Seime prokuroras kalbėjo puse lūpų

„Mano misija šiandien yra šiek tiek keistoka – laukiate informacijos iš atliekamo ikiteisminio tyrimo, o aš pagal įstatymus privalau tos informacijos neteikti”, – vakar Seime kalbėjo generalinis prokuroras Antanas Klimavičius.

Pareigūnas pareiškė negalintis patvirtinti ar paneigti pranešimų, esą parlamentaras Antanas Bosas užsakė pasikėsinimą į pajūrio verslininką: „Jei turėčiau pakankamai duomenų apie bet kurio Seimo nario padarytą nusikaltimą, ateičiau į šitą tribūną savo iniciatyva ir prašyčiau jus leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn”.

Kaip pranešė ELTA, prokuroras priminė, kad 2003 metų gegužę buvo pasikėsinta nužudyti Klaipėdos verslininką Igorį Udovickį. Porą metų tyrimas esą vyko nesėkmingai ir reikalai pajudėjo tik šių metų balandžio pabaigoje-gegužės pradžioje.

Praėjusią savaitę pareigūnai sulaikė keturis įtariamuosius – du vykdytojus bei du „organizacines nužudymo funkcijas atlikusius” asmenis. Penktadienį jiems buvo paskirta kardomoji priemonė – suėmimas.

Pareigūnas citavo kodeksą

„Po sėkmingų pirminių tyrimo veiksmų atsirado nenaudėlis, per kurį nutekėjo informacija į televiziją, o ši, pažeisdama įstatymo reikalavimus, paskelbė ikiteisminio tyrimo duomenis. Dėl to pirmadienį pradėtas ikiteisminis tyrimas”, – kalbėjo A.Klimavičius.

Pareigūnas pacitavo Baudžiamojo proceso kodeksą, pagal kurį ikiteisminio tyrimo duomenys iki teisminio nagrinėjimo neskelbtini, nebent prokuroras duoda atitinkamą leidimą.

A.Klimavičius taip pat pranešė, kad pasikėsinimo nužudyti I.Udovickį bylos tyrimą Generalinė prokuratūra perims iš Klaipėdos apygardos prokuratūros.

Netiesiogiai patvirtino žinias

Vienas prokuroro pakvietimo į Seimą iniciatorių – opozicijos lyderis Andrius Kubilius „Lietuvos rytui” pareiškė esąs visiškai patenkintas šiuo apsilankymu.

Konservatoriaus teigimu, generalinis prokuroras netiesiogiai patvirtino pranešimus, jog pasikėsinimą į verslininką įvykdę nusikaltėliai iš tiesų paminėjo A.Boso pavardę.

„Pirmiausia tai rodo prokuroro pranešimas, jog pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl duomenų nutekėjimo. Vadinasi, tokie duomenys vis dėlto yra.

Antra, A.Klimavičius pareiškė, jog tokių duomenų negali nei patvirtinti, nei paneigti.

Ir mes suprantame, jog reikia turėti omenyje antrąją šio pasakymo dalį”, – svarstė A.Kubilius.

Pasak opozicijos lyderio, tokiu būdu Seimui iškilo labai rimtas moralinis klausimas, kurį turėtų padėti spręsti ir Darbo partija.

Socialdemokratų frakcijos seniūnas Juozas Olekas „Lietuvos rytui” teigė suprantąs, jog įstatymai neleidžia prokurorui konkrečiau kalbėti apie bylos medžiagą.

Pareiškė neturįs ko slėpti

Pats A.Bosas antradienį pareiškė pasiruošęs bet kada duoti parodymus prokurorams ir suspenduoti savo mandatą Seime bei jo komitetuose, kaip anksčiau pasiūlė opozicija.

„Aš kategoriškai atmetu man keliamus įtarimus. Kai tik reikės, duosiu parodymus, nes man nėra ko slėpti”, – pareiškė Darbo partijos vicepirmininkas, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vadovas.

Darbo partijos frakcija šiandien turėtų svarstyti galimybę A.Bosui laikinai sustabdyti įgaliojimus Seime bei parlamentiniuose komitetuose.

Tačiau Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojo liberalcentristo Raimondo Šukio nuomone, Seimo narys negali pats sustabdyti savo įgaliojimų.

Kaip pranešė BNS, jeigu prokurorai norėtų apklausti A.Bosą kaip įtariamąjį, tam reikėtų Seimo leidimo.

Tokio leidimo reikėtų ir tuo atveju, jeigu jį būtų norima apklausti ir kaip liudytoją, kuriam ateityje galėtų būti pateikti įtarimai.

Tardomi keturi įtariamieji

Pasikėsinimu į I.Udovickio gyvybę įtariami keturi klaipėdiečiai – 36 metų Igoris Pancernas, 28 metų Aleksandras Minakovas, 25 metų Igoris Belogubovas ir tokio pat amžiaus Dainius Jankus.

