Unikali situacija unikaliame Kuršių nerijos kampelyje, kur per pastaruosius penkerius metus išdygę pastatai yra pastatyti nelegaliai, bet legaliai stovi, sulaukia vis unikalesnio paaiškinimo.
Vakar Klaipėdos apskrities viršininkės administracijoje vykusiame pasitarime dėl statybų Neringoje paaiškėjo, kad savo parašais tokių įtartinų statinių atsiradimą laiminę ir sąlygas jiems išdavę bei aibę pažeidimų pridarę valdininkai problemų su sąžine neturi.
Ar taip yra iš tikrųjų, aiškinsis kovotojai su korupcija – Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdyba, rugsėjo 26-ąją pradėjusi ikiteisminį tyrimą.
Abejonės dėl išvadų
Į pasitarimą skirtingų žinybų atstovus sukvietusi Klaipėdos apskrities viršininkė Virginija Lukošienė siūlė įtartiną situaciją Kuršių nerijoje tirti ne pavieniui, o visiems kartu.
Esą tokiu būdu tiriamoji veikla būtų kryptinga, todėl būtų surasti visi atsakymai į iškilusius klausimus po to, kai Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) atliko Kuršių nerijoje patikrinimą ir pateikė tyrimo išvadas.
Priminsime, kad prieš mėnesį VSTT pateikė pažymą, kurioje konstatuojama, jog patikrinus 23 iš 110 nuo 2000-ųjų metų parengtų ir patvirtintų detaliųjų planų, nustatyta šiurkščių pažeidimų. O projektavimo sąlygos bei statybų leidimai išduoti nesilaikant nustatytos tvarkos. Įdomiausia tai, kad įstatymų neatitinkantys detalieji planai ir neteisėti statybų leidimai buvo patvirtinti daugybės valstybės tarnautojų parašais.
Nors VSTT direktorė Rūta Baškytė jau įvykdė kadrų valymą šios tarnybos įsteigtoje Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijoje, jos pėdomis kitos institucijos eiti neskuba. Maža to, vakarykščiame pasitarime ne kartą nuskambėjo abejonių pačios VSTT kompetencija bei jos pateiktomis išvadomis.
Ir tai nepaisant to, kad jomis remdamasis Vyriausybės vadovas Algirdas Brazauskas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir paprašė nustatyti teisės aktų pažeidėjus bei tinkamai įvertinti jų veiklą.
Siūlo kreiptis į teismą
Pasitarime kalbėjusiuosius išklausiusi Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė nepritarė V. Lukošienės siūlymui sudaryti tarpžinybinę komisiją, kurios veiklą koordinuotų Aplinkos ministerija.
Ji taip pat atmetė išsakytas abejones dėl VSTT kompetencijos, tačiau pripažino, jog atsakingos žinybos atsidūrė spąstuose, kuriuos paspendė galiojančių teisės aktų prieštaravimai.
K. Vintilaitė tvirtino, kad apie situaciją Kuršių nerijoje reikia ne kalbėti, o pradėti rimtai dirbti. Ji pareiškė asmeniškai ketinanti susipažinti su visais 110 detaliųjų planų, kurie buvo suderinti su visomis instancijomis ir patvirtinti Neringos savivaldybėje 2000-2005 metais. O visą mėnesį besitęsiančius tarpžinybinius ginčus ir kaltųjų paieškas valstybės tarnautoja ragino užbaigti teisme.
Kompetencijos stinga patiems
Per dvi posėdžiavimo valandas susirinkusieji taip ir nesutarė, ką reikia daryti toliau. Neįvardytos ir tarnybinių patikrinimų Klaipėdos apskrities administracijoje bei Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamente išvados. Tačiau pasitarimo dalyviai noriai ieškojo ir rado spragų skandalinga tapusioje VSTT pažymoje.
Kadangi VSTT išvados dėl pažeidimų Kuršių nerijoje paremtos detaliųjų planų sprendinių neatitikimu dar 1994 metais patvirtintiems Kuršių nerijos nacionalinio parko generalinio plano sprendiniams, valdininkai „kabinosi” už to, kad derinančios institucijos esą neturėjo vaizdinės jo dalies – schemos. Todėl priimdami sprendimus dėl vieno ar kito objekto atsiradimo Neringoje galėjo netinkamai veikti.
Tačiau Klaipėdos regiono Aplinkos apsaugos departamento (KRAAD) atstovas Rolandas Aušra atmetė tokius svarstymus teigdamas, kad nežinojimas nuo atsakomybės neatleidžia. Todėl, anot jo, aplinkosaugininkai, derinę detaliuosius planus Neringoje nematydami minėtosios schemos, tarnybinių nuobaudų neišvengs. Beje, pirmadienis – paskutinė diena, kai KRAAD direktorius Kęstutis Šiliauskas, susipažinęs su užvakar savo darbą baigusios komisijos tarnybiniam patikrinimui atlikti išvadomis, turi pasirašyti įsakymą dėl nuobaudos skyrimo dviem pavaldiniams.
Dar vienas įdomus momentas: vakar pasitarimo dalyviai drąsiai kalbėjo ir apie tai, kad vis dėlto kompetencijos stinga ir jiems patiems. Pavyzdžiui, Neringos meras Vigantas Giedraitis sakė, kad detaliuosius planus tvirtinančioje Taryboje yra ir darbininkų, ir gydytojų, kurie esą nesupranta arba nepastebi kokių nors detalių.
V. Lukošienė taip pat prisipažino nesanti statybininkė, todėl ji, kaip svarbiausios derinančios institucijos vadovė, matydama kitų įstaigų atstovų bei savo pavaldinių parašus, deda ir savo.
Tačiau diskusijai pasisukus kita linkme, kai Klaipėdos apskrities viršininkė prakalbo apie būtinybę atšaukti patvirtinus, bet dar nepradėtus įgyvendinti detaliuosius planus, V. Giedraitis šį siūlymą užprotestavo. Anot Neringos mero, tai būtų neįmanoma, nes darbai jau pradėti, mat verslininkai gauna paramą iš struktūrinių Europos Sąjungos fondų.
Įtariamųjų nėra
Kam iš tikrųjų stinga kompetencijos, kurie valdininkai, dangstydamiesi neva įstatymų spragomis, prieštaringais teisės aktais ar paprastu nežinojimu, iš tikrųjų piktybiškai pažeidinėjo įstatymus siekdami asmeninio pasipelnymo, aiškinsis STT.
Šios tarnybos Klaipėdos valdybos pirmininkas Leonas Keniausis pareiškė, kad STT, gavusi iš R. Baškytės vadovaujamos Valstybės saugomų teritorijų tarnybos pažymą dėl tyrimo Kuršių nerijoje, rugsėjo 26-ąją pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Į „Vakarų ekspreso” klausimą, kas šioje byloje įtariamieji, tyrimą kuruojančios Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Ignas Laucius atsakyti negalėjo.
Beje, susirinkusieji neslėpė apmaudo, kad į pasitarimą neatvyko, nors buvo kviesti, Aplinkos ministerijos atstovai. Tarp jų – ir pati VSTT vadovė R. Baškytė.
Natalija Mogučaja
😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 👿