Išdalyti Lietuvos architektūros Vitruvijai

Geriausiu šalyje pripažintas kauniečio architekto R.Raslavičiaus suprojektuotas individualus gyvenamasis namas

Parodos-konkurso „Lietuvos individualių namų architektūra” laurus antrus metus iš eilės skina kauniečiai. Šių metų geriausiu įgyvendintu projektu autoritetinga vertinimo komisija pripažino jauno architekto Ramūno Raslavičiaus suprojektuotą gyvenamąjį namą, kuris pastatytas Kaune, Vytėnuose. Kasmet populiarėjančiam konkursui pateiktas rekordinis darbų skaičius – 110.

Reprezentuoja architektūrines tendencijas

Pasak Lietuvos architektų sąjungos pirmininko Vytauto Dičiaus, vertinimo komisijos nario, pateiktų projektų gausa bei profesionalumas nustebino. Šiemet buvo nuspręsta neriboti dalyvių pateikiamų projektų skaičiaus, todėl ne vienas architektas pateikė po kelis savo kūrinius.

Geriausio įgyvendinto projekto kategorijoje varžėsi net 53 projektai. Jie puikiai reprezentuoja Lietuvos individualių namų architektūroje vyraujančias tendencijas – minimalizmą, švarias linijas, modernų stilių. Svarbus ir funkcionalumas, ekonomiškumas. Daugelis individualių gyvenamųjų namų skandinaviško stiliaus – plokščiais ar vienšlaičiais stogais, paprastų formų, lakoniški. Dažniausiai naudojamos medžiagos – mūras, medis, stiklas.

Tuo tarpu projektų idėjos suteikia galimybę žvilgtelėti į ateitį. Projektų idėjų taip pat buvo pateikta daugiau kaip 50. Kai kuriuose atsigręžiama į liaudies kultūrą ir tradicijas. Šioje grupėje laimėtoju tapo projektas „Trobavoliucija”, vykusiai transformavęs kaimišką trobą į modernų stiklo ir betono statinį.

Šioje kategorijoje yra ir namas -bokštas, kuriame nėra nė vieno taisyklingos formos kambario, ir jaunimui skirtas ridenamas namas – vamzdžio, kurio abu galai įstiklinti, formos. Jį galima „dislokuoti” ir obelų sode, ir pievoje. Kita idėja – iš metalo tarsi išlankstyti geometrinių formų moduliai, lyg ir atsitiktinai „numesti” pamiškėje.

Geriausiai atitiko kriterijus

Komisijai nebuvo lengva apsispręsti, dėl nugalėtojo teko nemažai padiskutuoti. Jai vadovavo kaunietis architektas Virginijus Juozaitis, geriausio namo autoriumi pripažintas praėjusiais metais. Pasak komisijos pirmininko, R.Raslavičiaus suprojektuotas namas geriausiai atitiko visus konkurso kriterijus. Toks namas bene tinkamiausias vidutiniam lietuviui: paprastų formų, tačiau estetiškas, o kartu ir funkcionalus.

Beveik 300 kvadratinių metrų bendrojo ploto modernus ir stilingas namas išsiskiria minimalistine architektūra. Dviejų aukštų pastatas sumūrytas iš margų klinkerinių plytų. Pagrindinį fasadą skaido langai, garažo vartai, įkomponuota plokštuma iš buko lentų. Fasade yra ir metalinių konstrukcijų elementų. Šalia namo pastatytas nedidelis vieno aukšto priestatas, garažas.

R.Raslavičius įsitikinęs, kad plytų mūras yra būtent ta medžiaga, kuri labiausiai tinka gyvenamajam namui, nes suteikia jam šilumos. „Viena iš svarbiausių sėkmės sąlygų – užsakovo požiūris. Šiuo atveju jis labai daug prisidėjo prie gero rezultato, nes nevaržė mano idėjų, minčių, pasiūlymų, leido juos įgyvendinti. Galėjau laisvai pasirinkti ir namo formą, ir medžiagas, ir interjero bei eksterjero sprendimus. Smagu, kad užsakovai yra taip pat patenkinti šiuo namu”, – komentuoja architektas.

1996 metais architektūros studijas baigęs architektas parodoje- konkurse dalyvavo pirmą kartą ir jam pateikė du darbus. Kartu su kolega ir buvusiu bendramoksliu Šarūnu Kiaune jis Kaune yra įkūręs savo individualią įmonę. Iš viso R.Raslavičius yra suprojektavęs 10 gyvenamųjų namų.

Favoritą rinko specialistai

Vertinimo komisija, be pagrindinio nugalėtojo, išrinko dar 4 geriausius individualių namų projektus. Laima Tumynienė ir Gintas Vieversys nominuoti už „Vyto namą” Marijampolėje, Eglė Prunskienė ir Juozas Prunskus – už individualų gyvenamąjį namą Vilniuje, Marijus Preisas – už namą Kruonio gatvėje Kaune bei Mindaugas Žvinys – už namą Valakupiuose. M.Žvinys apdovanotas specialiu komisijos prizu už meistrišką pastato įkomponavimą aplinkoje – pušyne. Visų šių nominacijų nugalėtojai pirmą kartą apdovanoti specialiomis „Lietuvos architektūros Vitruvijaus” skulptūrėlėmis, sukurtomis pagal vieną žinomiausių architektūros simbolių – garsųjį L. da Vinčio „Vitruvijaus žmogų”.

Konkurse varžėsi ir idėjiniai projektai – iš viso 51. Geriausia namo idėja pripažintas vilniečių architektų Rimvydo Muduro ir Lino Krūgelio projektas, pavadintas „Trobavoliucija”.

Atskirai architektūros studentų darbų kategorijai pateikti 7 individualių namų projektai. Geriausiojo vardą pelnė Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto studenčių Gilmos Teodoros Gilytės ir Eglės Šuminskaitės projektas „Kaip prisijaukinti namą”.

Šiemet pirmą kartą į parodos atidarymą susirinkę architektai rinko, jų nuomone, geriausią projektą. Nominaciją „Pripažintas tarp kolegų” laimėjo gyvenamasis namas Klaipėdos rajone, suprojektuotas taip pat kauniečių architektų Romo Adomaičio, Raimondo Babrausko ir Gintauto Natkevičiaus. Šis projektas išties išsiskiria originalumu.

Nestinga naujovių

Paroda-konkursas „Individualių namų architektūra 2005” surengtas ketvirtąjį kartą. Jo organizatoriai – Lietuvos architektų sąjunga ir medinių langų gamintoja bendrovė „Doleta”. Jos vadovas Vytautas Silevičius sako, kad įžvelgia šioje veikloje prasmę: „Vis daugiau žmonių siekia įgyvendinti svajonę – turėti savo namą. Daugelis pageidauja originalaus, modernaus projekto, domisi, ką jiems gali pasiūlyti architektai”.

Dar viena naujiena – numatoma išleisti specialų parodai pateiktų darbų katalogą. Jis suteiks galimybę konkurso dalyviams supažindinti su savo projektais ir parodos neaplankiusius žmones, kitų šalių architektus, verslininkus. Jis bus platinamas ir užsienyje. Katalogas bus išleistas birželio pabaigoje.

Giedrė Budvytienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Išdalyti Lietuvos architektūros Vitruvijai"

  1. pff

    tiek daug prirasyta o paciu projektu ir neparodyta… kur pasiziuret ???

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.