Žydus gelbėjusių lietuvių kasmet daugėja. Kasmet – po šimtą
Nenorėdami būti vadinami žydšaudžiais bei žydų skriaudikais, lietuviai kaip įmanydami stengiasi įsiteikti šios tautos atstovams ir jų gynėjams. Susidaro įspūdis, kad gelbėjusių žydus nuo genocido kasmet iš kažkur atsiranda vis daugiau. Tampa panašu į sovietmetį, kai būdavo nustatomos apdovanojimo normos ir žūtbūt reikėdavo jas įvykdyti.
Prezidentas Valdas Adamkus pažėrė naują porciją apdovanojimų – Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiai minint Lietuvos žydų genocido dieną įteikti dar 60-čiai asmenų. Daugeliui jų – po mirties.
Praėjusį pavasarį V.Adamkus už tą patį nuopelną buvo apdovanojęs dar per pusšimtį asmenų. Per 2004-uosius iš prezidento rankų kryžius gavo irgi apie 100 žydų gelbėtojų.
Sąrašai sparčiai ilgėja
Nors nuolat aiškinama, kad surinkti faktus apie žydų gelbėtojus yra be galo sunku ir metams bėgant darosi vis sunkiau, apdovanotųjų sąrašai sparčiai ilgėja.
Įdomi statistika – per šešerius metus, tarp 1992-ųjų ir 1998-ųjų, ordinai už išsaugotą žydų gyvybę įteikti vos 152 žmonėms. Ar tai nepakankamas laikotarpis išaiškinti ir pagerbti visus nusipelniusiuosius?
Pasirodo, toli gražu ne. Netrukus apdovanojimų sparta išaugo keturis kartus – per septynerius metus nuo 1999-ųjų iki šiandienos gelbėtojų kryžius gavo dar 658 asmenys!
Pasvardės – ne iš lubų?
Sąrašą, kam dar reikia skirti apdovanojimus, pastarąjį kartą Prezidentūra gavo iš Kultūros ministerijos.
Prezidentūros atstovai „Ekstra žinioms” teigė, kad visas kandidatūras V.Adamkus kruopščiai patikrina „savais kanalais”, tačiau atvejų, kad bent viena pavardė būtų išbraukta, neprisiminė.
Kultūros ministerijos darbuotojai aiškino, kad patys iš esmės nieko nesprendžia, o tik perduoda Prezidentūrai iš Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus gaunamą medžiagą.
Šio muziejaus Žydų gelbėjimo ir atminties įamžinimo skyriaus vedėja Danutė Selčinskaja sakė, kad kandidatų apdovanojimams sąrašai nenukabinami nuo lubų: „Labai sunku paruošti tokį dalyką, be galo sunku! Juk tiek metų praėjo. Tam juk reikia liudininkų. Čia ne šiaip sau pavardes iš dangaus paišome. Turi paliudyti tie žmonės, kurie išsigelbėjo. Legendomis apipinti faktai apdovanojimams netinka”.
Ar būna taip, kad lietuvis giriasi gelbėjęs žydus, bet paaiškėja, kad jis meluoja? „Mes neturime pajėgų, kad išaiškintume visus atvejus! Tam reikėtų viso instituto”, – sakė D.Selčinskaja.
Vadintis teisuoliu apsimoka
Beveik 600 Lietuvos piliečių turi Pasaulio tautų teisuolio vardą, kurį už žydų gelbėjimą teikia Izraelio „Yad Vashem” institutas.
Teisuoliai gali nesunkiai prisidurti prie algos ar pensijos – jiems tereikia kreiptis į privačius fondus, kurie mielai kas mėnesį skiria po 40 JAV dolerių (apie 112 litų) pašalpas.
„Ekstra žinios”