyta atliekant masinį jo vertinimą arba pagal atkuriamąją vertę, daugiau kaip 20 proc. skirsis nuo vertės, nustatytos atliekant individualų vertinimą.

Gyventojų mokestis sumažintas vieningai

Finansų ministerija prognozuoja, kad iš šio mokesčio į biudžetą bus surinkta 20-30 mln. litų, o mokesčio administravimo išlaidos gali sudaryti maždaug 1 mln. litų.

Konservatorius Jurgis Razma pareiškė, kad dėl būsimų menkų pajamų į biudžetą ir didelių administravimo išlaidų nekilnojamojo turto, naudojamo komercinei veiklai, apmokestinimas yra nepateisinamas.

Neapmokestintas bus tas šalies gyventojams priklausantis nekilnojamasis turtas, kuris bus naudojamas kulto apeigų reikmenų gamybai, socialinei globai bei rūpybai, žemės ūkio veiklai, švietimui bei teikiant laidojimo paslaugas. Mokestis bus netaikomas, jeigu pastatas perduotas naudotis mokslo ir studijų institucijoms arba juo naudosis meno kūrėjo statusą turintys menininkai.

Paskutinės buvo priimtos Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisos, numatančios, kad 2006-2008 metais gyventojų pajamų mokestis bus sumažintas 9 procentiniais punktais – nuo dabar galiojančių 33 proc. iki 24 proc.

Už šias pataisas beveik vieningai balsavo tiek valdančioji dauguma, tiek ir opozicija. Pataisos priimtos 92 balsais už, 4 balsavus prieš, o 7 parlamentarams susilaikius.

Atmetė opozicijos siūlymus

Gyventojų pajamų mokesčio tarifas pirmą kartą šešiais procentiniais punktais bus sumažintas nuo kitų metų liepos 1 dienos. Liberalcentristai siūlė gyventojų pajamų mokesčio tarifą mažinti jau nuo kitų metų pradžios bei iki 24 proc. mokesčio tarifą sumažinti nuo 2007 metų, o ne nuo 2008 metų, tačiau šiuos siūlymus Seimas atmetė.

Vakar Seimas balsų dauguma atmetė ir kelias kitas opozicijos siūlytas pataisas, kai kurių jų net nesvarstė. Pavyzdžiui, 43 Seimo nariams balsavus prieš, 35 – už ir 17 parlamentarų susilaikius, Seimas atmetė liberalcentristų siūlymą į plenarinio posėdžio darbotvarkę įtraukti rezoliucijos, draudžiančios artimiausius penkerius metus didinti esamus ir įvedinėti naujus mokesčius, projektą.

Rezoliucijos dėl Lietuvos fiskalinės politikos krypčių projekte liberalcentristai siūlė ne tik penkeriems metams apriboti mokesčių didinimo galimybes, bet ir per minėtą laikotarpį net iki 15 proc. sumažinti gyventojų pajamų mokesčio tarifą.

Socialdemokratų frakcijos narys Julius Sabatauskas priekaištavo, kad Seimas gyventojų pajamų mokesčio tarifą sumažino neatsižvelgdamas į šalies gyventojų gaunamų pajamų dydį.

„Seimo narys sumažinus tarifą papildomai per metus gaus 2664 litus, o minimalią algą gaunantys žmonės tik 156 litus – 17 kartų mažiau negu parlamentaras”, – sakė J.Sabatauskas.

Arūnas Ivaškevičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.