„Durnių laivo” byloje – prisiminimai apie Sąjūdį

Vytauto Landsbergio-Žemkalnio šmeižimu kaltinamas rašytojas Vytautas Petkevičius teisme savo teiginių teisingumą įrodinėjo demonstruodamas Sąjūdžio renginių vaizdo įrašus.

Pirmadienį vykusiame Vilniaus 1-osios apylinkės teismo posėdyje buvo toliau tęsiamas įrodymų tyrimas garsioje „Durnių laivo” byloje. Teismas peržiūrėjo gynybos prašymu prie bylos prijungtas vaizdajuostes, kuriose užfiksuotas Trispalvės iškėlimas Gedimino pilies bokšte 1988 m. ir pirmasis Sąjūdžio suvažiavimas. Ilgiau nei pusvalandį teismo posėdžių salėje skambėjo tautinės dainos ir žinomų ano meto veikėjų pasisakymai.

Kaltinamojo V. Petkevičiaus gynėjas advokatas Vytautas Sviderskis po posėdžio paaiškino, kad vaizdajuostėse užfiksuota medžiaga turėjo patvirtinti šio ginčijamo knygos „Durnių laivas” sakinio teisingumą: „O kai kas už parankių jau vedžiojo naujai iškeptus patriarchus”. Esą Trispalvės iškėlimo renginio vaizdo įraše aiškiai matyti, kad patriarchu V. Landsbergį-Žemkalnį pirmasis pavadino ne V. Petkevičius, o filosofas Arvydas Juozaitis. Antrojoje vaizdajuostėje užfiksuota, kaip senyvo amžiaus architektas už parankių nuvedamas nuo scenos.

Peržiūrėjęs vaizdajuostes teismas nusprendė padaryti pertrauką iki antradienio ryto. Tikimasi, kad kitame posėdyje dalyvaus ir šiandien nesuspėjęs atvykti europarlamentaras Vytautas Landsbergis, byloje esantis nukentėjusiuoju. Teismas numato išklausyti prokuroro kalbą ir nukentėjusiųjų pasisakymus. Advokatas V. Sviderskis iš anksto pareiškė prašysiąs pertraukos kalbai paruošti, tačiau teismas jo prašymą nagrinės tik antradienio posėdyje.

ELTA primena, kad ikiteisminį tyrimą byloje 2003 metų spalio 17 d. pagal V. Landsbergio ir jo brolio Gabrieliaus Žemkalnio pareiškimą pradėjo Generalinė prokuratūra.

Pareiškime teigta, kad V. Petkevičius knygoje „Durnių laivas” paskelbė, pareiškėjų tvirtinimu, keturis šmeižikiškus teiginius apie jų mirusį tėvą V. Landsbergį-Žemkalnį. Buvo tvirtinama, kad knygos autorius „sąmoningai šmeižia jų tėvą, jo garbingą vardą, daro didelę moralinę žalą šmeižiamojo vaikams ir jų šeimų nariams”.

2004 m. gegužės mėn. Generalinė prokuratūra užbaigė tyrimą ir apkaltino V. Petkevičių šmeižimu. Tyrimo duomenimis, V. Petkevičius tyčia apšmeižė mirusį asmenį, paskleisdamas melagingus, neatitinkančius tikrovės, prasimanytus ir žeminančius V. Landsbergį-Žemkalnį teiginius knygoje „Durnių laivas”, kurią leidykla „Politika” išleido 2003 m.

Byla buvo perduota Vilniaus 1-osios apylinkės teismui, o palaikyti valstybinį kaltinimą pavesta Vilniaus miesto apylinkės prokuratūrai.

V. Petkevičių, parašiusį prieštaringai vertinamą bestselerį „Durnių laivas”, 2004 m. vasarį viešu pareiškimu pasmerkė Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba. Valdybos požiūriu, ši knyga prasilenkia su Visuomenės informavimo įstatyme įtvirtintais pakantos, pagarbos žmogui principais ir Lietuvos Konstitucija.

2005-09-26 12:32

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "„Durnių laivo” byloje – prisiminimai apie Sąjūdį"

  1. Patriotas

    jau tikrai cia durniu laivas:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.