Vienas šių suimtųjų prieš dvejus metus Klaipėdoje, Ryšininkų gatvės namo laiptinėje, iš pistoleto „Makarov” peršovė I.Udovickį.

Užsikirtus ginklui, užpuolikas nespėjo paleisti antrojo šūvio.

Per neseniai surengtą akistatą I.Udovickis atpažino tąkart laiptinėje į jį šovusį vyrą, kurio pavardės nusikaltimą tiriantys pareigūnai kol kas neskelbia.

„Lietuvos ryto” duomenimis, į I.Udovickio gyvybę pasikėsinę asmenys nėra priskiriami su organizuotais nusikaltimais siejamoms uostamiesčio grupuotėms.

Beveik visi įtariamieji neturi nuolatinio darbo, gyvena iš atsitiktinių uždarbių.

Keli jų anksčiau buvo teisti už įvairius nusikaltimus.

Žudiko paieškos – ne naujiena

Policijai geriau yra žinomas tiktai D.Jankus, dirbęs apsaugininku A.Boso įsigytame Karklės elnių rezervate.

Šis elnynas anksčiau yra priklausęs įtariamojo tėvo Rimgaudo Jankaus vadovaujamai bendrovei „Aglaura”.

A.Bosas neslepia savo ryšių su D.Jankumi: „Šį žmogų pažįstu kelis dešimtmečius, mano santykiai su juo visada buvo normalūs”.

D.Jankus prieš porą metų buvo įsivėlęs į vienos užsakytos žmogžudystės organizavimą – sutiko už pinigus rasti samdomą žudiką Lietuvos uostamiestyje gyvenančiam Rusijos piliečiui Maksimui Mitreniukui, pravarde „Maksas”.

Negadins jubiliejaus šventės

Klaipėdos apygardos prokuratūros vadovas Ignas Laucius vakar „Lietuvos rytui” atsisakė komentuoti tyrimo aplinkybes, teigdamas, jog žiniasklaida ir taip žino per daug.

Paklaustas, ar suimtųjų kalbos apie tai, kad pasikėsinimą į I.Udovickį užsakė A.Bosas, yra vertinamos rimtai, I.Laucius atsakė aptakiai: „Vieni parodymai nuliniai, o kiti – verti dėmesio. Viskas paaiškės, kai baigsime tyrimą”.

„Lietuvos ryto” žiniomis, įtariamieji iš tiesų duoda parodymus prieš A.Bosą.

Seimo nario A.Boso vakar išsakytą pasiryžimą kalbėtis su prokurorais I.Laucius vertino teigiamai, bet nesakė, kada bus surengta pirmoji apklausa: „Būtų nežmoniška šią savaitę gadinti jam 50-mečio jubiliejaus iškilmes”.

Įtarimai slėgė ir anksčiau

Į politiką pasukusį garsų uostamiesčio verslininką A.Bosą užgulę įtarimai dėl žmogaus nužudymo organizavimo – ne pirmieji jo gyvenime.

Tiriant mįslingas socialdemokrato Juozapo Paliako žūties Klaipėdos centre aplinkybes, kai kas tada irgi įtarinėjo, jog prie jos galėjo prisidėti A.Bosas, kurio įsteigtoje Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacijoje (VLPFK) anksčiau dirbo J.Paliakas.

„Vėliau paaiškėjo, kad J.Paliakas pats įsigijo sprogmenį ir žuvo per neatsargumą”, – tragišką šio politiko likimą prisiminė prokuroras I.Laucius.

Stebėjosi mestais įtarimais

Nejaukiai dabar jaučiasi ir buvusios VLPFK bendrovės „Klaipėdos Smeltė” savininkas Martinas Gusiatinas, iki šiol nesutariantis su I.Udovickiu dėl bendros nuosavybės – Klaipėdos jūrų uoste iškilusio biriųjų krovinių terminalo (BKT) valdymo.

A.Bosas teigė su I.Udovickiu dėl BKT niekada nekonfliktavęs – visas problemas dėl šio terminalo esą sprendęs ne jis, o M.Gusiatinas, kuriam VLPFK steigėjai buvo patikėję valdyti privatizuotą „Klaipėdos Smeltę”.

„Neįsivaizduoju, kad dėl pinigų galima žudyti, nors kai kam šiandien tai gal ir neaktualu”, – A.Bosui mestais įtarimais nusistebėjo M.Gusiatinas.

„Klaipėdos Smeltės” vadovas pažymėjo, jog visi ginčai su I.Udovickiu dėl BKT valdymo anksčiau ir dabar civilizuotai sprendžiami teismuose.
Vytautas Bruveris, Gediminas Pilaitis

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Seime prokuroras kalbėjo puse lūpų"

  1. Medardas

    Su tuo Bosu visko gali buti..
    man jis kazkoks itartinas atrodo..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.